نسل جوان ایران

کتابهاکتابهای متنی

کتاب تاریخ تحلیلی سدر اسلام

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 138
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 258
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 7mb

قیمت فایل : 5,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 4
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

کتاب حاضر مطابق با سرفسل جدید مرکز برنامه ریزی و تدوین متون درسی، برای درس عمومی تاریخ اسلام تهیه شده است.در پی چند سال تدریس ویراست اول و دوم کتاب تاریخ تحلیلی اسلام در دانشگاه ها، اساتید بزرگوار در اظهار نظرهای کتبی و شفاهی و در جلسات نقد و بررسی کتاب، از گستردگی سرفصل ها و رویدادهای حدود چهار قرن اول تاريخ اسلام برای دو واحد درس شكوا داشتند. اینگ در بازنگری و تدوین سرفصل های جدید به مهمترین رویدادهای تاریخ صدر اسلام تا سال ۶۱ ه.ق بسنده شده است. در یک نشست علمی با حضور صاحب نظران و اساتید درس تاریخ اسلام این کتاب براساس سرفصل های جدید ارزیایی، نقد و مورد تجدیدنظر کلی قرار گرفت و با آنکه حجم مباحث تغییر چندانی نکرده است، بیش از یک سوم از مطالب تجديدنظر و اصلاح پذیرفت.بر این اساس فصل اول کتاب به مباحث مقدماتی تاریخ و نیز تاریخ نگاری اسلامی اختصاص یافته است، تا با ارائه قواعد یا قوالینی چنده دانشجو را در کیفیت مراجعه به تاریخ و بازخوانی آن یاری رساند. مباحثی چون مفهوم تاریخ، انواع و عوامل محرک آن، تاریخ نگاری در اسلام و اهداف و معیارهای آن، بستر بنیادی پژوهش در تاریخ اسلام شمرده شده است. بحث شرق شناسان و تاریخ اسلام، ضمن ارج نهادن به تلاش و پژوهش متفکران منصف این رشته، با اشاره به رویه دیگر برخی از این تحقیقات، افق اندیشه را در چگونگی نگاه به آثار آنان یاری می رساند.

فصل دوم، به وضعیت جهان در آستانه بعثت پرداخته است. بررسی وضعیت جزيرة العرب از نظر جغرافیایی، فرهنگی، سیاسی، واژه شناسی جاهلیت و نشانه های آن، وضعیت ایران و روم، نظام خانواده، مذهب و حقوق زن در این دو امپراطوری، برخی از عناوین اصلی این فصل اند.

فصل سوم به برخی از مهمترین رویدادهای زندگی پیامبر اکرم از ولادت تا بعثت، و چگونگی دعوت در مگه پرداخته است. چگونگی و آغاز رسالت و دعوت، علل مخالفت با دعوت جدید و شیوه های مقابله با رسول خاتم ارد، در این فصل آمده است.

مقدمه

فصل اول: مباحث مقدماتی تاریخ

فصل دوم: جهان در آستانه بعثت

فصل سوم: تاریخ پیامبراسلام (ولادت، یعثت و دعوت)

فصل چهارم: تاریخ پیامبر اسلام (هجرت و حکومت)

فصل پنجم: از سقیفه تا قتل عثمان

فصل ششم: نگاهی به حکومت امام علی بن ابی طالب

فصل هفتم: امام حسن و امام حسین (ع) و مقتضیات زمان

 

فصل چهارم به هجرت پیامبر به مدینه و حکومت آن حضرت پرداخته است. بررسی نقش دینی، اجتماعی و سیاسی هجرت، اقدامات پیامبر به منظور تأسیس حکومت و گسترش اسلام پیوند معنوی است، همزیستی مسالمت آمیز با اهالی مدینه و جهت دهی تدریجی مناسبات اقتصادی به سوی عدالت، بخشی از مطالب این فصل است.در بخش دیگر همین فصل، به فعالیت های یهودیان و منافقان بر ضد بعثت و نیز اقدامات پیامبره ماهیت جنگهای آن حضرت و تدابیر نظامی و جنگی آن دوره، رسیدگی شده است و در ادامه به چگونگی اعلان جهانی رسالت، حج برائت و حج ولايت، برخی اصول حکومت مدينه، علل و عوامل گسترش اسلام و نقش قرآن و اخلاقی بی همتای پیامبر در گسترش اسلام پرداخته شده است.کوشش شده است تا از میان حوادث و پدیده های امور مهم تر و کاربردی تر مورد توجه قرار گیرد. تاکید بر بازنمایی و بررسی پاره ای از شبهات و نشان دادن لغزشهای برخی نویسندگان نسبت به عملکرد پیامبر از دغدغه های دیگر این فصل بوده است.فصل پنجم با هدف نشان دادن چگونگی شکل گیری خلافت در غروب آفتاب نبوت، با رویکردی علمی به تحلیل رویداد سقیفه پرداخته است. ارائه برخی فعالیت ها و مشکلات خلفاء اشاره به علل، پیامدهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فتوحالته شناخت کارگزاران خلفا و نشان دادن زمینه های به قدرت رسیدن امویان، از دیگر مباحث این فصل می باشد.

فصل ششم در پی تحلیل عملکرد حضرت امیرمؤمنان علی در دوران خلفاء با روشی تطبیقی به مقایسه چگونگی به قدرت رسیدن آن حضرت و خلفای سه گانه می پردازد. موضوعاتی چون عدالت اقتصادی، اجتماعی، انحراف ها و بدعت ها، رواج رفاه گرایی و فراموشی ارزش ها، در بحث از موانع و مشکلات حکومت على ان و همچنین تحلیل جریان ناکثین، قاسطین و مارقین در بحث علل ناخشنودی از حکومت امام به ارائه شده است. این فصل با اشاره به سیره امام علی و سیمای حکومت علوی و نیز آخرین خاطرات از کنار بستر نخستین اسلام آورنده . وصیت نامه آن حضرت . به پایان می رسد.

تحلیل راز صلح امام حسن ، بیان چگونگی فعالیت و مبارزه امام حسین برای حفظ دین وبازگشت حکومت به صالحان، برخی پیامدهای نهضت امام حسین ، معرفی و مقایسه شخصیت معاویه و یزید، در فصل هفتم آمده است. دفتر این فصل با بحث از ماهیت، انگیزه و علل قيام أمام حسین ، ارزیابی سفر به عراق در گردونه فعالیتهای سیاسی و نیز بررسی مساله آگاهی پیشین امام به پایان رسیده است.

برای مطالعه بیشتر دانشجویان و آشنا ساختن آنان با مسایل امروزی که امکان ارائه آن در کتاب نبوده و نیز پیشنهاد مطالبی به اساتید و دانشجویان برای نگارش مقاله و ارائه کنفرانس- با عنوان فعالیت های علمی و معرفی منابع برای مطالعه بیشتر- مباحثی به تحکم فرایند یادگیری و استمرار آموزش و پژوهش ارائه شده است.

شیوه تحقیق و تدوین مباحث؛ ويراست اول کتاب پس از ارزیابی گروه علمی تاریخ اسلام و پذیرش نظرات اصلاحی دیگر کارشناسان، به چاپ رسید. بر این اساس از حجج اسلام و اساتید محترم، محمد خردمند، على الهامی، محمدکاظم ادیب زاده، يوسف غلامی، علی محمد فرهادزاده نجف لکزایی و محمدحسین محمودی و معاون محترم امور اساتید حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی، مسئول اداره تحقیق و تدوین متون درسی جناب آقای جواد رفیعی و همکاران گرانقدر اقایان مجتبی درودی، سید علیرضا فاخری، سید سعید روحانی، سليمان محمدی، حسن عموعبداللهی، علی محسنیان تشکر و قدردانی می گردد.

ویراست دوم کتاب بعد از اخذ بازخورد از فراگیران در چند دانشگاه و نیز برگزاری جلسه نقد با حضور اساتید در سه مورد تجدید نظر و اصلاح قرار گرفت و متن پیش رو نیز بعد از برگزاری نشست علمی نقد کتاب، و فراهم آمدن انتقادها و پیشنهادهای صاحب نظران و اساتید با ویرایش جدید و مطابق سرفصل های جدید تقدیم می گردد.قدردانی از اساتید بزرگوار خانم دکتر فاطمه جان احمدی و فهیمه فرهمندپور، آقایان دکتر نعمت الله صفری، بهمن خولی زاده، محسن رنجبر، ابوالفضل عابدینی و اساتید و محققان گرانقدر حجج اسلام جلیل تاری، حمید احمدی، على الهامی و استاد بزرگوار حوزه و دانشگاه حجت الاسلام والمسلمين مهدی پیشوایی، که هریک با حضور در نشست نقد کتاب و یا ارسال کتبی نظراتشان یارسان بودند، بر خود فرض می دانم.برای شادروان عباس عبیری اولین ویراستار کتاب، غفران الهی مسئلت می نمایم و برای ویراستار متن جدید، جناب حجت الاسلام آقای یوسف غلامی ارزوی بهروزی و توفیق روزافزون دارم.

و همچنین از مسئولان و همکاران عزیز در مرکز تدوین، حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی اکبر کلانتری (رئیس مرکز)، غلامحسین گرامی، جواد محفوظی، سید محمد مسجدی، صالح زارع و دیگر همکارانشان و نیز جناب آقای سید سعید روحانی کارشناس گروه تاریخ و تمدن اسلامی که با دقت و حوصله تمام، بازبینی نهایی، صفحه پردازی و تنظیم متن را برعهده داشتند، تشکر و قدردانی می نمایم. از آنجا که مطالب عرضه شده همچنان نیازمند تکمیل است به نظرات و پیشنهادهای اندیشمندان حوزه و دانشگاه - به ویژه دانشجویان عزیز و اساتید محترم این درس - به دیده مشت می نگریم.

این انتظار که نوشته بتواند اذهان مستعد فراگیران را نسبت به مسائل اساسی تاریخ اسلام برانگیزد، مرحله ای از هدف است و حصول مراد اصلی در گرو خواست و رضایت خداوند متعال میباشد. پروردگارا. همواره به تو پناه می بریم و به لطف تو امیدواریم.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران