نسل جوان ایران

کتابهاکتابهای متنی

دانلود کتاب چرا عاشق می شویم

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 85
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 656
فرمت فایل : PDF
حجم فایل : 13/0KB

قیمت فایل : 2,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 4
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

خطاب به خواننده

شکسپیر با خود گفت: «عشق چیست؟» شاعر بزرگ نخستین کسی نبود که این سؤال را می کرد. به گمان من، اجداد ما که یک میلیون سال پیش گرد آتش حلقه می زدند یا دراز می کشیدند و به ستارگان چشم می دوختند نیز همین را از خود می پرسیدند. در این کتاب تلاش کرده ام به این سؤال ظاهر بی پاسخ جواب بدهم. در این کار چند عامل به من انگیزه دادند. من نیز طعم عشق و فراز و نشیب آن را چشیده ام. به علاوه، حتم دارم که این احساس پرشور شالوده زندگی اجتماعی بشر است، و حتم دارم که هر انسانی شور خلسه وار و یأس تلخ این تجربه را احساس کرده است. از همه مهم تر این که امیدوارم با ارائه درکی روشن تر از این پدیده، به مردم کمک کنم تا برای یافتن و تداوم این احساس پر شکوه راهی بیابند. به این ترتیب، در سال ۱۹۹۶ تحقیقات چندجانبه ام را برای پرده برداشتن از این راز شگفت انگیز آغاز کردم: تجربه «عاشق بودن». سعی کرده ام به پرسش های پیرامون این مسئله پاسخ دهم، این که چرا عاشق می شویم و چرا از میان افراد مختلف یک شخص خاص را بههمسری برمی گزینیم، این که احساس عشق رمانتیک در مردها و زن ها چه تفاوت هایی دارد، و مسائلی چون عشق در نگاه اول، عشق و هوس، عشق و ازدواج، احساس عشق میان جانداران دیگر، نحوه تکامل عشق، عشق و نفرت و کارکرد مغز در عشق، این ها همه مضامین اصلی این کتاب هستند. امیدوارم بتوانم برای مهار این آتش خطرناک و پیش بینی ناپذیر در قلب انسان نیز راهی معرفی کنم. به عقیده من، عشق رمانتیک یکی از سه شبکه نخستین مغز است که برای راهنمایی ما در امر جفت یابی و تولید مثل تکامل یافته اند. شهوت کور باعث می شده پیشینیان ما برای ارضای نیاز غریزی خود در پی ارتباط با هر جفتی باشند. عشق رمانتیک به انسان فرصت داد که فقط یک جفت خاص را برگزیند و از این طریق در زمان و انرژی ارزشمند خود صرفه جویی کند. احساس آرامش و امنیت ناشی از ازدواج نیز به زن و مرد امکان داد کنار هم بمانند و به کمک همدیگر فرزندشان را بزرگ کنند خلاصه این که عشق رمانتیک در ساختار و فرایند مغز انسان نقشی نازدودنی دارد. اما دقیقا چه چیزی این حس را پدید می آورد؟

برای پاسخ دادن به این سؤال تصمیم گرفتم طی تحقیقی از مغز داوطلبان اسکن بگیرم تا از این راه، فعالیت مغز مردان و زنانی را که به تازگی به هم دل باخته بودند ثبت کنم. در این بخش مهم از تحقیقاتم، از بخت خوش، همکارانی عالی به من ملحق شدند: دکتر لوسي ال. براون، عصب شناس کالج آلبرت اینشتین، و دکتر آرتور آرون، روان شناس محقق در دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک. دیگر اشخاصی که در این بخش از کار نقش حیاتی داشتند از این قرارند: دبرا ماشک، که در آن زمان دانشجوی دکترای روان شناسی در سانی (1) استونی بروک بود، گرگ استرانگ، فارغ التحصیل دیگر سانی، و دکتر هايفانگ لی، رادیولوژیست سانی استونی بروک. ما ظرف شش سال از مغز بیش از چهل مرد و زن حدود ۱۴۴ عکس گرفتیم. نیمی از داوطلبان ما مردان و زنانی بودند که عشقشان دوطرفه بود؛ مابقی آن ها کسانی بودند که همان اواخر محبوبشان دست رد به سینه شان زده بود. ما قصد داشتیم طیف های احساسات مرتبط با عاشق بودن» را ثبت کنیم. نتایج کار حیرت انگیز بود. ما به تفاوت های جنسیتی ای برخوردیم که روشن می کرد چرا مردان تا به این حد به محرک های بصری واکنشنشان می دهند و چرا زنان می توانند جزئیات رابطه خود با همسرشان را به خاطر بسپرند. ما بخش های خاص فعال را هنگام بیدار شدن این احساس در مغز پیدا کردیم و به اطلاعاتی دست یافتیم که نشان می داد همسران چگونه می توانند در دراز مدت این عشق را میان خود زنده نگه دارند.

ندارد

 

من دریافتم که حتی حیوانات نیز عشق رمانتیک را تجربه می کنند. یافته های ما پرده از دلیل جنایت های عاطفی برداشت. حال می دانم که چرا وقتی دست رد به سینه مان می خورد، تا این حد مأيوس و خشمگین می شویم. مهم تر از همه این که نتایج تحقیقات تفکر مرا در باره جوهره عشق رمانتیک تغییر داد. من این احساس را یکی از سائق های بنیادی حیات بشر می دانم، مثل اشتیاق به خوردن غذا و آب و غریزه مادری . این حس، یعنی غریزه جلب جفت خاص، نیز نیازی روان شناختی و تمایلی عمیق است. این نیاز به عشق باعث پدید آمدن برخی از بهترین اپراها، نمایشنامه ها، رمان ها، اشعار و نواهای مختلف و نقاشی و آثار معماری و جشنواره ها و اسطوره ها و افسانه های جامعه بشری شده است. اما عشق در صورت روبرو شدن با مانع، تلخی بسیاری به همراه دارد، غمی خرد کننده. قتل، خودکشی، افسردگی عمیق و میزان بالای طلاق و تجاوز در بعضی جوامع ناشی از همین مسئله است. پس حالا وقت آن رسیده که به جّد به سوال شکسپیر بیندیشیم: «عشق چیست»؟

امیدوارم خواندن این کتاب برای شما همان قدر مفید باشد که نوشتن آن برای من بوده؛ و به ما در کنار آمدن با این نیروی شگرف درونی، این غریزه ذاتی عاشق شدن، یاری رساند.

1. «چه شور افسار گسیخته ای»:(۲) عاشق بودن

به چشم من

جهان و هرچه در آن است

در حلقه بازوان تو گنجانده شده؛

به چشم من

تنها زیبایی جاودانه که مرگیش نیست

در سایه روشن چشم های تو شکوفا شده.

جیمز ولدون جانسون

«زیبایی جاودانه»

یکی از سرخپوستان گمنام کواکیوتل در جنوب آلاسکا در شعری سوزناک که در سال ۱۸۹۶ از زبان اصلی بازنویسی شده، چنین می گوید: «سرتاسر بدنم يکسره آتش است- درد عشق تو. آتش عشقت درد به جانم انداخته. عشق تو وجودم را ملول کرده. عشقت دردی است که درونم را می سوزاند. آتش عشق تو وجودم را سوزانده. یادمهست با من چه گفتی. آیا تو نیز به من عشق می ورزی؟ عشقت وجودم را آب می کند. درد و باز هم درد. کجا می روی؟ من عاشق تو هستم. به من گفته اند از این جا می روی. به من گفته اند ترکم می کنی. غمت تتم را کرخت کرده. به یاد داشته باش چه گفتم، عشق من. خداحافظ، عشق من، خداحافظ .»(1) پیش از من و شما، چند مرد و زن عاشق همدیگر شده اند؟ چقدر از رویاهایشان جامه عمل پوشیده؟ کدام شور و عواطفشان تباه شده؟ اغلب وقتی حین راه رفتن یا نشستن به فکر فرو می روم، به تمام عشق های سوزناکی که این کره خاکی به خود دیده می اندیشم. خوشبختانه، مردان و زنان جهان از عشق های رمانتیکشان اسناد و شواهد بسیاری به جا گذاشته اند. از اوروک در سومر باستان، روی لوح ها و به خط میخی، اشعاری به دست ما رسیده که در آن ها عشق پرشور اینانا، ملکه سومریان، به دوموزی، پسری چوپان، گرامی داشته شده است. اینان بیش از چهار هزار سال پیش فریاد زد و به او گفت: «محبوب من، نور دیدگانم.»(۲) در ودا و دیگر متون هندی، که قدمت آن ها به ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد، به شیوا، پروردگار اسطوره ای عالم، اشاره شده که واله و شیدای ساتی، دختر جوان هندو، می شود. این رب النوع در خیال می بیند که «خودش و ساتی غرق عشق در قله کوهی بوده اند».

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران