نسل جوان ایران

کتابهاکتابهای متنی

دانلود کتاب حکومت نظامی

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۲۴ آذر ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 125
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 190
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 1/43kb

قیمت فایل : 2,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 11
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

عقاید فلسفی و سبک نگارش گامز

برای اینکه خوانندگان گرامی این نمایشنامه بهتر و دقیق تر بتوانند مفاهیم کلمات امور ادر یا بند لازم است که تا حدی او را بشناسند و بسبك نویسندگی و عقاید فلسفی وی آشنا شوند . آلبر کامو که از مادر اسپانیائی و از پدر فرانسویست در ۷ نوامبر ۱۹۱۳ در مو ندوی الجزایر دیده بزندگی گشود . پدر وی که کشاورزی بیش نبود ، در مارن کشته شد و نابغه مارادر عنفوان شباب با دژخیم فقر و تنگدستی تنها گذاشت . بهمین علت كامو تحصیلات مختلفه ای را پیش گرفت و سرانجام بیماری سل اورا از ادامه تحصیلات عالیه در رشته فلسفه بازداشت .

آلبر کامو در اوان جوانی با مسافرت های طولانی بسیروسیاحت شهرهای مختلفه پرداخت و بعد از مدتی تاتر و نمایش های دسته جمعی را تشکیل داد و بالاخره بپاریس آمد و روزنامه نویسی پیشه کرد.

بسال ۱۹۳۷ اثری بنام « پشت و رو به انتشار داد و بعد بسال ۱۹۳۸ کتابی را بنام و جشن ها ، بطبع رساند. در دوره اشغال فرانسه از طرف قوای نازی بگروه مقاومین مخفی پیوست و با دسته د رنه لینو » که بسال ۱۹۶4 از طرف اس اس ها تیرباران شد همکاری نمود . بعد-۸

از آزادی فرانسه از قیداسارت مهاجمین آلمانی مدیریت روزنامه د نبرده را بعهده گرفت و مدت زمانی هم در اداره آن همت گماشت .

سرباز گروه مقاومت سالهای اشغال فرانسه بسال ۱۹۶۷ نخستین موفقیت رسمی را در زندگی ادبی خود با بدست آوردن جایزه دکر تيك» ( انتقاد ) برای اثر معروف «طاعون ، کسب کرد. ده سال بعد یعنی در ۱۹۵۷ نویسنده جوان و لاغراندام الجزایری موفق شد در برجسته ترین جایگاه افتخار ادبی جلوس کند و افتخاری که شاید بناحق بو الری و کلودل تعلق نگرفت او بحق نصیب خود کند و جایزه ادبی نوبل را دریافت نماید .

آلبر کامو تعداد زیادی داستان و اثر ادبی برشته تحریر در آورده که به ترتیب سالهای انتشار عبارتند از :

پشت ورو ۱۹۳۷ - جشن ها ۱۹۳۸ - بیگانه ۱۹۶۲ - واقعیات ۱۹۶۲ . طاعون ۱۹۶۷ - افسانه های سیزیف ۱۹۶۷ - یاغی ۱۹۵۱ - تابستان که قطعاتی کاملا ادبی است 1954 - سقوط ۱۹۵۹ و بالاخره پناهگاه و قلمرو ۱۹۵۷ .

ندارد

و نیز نمایشنامه هائی که تا بحال انتشار داده عبارتند از :

شورش آستوریها ۱۹۳۹ - سوء تفاهم 1945 - كاليكولا۱۹۹۵ حکومت نظامی ۱۹۶۸ درستکاران ۱۹۶۹ و بالاخره تنظیم کتاب د نماز برای يك راهبه » اثر فولکنر برای تاتر بسال ۱۹۵۹ .

و دره

از شرح حال کامو میتوان دریافت که با این گذشته پر از رنج و شکست روحیه و طرز فکر او چگونه باید باشد .کامو زندگی را در يك كلمه تعریف میکند : « پوچ». وی این تعریف ایمان دارد و در رومان ها و پیس های مختلفه ای که نوشته است همیشه از این پوچی و بیهودگی که نام زندگی دارد صحبت میکند. در نخستین نمایشنامه با ارزش او « سوتفاهم که معرف کامل این طرز - فکر کا موستا مسئله بخوبی طرح شده است این وادی شن زاری که از جنایت کاران مملو است دنیای پوچ و بی معنی ماست . ژان بیگانه ای که بدر میکوبد سئوالی است که طرح میشود و جسدی که در عمق رودخانه بسنگ میخورد و قطعه قطعه میشود و میگندد جواب آنست . ژان قهرمان داستان سوء تفاهم در اطاق پر اضطراب هتل تنهاست او از این تنهائی وحشت دارد و همینطور است در همه اطاقهای هتل در تمام ساعات شب برای انسان تنها سخت میگذرد و حالا آن اضطراب و نگرانی قدیمی من در حفره های بدن من مثل زخم عمیقی که بر آن دست بزنند و تحر یکش کنند میخزدو تحریک میکند . من میدانم آن چیست نامش را نیز میدانم : ترس از تنهائی ابدی ترسی که جوابی ندارد » . ولی مارتا خواهر ژان که چند ساعت پیش از آن ژان را کشته است نتیجه را بدست می آورد و جواب مسئله را میدهد و این موجودیت بچه درد میخورد؟ این ندای عظیم روح یعنی چه ؟ برای چه بطرف دریا یا بسوی عشق فریادزدن ؟ این مسخره است .... جواب این. . این خانه رنج آور است که در آن ما بالاخره یکی روی دیگری فشرده میشویم میفهمید درد و رنج شما خیلی کمتر از بیدادی است که بر انسان رو امیدارند . بروید از خدای خودتان بخواهید که شما را مثل سنگی کند این سعادتی است که خدا برای خود برگزیدهاست تنها خوشبختی حقیقی این است .

و مثل خدا عمل کنید در مقابل تمام فریاد ها و استغاثهها کر باشید . تا وقت باقی است با سنگ همگام شوید . ولی اگر حس میکنید که برای ورود باین آرامش کور خیلی ترسو وزبون هستید بیائید بما ملحق شوید بما، در خانه مشتر کمان به پیوندید . شما حق اختیار یکی از از این دو را دارید یا زندگی مانند سنگی یعنی سعادت احمقانه دنیا یا بستر لزج و چسبندهای ( عمق رودخانه ) که ما در آن منتظرتان هستیم. بنا بر این تنها راه حل زندگی پوچ انتحار است نه فقط انتحار شخصی و وعملی بلکه يك انتحار کلی . انسانی که زندگی خود را در هم مینوردد تمام انسانهائی را که او نماینده آنهاست دعوت میکند که از او برای حرکت بطرف مرگی پیروی کنند . بهمین علت است که کامودر نخستین سطر کتاب افسانه سیزیف مینویسد :

و فقط يك مسئله فلسفی واقعا جدی وجود دارد آنهم انتحار است در حقیقت این منطقی است که اگر زندگی بیهوده است و پوچ خیلی احمقانه و زبونی است که انسان آنرا تحمل کند و منتظر باشد که دیریا زود مرگی بیاید و بآن خاتمه دهد . مقام انسانی نباید اجازه دهد که آلت بازیهای فریبکارانه زندگی شود بلکه باید عملی را که با اراده اش تحقق میپذیرد تحقق بخشد و از این بیهودگی نفرت انگیز خود را برهاند ، ولی قهرمان جایزه نوبل ۱۹۵۷ در همان کتاب افسانههای سيزيف انتحار را رد میکند و با استدلال فلسفی مخصوص بخودش آنرا نمی پسندد . خلاصه ساده این کتاب این است که مردی که برای رهائی از پوچی زندگی بھر گی متوجه میشود محقق زندگی را مردود میداند

 

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران