نسل جوان ایران

علوم انسانیزبان و ادبیات فارسی ادبیات فارسی محضتاریخ ادبیات

دانلود پایان نامه تلفیق موسیقی آوازی ایران با اشعار مولانا

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 86
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 132
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 1/29kb

قیمت فایل : 5,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 3
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

چکیده

موسیقی ملی و عرفانی ایران زمین از دیرباز تاکنون تأثیر زیادی بر مردم این مرز و بوم داشته است و همیشه بازتاب دهنده ی عرفان مشرق زمین، عشق الهی و حقایق اسمانی بوده است.

از طرف دیگر، اشعاری که در قالب این موسیقی ریخته شده اند، به نوبه ی خود، از نظر معنا و مفهوم، بسپار حائز اهمیت هستند که وقتی به زبان موسیقی اصیل بازگو شوند، ما از تلفیق این نوع موسیقی و شعر، این مجموعه را یک کار هنری اصیل می دانیم و می نامیم.

از میان شاعران پارسی گوی، مولانا جلال الدين محمد بلخی، ستاره پر فروعی است که با سرایش اشعاری ناب و عرفانی، در زمینه ادبیات عرفانی ایران خوش درخشیده است که نگرش ما در این کار پژوهشی، بر روی اشعار این شاعر و تلفیق آن اشعار با موسیقی ملی کشورمان است.

از آنجا که یک شعر، علاوه بر حالات و ویژگی های ظاهری تظیر وزن های عروضی، قواعد شعری، ردیف ، قافیه و شامل ویژگی ها و حالات درونی نظیر معانی و مفاهیم شعری نیز میشود، بنابراین در این پژوهش

نگرش ما بیشتر بر روی مفاهیم اشعار مولانا متمرکز بوده است که همه ی آنها در مقوله دستگاه های آوازی ما می گنجد؛ نظیر حالات سوز و گداز، فراق، وصال و سایر حالات عاطفی و احساسی انسان.

اشعار مولانا به دلیل ویژگی های شخصیتی خود شاعر و جوشان عشقی که از ابتدا تا انتها بر سراسر وجودش حاکم بود، باعث شد تا این اشعار بیشترین حالات درونی یک شاعر را به خواننده القا کند نظیر همان حالات سوز و گداز عارف عاشق در فراق معشوق. بنابر این موسیقی ملی ایران و اشعار مولانا دارای پیوند تنگاتنگی با یکدیگر است و اشعار مولانا در اغلب ردیف های آوازی خوانده شده است. در این پژوهش، تلفیق موسیقی ملی ایران با این اشعار مورد بررسی قرار گرفته است که البته بیشترین اشعاری که در قالب موسیقی ملی ایران ریخته شده اند، بیشتر مورد توجه این پژوهش قرار گرفته اند. هدف کلی این پژوهش، نشان دادن میزان تاثیر پذیری موسیقی عرفانی ایران از اشعار مولانا و بازتاب آن در جامعه می باشد که در آن اقشار مختلف جامعه اعم از پیر و جوان و عوام و خواص مورد بررسی قرار گرفته اند و اینکه قشر، علاقه مندی بیشتر نشان می دهد و از نظر علم موسیقی، اشعار مولانا با کدام دستگاه آوازی، تناسب و مناسبات بیشتری دارند.

چکیده

فهرست مطالب

فصل اول ادبیات پژوهش

مقدمه

بیان مسئله

هدف های تحقیق

هدف اصلی

اهداف فرعی

ضرورت انجام تحقیق

استفاده کنندگان از روش تحقیق

سوال ها

فرضیه های تحقیق

تعریف مفاهیم مطرح شده در سوالها و فرضیه های تحقیق

تحقیقات انجام شده در ایران

تحقیقات انجاج شده در خارج از ایران

روش اجرای تحقیق

مراحل اجرای تحقیق

فصل دوم کلیات پژوهش

هنر و زیبایی

اثر هنری

ارزش هنری

تاثیر هنر بر جامعه

هنر اصیل

رسالت هنر

هنرمند

شعر و هنر

موسیقی، دستگاه های آوازی و گوشه های آنها

مقدمه

تعریف علمی و جامع موسیقی

انواع موسیقی

نظری بر تاریخ موسیقی

موسیقی در دوره ی هخامنشیان و نقطه اوج آن در زمان ساسانیان

موسیقی در دوره ساسانیان

عصر طلایی موسیقی

اسلام و پیشرفت موسیقی

موسیقی ایران در دوره ی اسلامی

صفویه، بانی رشد موسیقی آوازی

ملودی

تصنیف

آواز

ریتم

لحن

پرکاربردترین سازهای موسیقی ایرانی

سرنا

نی

تمبک

عود

تار

سه تار

سنتور

دف

وزن در موسیقی

پرده ی موسیقی

مضراب

پرده ی سپاهان

رباب

چغانه

تعریف گوشه یا مقام

شرح دستگاه های موسیقی آوازی

شرح دستگاه های آوازی و متعلقات آنها

افشاری

آواز دشتی

آواز نوا

مقام ماهور

آواز راست پنجگاه

مقام همایون

و اما ویژگی آواز همایون

آواز اصفهان

مقام سه گاه

مقام چهارگاه

گوشه های آوازی دستگاه های موسیقی ایران

دلایل پیدایش گوشه های آوازی

اختصاص ساعات خاص از شبانه روز برای مقام های موسیقی

دلیل برتری هنر موسیقی برسایر هنرها

موسیقی آوازی

موسیقی، شعر، مولانا

مولانا و شعر

دیوان شمس

مولانا و موسیقی

سماع مولانا

فصل سوم تلفیق موسیقی آوازی ملی ایران با اشعار مولانا

مقدمه

پیوند شعر و موسیقی آوازی

هماهنگی موسیقی آوازی با مفهوم شعر

اشعار مولانا در قالب دستگاه های آوازی

فصل چاهرم بحث و تحلیل

مقدمه

پرسشنامه

نتیجه تکمیل پرسشنامه ها

نتیجه تکمیل پرسشنامه ها

بحث و تحلیل

نتیجه گیری

فهرست منابع

مقدمه

همه ی ما انسان ها وقتی پا به عرصه ی وجود می گذاریم و مراحل تکامل خود را در این دنیا شروع می کنیم، برای رشد و تکامل خود، علاوه بر نیازهای مادی، به آنچه که جزء نیازهای درونی ما محسوب می شود نیز باید توجه کنیم و به نیازهای درونی خویش پاسخ بگوییم.

انسان پس از اینکه از مرحله ی خور و خواب که جزء نیازهای اولیه او محسوب می شوند گذشت، باید به پرورش درون خود نیز بپردازد و به نوعی، آرامش درونی و روانی خود را تأمین سازد.

راه رسیدن به این آرامش درونی برای ما ایرانیان که با عرفان مشرق زمین آشنایی داریم و همیشه در جستجوی چیزی هستیم که خدا با آن همراه است، هنر می باشد.

هنر و زیبایی که همیشه در کنار هم قرار دارند و به نوعی، جمال الهی را برای ما تداعی می کنند، بنابراین انسان به وسیله این جمال که شمه ای از آن جمال راستین حق به شمار می رود است که میتواند به آرامش درونی می رسد و دردهای درونی خویش را التیام بخشد. «ايا لذتی که ما از زیبایی اثر هنری می بریم، لذت شگفتی و تحسین نیست؟ شگفت انگیزی با ادراک کمال به وجود می آید؛ وقتی ما متوجه می شویم که اثری هیچ گونه نقص و کاستی ندارد، دچار شگفتی میشویم چون نقص، مخل کمال است و کمال موجد بقاست». خلیلی جهانتیغ، ۱۳۸۰: ۶۱)

حال، از میان هنرها، هنری که شاید بیشترین تأثیر را بر مخاطب خود دارا باشد، هنر موسیقی است.

موسیقی که در اینجا قسمت آوازی آن، موضوع مورد بحث ما می باشد، تلفیقی از شعر و موسیقی به حساب می آید؛ یعنی در آنجا که شعر، در بالاترین حد اعلای خود، معنا و مفهوم خود را به وسیله موسیقی و به کمک هنر اعلانی موسیقی، بر مخاطب خود عرضه می کند، آنجا دو هنر که یکی شعر و دیگری موسیقی می باشد، با کمک یکدیگر، مقصود خود را به بهترین شکل ممکن به مخاطب خود القا می کنند.

اکثر علما، صاحبنظران و دانشمندان، متفق القول بر این تظرند که هیچ چیز به اندازه هتر و از میان هنرهای به اندازه ی موسیقی قادر نخواهد بود تا ذره ذرهی عشق ، اخلاص و پاکی را که بشر همواره در جستجوی آن بوده را به منصدی ظهور بنشاند و بازتاب دهنده ی عشق الهی و حقایق آسمانی باشد و روح پاک انسانی را در کرانه های لاهوتی، سیلان و جلا بخشد.

حال که به هنر موسیقی آوازی اشاره شد باید ذکر این نکته را یادآور شویم که موسیقی، خود به دو نوع

موسیقی بی کلام و موسیقی با کلام تقسیم بندی می شود که در موسیقی بی کلام، فقط نوازندگان به وسیله سازها

دسترسی به این مدرک بر پای این نامات و اشاعه پیشنهاداء بلمان نالماء و رالهای تحصیلات تکملی و انت از حقول بدبياوران در آنها از وزارت علوم، تحقيقات، فناوری بی تعارة 1995 و از پایگاه اطلاعات علمی ایران ج در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات امي ان هناك برام شده و استفاده از آن با علت امل حقوق ایران و تنها برای هدفهای علمی، آموزشی، و بینی و بر بقية دون حمایت از مولفان، مصنفان و هنرمندان ۱۳۷۸ و ألغات و اصلاحات بعدی آن و سایر قوانین و مقررات مربوط شدنی استو آلات موسیقی خویش، به نواختن قطعه ای از موسیقی می پردازند که شعر در آنجا دخیل نیست و فقط آواهای بدون کلام به شکل نعت به گوش مخاطب، طنین می افکنند. اما در موسیقی با کلام که از آن به عنوان موسیقی آوازی نیز یاد می شود، شعر دخیل است و وجود شتر به عنوان پیکرهای اصلی کار موسیقی، مهم تلقی می شود و علاوه بر نوازنده به وجود خواننده نیز احساس نیاز پیدا می شود تا به شعر خوانی که بر روی دستگاه آوازی قابل اجرا و هماهنگ با سایر نوازندگان باشد، بپردازد. بنابراین در موسیقی آوازی با موسیقی با کلام، ما با شعر سروکار داریم و اصلا هدف این گونه ی موسیقی و تمام اعضای گروه موسیقی، اجرای حالات و مفاهیم آن شعری است که در قالب این دستگاه در حال اجرا ریخته شده است.

منظور از حالات و ویژگی ها، حالات درونی ای است که مقصود اصلی شاعر بوده است و مقصود اصلی خواننده اواز و سایر اعضای موسیقی نیز بر همین اساس است که همه به دنبال القای مفهوم شعر با کمک موسیقی بر ذهن مخاطب و شنونده ی خود باشند. حال که دانستیم برای موسیقی آوازی به یک شعر، نیاز مبرم داریم، پس از این به این مرحله می رسیم که یک شعر خوب انتخاب کنیم. شعری که دارای معنا و مفهومی عمیق از نظر شعری باشد و بر مخاطبین خود اثرگذار واقع شود؛ یعنی علاوه بر ویژگی های ظاهری یک شعر مطلوب، از نظر درونی نیز دارای بهترین مفاهیمی باشد که مقصود دستگاه های آوازی موسیقی اصیل ما نیز بر همان اساس، استوار است. حالات مختلفی که دستگاه های آوازی موسیقی ما بیان می کنند، شعری را می طلبد که آن شعر نیز از نظر مفهوم و معنای خود، حاوی بهترین و ناب ترین معانی باشد. حال از میان تمام شاعران پارسی گوی و عرفان مسلک ادب پارسی، باید به شخصی اشاره کنیم که خود با موسیقی چین بوده و غیر از موسیقی سخنی بر زبان ترانده است این خانه که پیوسته در او چنگ و چغانه است

از خواجه بپرسید که این خانه چه خانه است

این صورت بت چیست اگر خانۂ کعبه است

وین نور خدا چیست اگر دیر مغانه است خاک و خس این خانه همه معتبر و مشک است

بانگ و در این خانه همه بیت و ترانه است

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران