نسل جوان ایران

کتابهاکتابهای متنی

دانلود کتاب مفهوم ساده روانکاری

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۲۹ دی ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 73
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 206
فرمت فایل : WORD
حجم فایل : 1/43KB

قیمت فایل : 2,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 3
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

 

فصل اول

اختیار تعدیل و اصلاح قانون اشاره شده بدست اشخاصی سپرده می شود که با حالت خاص مسئله روانکاری ناآشنا هستند. فرض می کنیم یکی از این اشخاص عهده دار یک تحقیق منصفانه و بیطرفانه ای در این امر گشته است و این وظیفه ماست که اطلاعات مورد نیازش را در اختیار او قرار دهیم. بازهم فرض می کنیم کسانیکه این نوشته ها را می خوانند تاکنون اطلاعاتی از این مسئله نداشته اند. جای بسی افسوس که نمی توان کسی را بعنوان ناظر در یکی از درمانهای نمونه دخالت داد. وضع خاص روانکاری طوری است که اجازه نمی دهد شخص ثالثي در آن راه داشته باشد . بعلاوه این جلسات فردی دارای ارزش بسیار نامساوی هستند و يك ناظر غير مطلع اگر در یکی از جلسات اتفاقی شر کت کند باحتمال قوی نتیجه سودمندی کسب نخواهد کرد. احتمال آن هست که در این جلسه از آنچه که بین بیمار و روانکاو رخ می دهد سوء تفاهمی برایش دست دهد و یا آنکه اصولا خسته شود . بنابراین او باید خواه ناخواه با اطلاعاتی که از ما کسب می کند خود را راضی کند. اطلاعاتی که سعی خواهیم کرد تا مرحد امکان قابل اطمینان و رسا باشند .

اکنون فرض کنیم بیماری داریم که از حالات روحی ویژه ای رنج می برد و نمی تواند افکار خود را تحت اختیار خویش در آورد و یا آنکه ازيك كهروئی ناراحت کننده ای در عذا بست و مثلا احساس می کند نیروهایش فلج شده و تسلطی بر وجود خویش ندارد.ویا آنکه این بیمار در میان افراد غریبه احساس پریشانی و اضطراب شدید می کند . ممکنست در اجرای کارهای معمولی خود و یا حتی اخذهمسلم لادا لما بتون تصميم و انجام هر امری احساس ناراحتی کند، بدون آنکه از علت آن با خبر باشد. يك روز پریشان و اندوهگین است، در حالی که نمی داند این اندوه از کجا آمده ، ممکن است اندوه او بايك تشویش شدیدتوأم شود و از آن پس مثلا اگر بخواهد به تنهائی ازيك خیابان عبور کند و یا سوار ترن شود مجبور است با شخص خود به کشمکش پردازد، تا آنجا که حتی ممکن است اصولا از آن کار صرفنظر کند

ندارد

 

و یا ممکنست مسئله قابل توجهی روی دهد بدین معنی که افکار بیمار منحرف شوند و از اطاعت اراده وی سرپیچی کنند . افکار بیمار خود بخود بر روی مسائلی متوقف می شوند که در نظر وی بی اهمیت و پوچ است. با این همه وی نمی تواند خود را از قید آنها رها سازد . اندیشه های پوچ ومسخرهای عرصه ذهن او را فرا می گیرند، مثلا مجبور میشود پنجره های واقع دريك خیابان را بشمارد. هر گاه بساده ترین کارها مثل انداختن يك نامه در صندوق پست و یا بستن شیر گاز دست زند ، لحظه ای بعد بشك می افتد که آیا واقعا آن کار را انجام داده یا خیر . ابتدا شاید اینالدلو الينا حالت فقط يك وضع مزاحم باشد ، اما رفته رفته غير قابل تحمل می شود و این هنگامی است که في المثل پیش خود گمان می کند براثر تنه زدن کودکی را به زیر چرخهای اتومبیل انداخته و با آدم ناشناسی را از فراز پل به رودخانه سرنگون کرده و یا از خود سؤال می کند : «آیا من آن جنایتکاری نیستم که پلیس در جستجویش است ؟

نکته جالب آنکه بیمار نمی تواند این خیالات بی اساس را از خود دور سازد . برای وی کاملا روشن است که افکارش بی بن و بی اساسند ، وی هر گز بکسی آزاری نرسانده ، ولی اکنون حس ارتکاب گناه در باطن او بهمان قوت و شدتی است که گوئی براستی او همان جنایتکارا واقعی است .

اکنون بیمار دیگری این بار يك زن را در نظر می آوریم که بنوعی دیگر رنج می برد . این بیمار بك پیانیست است ، ولی هنگام کار عضلات انگشتانش منقبض شده و از کار می ایستند. یا در حالتی دیگر مثلا اگر خیال رفتن به يك میهمانی را در سر آورد ، ناگهان در خود نیازمندی شدیدی برای ارضای امیال طبیعی حس می کند ، بأن درجه که بازندگی اجتماعی مغایرت ومنافات دارد . او باید از رفتن به میهمانیها، شب نشینی ها ، تاتر و کنسرت چشم پوشی کند . ممکنست در نامناسب ترین موقع سردرد شدید یا دردهای دیگری عارضش شوند، ممکنست بعد از هر غذا مبتلا به تهوع شود که در صورت ادامه یافتن وضع خطرناکی پیش آورد . ممکنست در برابر نگرانی های غير قابل اجتناب زندگی روزمره چنان ناتوان و زبون شود که وضعش رقت بار و قابل ترحم گردد . در اینگونه حمله ها بیمار غش می کند و این غش غالبا با تشنجات عضلانی همراه است که به دنبال خود اندوهی شوم به بار می آورد.

گذشته از اینها بیماران دیگری هستند که از ناراحتی۔ های خاص خود رنج می برند. در این دسته احساسات و عواطف بیمار با نیازمندیهای بدنی وی در کشمکش است . مثلا اگر بیمار مرد باشد احساس می کند در برخورد با جنس مخالف از ایجاد هماهنگی و ملایمت لازم در حركات جسمی خود ناتوان است، در حالیکه در مواردی دیگر که اهمیتی برایشان قائل نیست، تمام حرکات و حالات بدنی در اختیار او هستند

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران