نسل جوان ایران

علوم انسانیزبان و ادبیات فارسی ادبیات فارسی محضتاریخ ادبیات

بررسی مضامین اعتقادی در ادبیات کودک و نوجوان معاصر ایران (با تکیه بر آثار مصطفی رحماندوست)

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱ دی ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 100
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 24
فرمت فایل : word
حجم فایل : 113kb

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 8
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

رویکردهای اعتقادی در سروده های مصطفی رحماندوست به صورت روشن به چشم می خورد. ایشان در سروده‌ها تلاش داشته این رویکرد را درهمواره مورد توجه خود قرار دهد به صورتی که می توان بیان داشت ایشان یکی از شاخص‌ترین و موفق‌ترین شخصیت‌هایی می باشد که توانسته از این رویکر به خوبی استفاده نماید. تحلیل اشعار در این پژوهش، با توجه به تقسیم‌بندی معارف به پنج بخش اعتقادی، مراسم و احکام عملی، بخش اخلاقی، داستانی و اجتماعی انجام گرفته است. نتایج نشان می‌دهد، بیشتر مفاهیم و رویکردهای دینی در سروده‌های رحماندوست، مربوط به گروه سنی "الف" و در زمینه‌ی مسائل اعتقادی است و از آن‌جا که کودک در سنین پایین‌تر قادر به درک مفاهیم انتزاعی نیست، در آثار وی سعی شده خدا به صورت عینی و ملموس تداعی شود.از طرفی رحماندوست بيشتر به ارزشهاي اعتقادی، شرح زندگي امامان، تفكر، دوست يابي، صبر و شكيبايي پرداخته است.

كليد واژه­ها: مضامين اعتقادی، ادبيّات كودك، مصطفی رحماندوست

The study of behavioral issues in child and teenagers in contemporary Iran according to Mostafa Rahmandosts works

Abstract

behavioral attitutes in Rahmandosts works are clearly obvious. He has tried to take the theses attitutes into account in his works in a way that we can mention, he has been one of the most successful and well-known in this area.The analysis of his works according to educational devision in this study is done in this way: believable, applied formalities, moral, fictional and social parts. The results show that most of the religious attitutes and concepts in his works, are related to the As age and are the beliefs issues and because children arent able to understand abstract concepts. In his works, its tried to show God in a virtual and tangible way.Ain other way Rahmandost has tired to show the religious values, revolution, martyrdom, Imams biographies, thoughts, making friends, patience.

Key words :

Behavioural and educational issues, childs literature, Mostafa Rahmandost

چکیده

مقدمه

تعاريف اصطلاحات پژوهش

مفهوم تربيت اخلاقي

نقش تربيت در ساختار شخصيت

نقش داستان در تربيت كودكان

ادبيات كودك

تقسيم بندي ادبيّات كودك

تفاوت های ادبیات کودکان و بزرگسالان

اهداف ادبیات کودک و نوجوان

گذری بر تاریخچه ادبیات کودک

تحليل و تفسير داستانها بر اساس مضامين تربيّتي و اخلاقي

نتیجه گیری

منابع

مشكلات موجود در تعليم و تربيّت معاصر و اثرات منفي آن روي تربيت كودكان امروزي، مطالعه ادبيّات داستاني را در جايگاه ويژه اي قرار داده است؛ لذا دقت در مطالعه ادبيات داستاني راهي براي مقابله با اين مشكلات مي باشد. امروزه صاحب نظران بر استفاده از ظرفيّت انواع ادبي به خصوص داستان كودك در نماياندن آموزه­هاي تربيّتي، اخلاقي و برانگيختن قدرت تصوير و اراده كودك تأكيد مي­ورزند. با پذيرش اين موضوع كه داستان، تأثير مستقيم و فراوان بر روح و روان كودك مي­گذارد؛ در ادبيّات معاصر كودك و نوجوان ايران، یکی از ان نویسندگان مصطفي رحماندوست می باشد که جایگاه ویزه ای در این عرصه دارد، ایشان جزو جریان‌سازان و سردمداران ادبیات کودک به شمار می‌رود .

رحماندوست شاعري متعهد، موفق و تأثیرگـذار در حـوزه ادبیـات کودك و نوجوان است که هنر و نبوغ شعري خود را سراسر به خدمت این گروه سنی درآورده است. جلوه های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و جنگ در آثار وي بازتاب یافته اند؛ تـا جـایی کـه مـی تـوان وي را یکـی از شـاعران مسـلم ادبیـات تربیتی در حوزه کودك و نوجوان به شمار آورد. ایشان در داستانهاي خود توجّه خاصي به مضامين اخلاقي و تربيّتي نموده است. لذا اين مقاله بر آن است تا اين مضامين را در ادبيات داستاني ایشان مورد بررسي و تحليل قرار دهد و این دستاورد را مطرح نماید که کدام یک از مفاهیم اعتقادی در سروده های مصطفی رحماندوست نمود بیشتری دارد؟ و نحوه بارتاب رویکردهای اخلاقیایشان چگونه می باشد؟

تعاريف اصطلاحات پژوهش

كودك: لفظ«كودك» بر انساني اطلاق ميگردد كه به سن بلوغ نرسيده است و تحت مراقبت و توجّه خانواده است و توانايي انجام بسياري از كارها را ندارد و داراي فطرتي پاك و معصوم است. طينت پاكش او را شايسته محبّت و مهرباني قرار داده و تا زماني كه كودك است وظيفة اجتماعي بر دوش ندارد.

تربيت: تربيّت عبارت است از پرورش دادن و به فعليت درآوردن و پروردن استعدادهاي دروني كه بالقوّه در يك شيء موجود است.

اخلاق: اخلاق نوعي تربيّت است و به معناي كسب نوعي خلق و حالت و عادت. اخلاق همان ملكه نفساني است كه از ديدگاه اسلام بر ايمان و تعبّد و تسليم در برابر آفريدگار جهان متّكي است.

علم اخلاق: «علمي است كه صفات نفساني خوب و بد و اعمال و رفتار اختياري متناسب با آنها را معرفي ميكند و به شيوه تحصيل صفات نفساني خوب و انجام دادن اعمال پسنديده و دوري از صفات نفساني بد و اعمال ناپسند را نشان مي­دهد و هدف آن رساندن انسان به كمال و سعادت حقيقي خود كه همانا هدف اصلي خلقت جهان و انسان است»(سرامی، 1385 : 34)

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران