نسل جوان ایران

علوم انسانیروان شناسی روانشناسی عمومی

بررسي مسائل و مشكلات رواني – اجتماعي نوجوانان تحت سرپرستي بهزيست

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۶ دی ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 71
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 103
فرمت فایل : word
حجم فایل : 134kb

قیمت فایل : 19,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 6
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

چكيده تحقيق

تحقيق حاضر تحقيقي است مقايسه اي – نيمه تجربي كه به بررسي مسائل و مشكلات رواني – اجتماعي نوجوانان تحت سرپرستي بهزيستي در مقايسه با نوجوانان تحت سرپرستي خانواده پرداخته است.

براي بررسي موضوع فوق، از پرسش نامه استاندارد كه روايي شده و به تأييد استاد راهنما، رسيده است ، به عنوان ابزار اصلي جمع آوري اطلاعات استفاده شده است.

نتايج اين بررسي بر اثر اطلاعاتي به دست آمده كه از طريق پرسش نامه مقياس خود پنداري راجرز و مقياس عزت نفس روزنبرگ تهيه و بين 40 نفر از نوجوانان پسر كه 20 نفر آن نوجوانان عادي به طريق نمونه گيري تصادفي توزيع شد.

اطلاعات حاصله از اين پرسش نامه با استخراج جدول نمره و مجذور نمرات و با استفاده از تحليل مجذور نمرات t/student جهت اثبات فرضيه مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گرفته است. با توجه به نتايج به دست آمده از تجزيه و تحليل پرسش نامه هاي پاسخگويان، تأثير بررسي مشكلات رواني – اجتماعي نوجوانان بررسي شد و نتيجه گرفته شد كه بين ميزان خودپنداري و عزت نفس نوجوانان بهزيستي در مقايسه با نوجوانان تحت سرپرستي خانواده تقاوتي وجود ندارد و تنها اختلاف درصد پرخاشگري ميان دو گروه است. يعني پرخاشگري نوجوانان پسر تحت سرپرستي بهزيستي بيشتر از نوجوانان پسر تحت سرپرستي خانواده است.

 

ندارد

مقدمه

دوران پرتلاطم نوجواني و مرحله گذر از اين دوران گذرگاهي است براي هر چه زودتر رسيدن به دنيال جذاب جواني، كه از دور هاي ظريف و حساس زندگي آدمي و شايد هم حساسترين اين دوران است. در اين دوره نوجوان كه به تازگي از دنياي شيرين و شاد پر از امنيت كودكي گذر كرده است ، گام در دنياي پرنشيب و فرازي مي گذراد كه ديگر به اندازه عالم كودكي طلايي و دريايي نيست.

الف

واقعيتهاي زندگي اندك، اندك چهره نشان مي دهند و نوجوان اغلب نخستين سختيهاي دوران بزرگسالي را تجربه ميكند. اين دنيا واقعي تر است؛ دنيايي نزديكتر به دنياي بزرگترها ، پر كشش ، پر ماجرا و سرشار از تجربه هاي نو و بيشتر و مهمتر از همه دنيايي آكنده از رشد تحول نوجوان در اين مرحله از زندگي با شتابي كه گاه مهار نشدني به نظر مي آيد، دگرگون مي شود و رشد مي كند. رشدي پر دامنه و گسترده كه جسم و جان او را شامل مي شود، اين رشد و تحولات مثل رشد عضلاني، پديدار شدن سائقه توليد مثل، ظهور عواطف و عادت به جنس مقابل، گستردگي هوش نظري، شكل گرفتن انديشه هاي آرماني، استقلال طلبي، تحولات عقلي و عاطفي و بالاتر از همه ميل به سبك هويت، آن چنان سريع و يكباره اتفاق مي افتد كه گويي فردي با او دوباره به دنيا آمده است و در برابر جامعه والدين خود اعلام وجود مي كند. اين تولد دوباره، براي اطرافيانش بيگانه و ناشناخته نيست ، اما شتاب و دامنه گسترده اين دگرگونيها و تغييرات به حدي است كه نوجوان ديگر «خود» را نمي شناسد و براي كنار آمدن با اين تازه وارد بيگانه «خود» و خواسته هايش ندارد و هنوز با خود آشنا نيست.

در اين دگرگوني همه جانبه، نوجوان به تنهايي توان و ياري رويارويي و توافق با اين همه تفسير و رشد و تحول را ندارد. اگر شرايط مطلوب اجتماعي ياريش نكند، اگر مادر و پدر به راستي مسائل و مشكلات او را نفهمند، گر جامعه براي آشتي دادن او با تضادهايش و گذر از اين رويدادها همراهيش نكند، و اگر وي خود را تنها و بي ياور بيابد و احساس امنيت و همراهي نكند، نوجوان در برابر كوهي از تغييرات و مشكلات دچار اختلالات رفتاري مي شود ، استغدادها و توانمندهايش هرز مي رود يا دست كم بخش مهمي از آن صرف ناموفق حل مشكلاتش مي شوند، نتايج اختلالات رفتاري نوجوانان عيناً به جامعه منتقل مي شود و در واقع جامعه را بيمار مي كند و اين در حالي است كه پيشگيري يا معالجه موارد بسياري از اين اختلالات هم دشوار نيست.

...«هر كس در زندگي تصويري از خويشتن «خود» ارائه مي دهد . هر چند مطابق با واقع نباشد، در افراد بهنجار اين تصوير براساس ارزيابي واقعي از تواناييها و قابليت ها، اهداف و روابط ديگران است.

اين تصوير حس وحدت و يگانگي را در شخصيت آدمي بوجود مي‌آورد و مبناي داوري رفتارهاي آدمي مي شود. تصوير واقعي از «خود» همواره انعطاف پذير است و به سوي هدف حركت مي كند.»

 

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران