نسل جوان ایران

علوم انسانیحقوقحقوق خصوصی

دانلود پایان نامه مسئولیت مدنی سر دفتر اسناد رسمی در تنظیم اسناد وکالتی

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 65
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 106
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 1/33

قیمت فایل : 5,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 5
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

مسئولیت، حاصل و مولود آزادی اراده انسانهاست و يتابه طبع و مقتضیات پیشرفت و تمدن جوامع بشری به عنوان ضمانت اجرای حقوق فردی و تنظیم روابط اجتماعی و اقتصادی ایفای نقش می کنند و با تاریخ جوامع و نیازهای اقتصادی و عاطفی مردم ارتباطی تنگاتنگ دارد. امروز بحث مسئولیت و اشكال مختلف آن جهت پاسخگویی به نیاز های اجتماعی به یکی از اصول ممتاز و مهم حقوقی تبدیل شده است. اینکه مبنای حکم شرع که موجد قواعد فقهی یاد شده گردیده، محدود به قاعده لاضرر یا قاعدة من له الغنم فعليه الغرم می باشد و یا اینکه چگونه و تا چه میزان نظریه تقصير، نظریه خطر، مسئولیت نوعی، ضرر بی واسطه و نزدیک در اثبات مسئولیت مؤثر است و اجرای عدالت را تسهیل می نماید و نظم عمومی و داوری اخلاق را تأمین می سازد وابسته به واقعیت های خارجی و مصالح اجتماعی است. مباحث گسترده مسئولیت مدنی در دنیای کنونی، حاصل پیچیده شدن روابط اجتماعی و پیشرفت شگفت آور فنون و منابع، وجود مؤسسات و کارخانه های بزرگ و مخاطرات زندگی ماشینی می باشد و این ضرورت موجب تجدید نظر در میانی مسئولیت و نوعی ابتکار و ابداع نظریه های جدید گشته و بی آنکه پیوند خود را با قواعد گذشته از دست بدهد آن را کمال نیز بخشیده است.اگر چه شغل سردفتری اسناد رسمی از زمان پیدایش آن تا کنون از اعتبار و حیثیت اجتماعی خاصی بهره مند و همواره نیز در بین مشاغل رسمی از وجهه بالایی برخوردار بوده است و همین خصوصیت نیز داعی اصلی و فوی شاغلين و گروندگان این حرفه گشته است. اما نامتناسب بودن مسئولیت سردفتران در مقایسه با سایر مشاغل موجود در جامعه ما، واقعیتی انکارناپذیر است و احراز چنین واقعیت مشهودی با کمترین بررسی اجمالی نیز میر می باشد. اصولا در دنیای کنونی اشتغال به شغل دلخواه از جهت آزادیهای جامعه مدنی، جزء حقوق فردی و انسانی اشخاص می باشد. از سویی نیز انتخاب شغل در جامعه امروز بدون داشتن اطلاعات خاص و درجات مین از تحصیلات تخصصی دانشگاهی ممکن نمی باشد. به طور معمول علاقه مندان مشاغل از دوران تحصیل در دبیرستان و سپسدانشگاه به فراگیری تخصص لازم می پردازند. در این حرفه نیز با توجه به ضوابط معينه در قوانین مربوطه عمدتا فارغ التحصیلان رشته های حقوق و فقه (معقول و منقول) شاغل می باشند. تخصص علمی سردفتران با قضات و وکلای دادگستری غالبا يكسان است و متقاضی سردفتری از این حیث همچون دارندگان مشاغل مزبور صرفا با داشتن میزان معینی از مدارج تحصیلی، قابلیت و فرصت حضور در شغل سردفتری اسناد رسمی را پیدا می کند

فهرست مطالب

مقدمه

فرضیه های تحقیق

توجیه پلان

فصل اول: مسئولیت مدنی

گفتار اول: مسئولیت قراردادی

گفتار دوم: مسئولیت غیرقراردادی

مبحث دوم: ارکان مسئولیت مدنی

گفتار اول: ضرر

گفتار دوم: فعل زیانبار

گفتار سوم: رابطه سببیت

مبحث سوم: سر دفتر اسناد رسمی

گفتار اول: انواع مسئولیت های سر دفتر اسناد رسمی

گفتار دوم: رعایت شئون شغلی

گفتار سوم: اسناد وکالتی

فصل دوم: مسئولیت مدنی سر دفتر اسناد رسمی ناشی از عدم اعتبار سند وکالت

مبحث اول: حدود تکالیف سر دفتر در احراز اعتبار اسناد وکالتی و مسئولیت ناشی از آن

گفتار اول: تکالیف سر دفتر در تنظیم سند اولیه وکالت و مسئولیت ناشی از آن

گفتار دوم: تکالیف سر دفتر در تنظیم سند ثانویه وکالت و مسئولیت ناشی از آن

گفتار سوم: تکالیف سر دفتر در تنظیم اسناد بر اساس وکالت و مسئولیت ناشی از آن

مبحث دوم: تکالیف سر دفتر اسناد رسمی در احراز اعتبار سند وکالتی جهت تنظیم سایر اسناد و مسئولیت ناشی از آن

گفتار اول: تکالیف سر دفتر در احراز عدم عزل وکیل و مسئولیت ناشی از آن

گفتار دوم: تکالیف سر دفتر عدم انفساخ سند وکیل و مسئولیت ناشی از آن

گفتار سوم:مسئولیت مدنی سر دفتر ناشی از عدم رعایت حدود اختیارات وکیل

مبحق اول: مسئولیت مدنی سردفتر در تنظیم اسناد ناشی ار عدم اختیارات صریح وکیل

گفتار اول: مسئولیت سر دفتر ناشی از عدم اختیار وکیل در انجام معامله ای خاص

گفتار دوم: مسئولیت سر دفتر ناشی از عدم رعایت شروط معامله

مبحث دوم: مسئولیت مدنی سر دفتر ناشی از عدم اختیارات ضمنی وکیل

گفتار اول: مسئولیت سر دفتر ناشی از تنظیم اسناد رهنی بر اساس وکالت

گفتار دوم: مسئولیت سر دفتر ناشی از تنظیم سایر اسناد بر اساس وکالت

نتیجه

پیشنهاد

منابع و ماخذ

منابع فارسی

منابع انگلیسی

سایت ها

چکیده انگلیسی

. از جمله وظایف سردفتران می توان به موارد زیر اشاره کرد : تهیه و تدارک محل مناسب متناسب با شأن این حرفه با همه اسباب و لوازم مورد نیاز، شناسایی و گزینش و تأیید صلاحیت شماری نیروی کار برای اشتغال در دفتر خانه، محاسبه و پرداخت حقوق مبنا، لواحق، بیمه و سایر مزایای کارکنان و پرداخت مبالغ مشخص شده به بیمه و بازنشستگی و مالیات؛ حضور همیشگی در محل دفتر خانه نظارت کامل بر رفتار کارکنان و دفتریاران و ارائه آموزش های به روز به آنان، ثبت اسناد مطابق مقررات قانونی دادن رونوشت تصدیق شده از استاد به اشخاص مربوطه تصديق صحت امضاء، قبول و حفظ اسنادی که نزد آنان به امانت گذاشته می شود، و آشنایی کامل با قوانین و مقررات شکلی و ماهوی و آگاهی از آخرین تحولات آنهاء احراز طرفيت اشخاص و ... احراز رابطه زوجیت، احراز اصالت و اعتبار اسناد، تهیه و تنظیم انواع مكاتبه ها و استعلامها و ... در واقع، قانون گذار تكالیفی خارج از توان را بر عهده سردفتران گذاشته است باید تدابیری اندیشید تا وضعیت تعادلی بر نظام حقو في دفاتر اسناد رسمی حاکم شود و مسؤولیت ها میان سردفتران و دفتریاران و کارکنان پراکنده شوند. در نظام حقوقی ایران، نخستین قانون ثبت اسناد رسمی در سال ۱۲۹۰ هجری شمسی در دوره دوم مجلس مشروطیت به تصویب رسید که به موجب آن، اداره های ثبت اسناد رأسا مندی ثبت معاملات افراد بوده اند بی آنکه نامی از دفاتر اسناد رسمی در آن به میان آید .تا اینکه در بهمن ماه ۱۳۰۷ شمسی نخستین قانون تشکیل دفاتر اسناد رسمی در ۲۰ ماده به تصویب رسیده و وزارت دادگستری اجازه یافت تا در نقاطی که مقتضی باشد دفاتر اسناد رسمی را تشکیل دهد .ولی، معاملات مربوط به اموالغير منقول ثبت شده هنوز در صلاحیت انحصاری ثبت بود تا اینکه سرانجام به موجب قانون مصوب سال ۱۳۱۶ و سپس قانون ۱۳۵۵ وظیفه تنظیم اسناد منحصر به دفاتر اسناد رسمی محول شد. ماده ۱ این قانون دفترخانه اسناد رسمی را واحدی وابسته به وزارت دادگستری برای تنظیم و ثبت اسناد معرفی کرد و مطابق ماده ۲ همین قانون، اداره و ریاست دفتر خانه به شخصی واگذار شد که با رعایت مقررات این قانون به پیشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و با جلب نظر مشورتی کانون سردفتران و با رعایت تبصره این ماده گماشته و سردفتر نامیده می شود.

به موجب ماده ۳۰ این قانون نیز، سردفتران اسناد رسمی مکلف و موظف شدند که نسبت به ثبت اسناد و معاملات مراجعان اقدام اینک چند سوال مطرح است: 1) آیا در خصوص تنظیم اسناد و کالتی مسئولیت سر دفتر اسناد رسمی و نیز تکالیف و تعهدات وی همانست که در خصوص تنظیم اسناد وکالت و سایر اسناد دارد یا خیر؟ ۲) آیا سر دفتر اسناد رسمی مسئول اخذ استعلام از دوایر دولتی و دفاتر تنظیم کننده سند وكالت جهت تنظیم سند ثانویه وکالت می باشد یا خیر؟ اگر بله، مسئولیت وی تا چه میزان است. ۳) چهار چوب و محدوده تعهدات سر دفتر در برابر مراجعین ندامت؟

فرضیه های تحقیق مطابق مطالبی که در این مقاله ارائه گردیده، پیشنهادی که به سران دفاتر اسناد رسمی می توان داد آنست که در تنظیم و متعاقبا ثبت یک سند رسمی که بر اساس سند وكالت تنظیم می گردد با مطالعه دقيق حدود اختیارات وکیل، موضوع وكالت و همچنین در نظر گرفتن کلیه تشریفات تنظيم سند با اجرای تشریفات قانونی و شکلی برای تنظیم سند اعم از استعلامات و احراز هویت با علم به حقوق و تکالیف امضا کنندگان سند و مسئولیتهای خود در تنظیم یک سند رسمی طرفین را به مسئولیتها و حقوقی که با تنظیم یک سند خاص دارا می گردند و نیز آگاهی دادن به طرفین در خصوص کلیه اقدامات انجام گرفته و عواقب عدم رعایت اصول و موازین قانونی، سدی در برابر متخلفین جهت طرح دعاوی بی جهت ناشی از عدم آگاهی اشخاص را ایجاد نماید.

توجه پلان

در این مقاله سعی بر آن گردیده که با بررسی کلیه مسئولیت ها و تکالیف سر دفتر اسناد رسمی در تنظیم اسناد وکالتی و نیز تنظیم اسناد اولیه و ثانویه وکالت (که همان تفویض وکالت است) تفاوتهای بین سند وکالتی و سند وکالت در ایجاد مسئولیت مدنی برای سر دفتر مطرح و مورد بحث و مداقه قرار گیرد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران