نسل جوان ایران

فنی مهندسی مهندسی فناوری اطلاعاتITمهندسی فناوری اطلاعاتITمهندسی فناوری اطلاعاتIT

کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۹ آذر ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 105
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 109
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 19/5kb

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 12
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

اگر نگاهی به زندگی روزمره خود در حال حاضر داشته باشیم، بدون شک با موردهای پرشماری از کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات روبه رو می‌شویم. استفاده از کارت های بانکی برای انجام امور بانکی، استفاده از اینترنت برای انجام امور بانکی، تجارت الکترونیک، ارسال و دریافت پست الکترونیکی، جستجو برای یافتن هر آنچه که لازم داریم، آموزش مجازی، ثبت نام در کنکور سراسری و هزاران مورد دیگر، بخش کوچکی از کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به شمار می‌رود.

به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات، به طور کلی منجر به پیدایش جامعه جدیدی برای انسانها شده است؛ به گونه‌ای که جامعه صنعتی را به یک جامعه اطلاعاتی بدل کرده است. در جامعه اطلاعاتی، کیفیت زندگی انسان ها، فرهنگ، اقتصاد، تجارت، تعاملها، آموزش، مشاغل و نوع سواد، تحت تأثیر فناوری اطلاعات است. شبکه های اجتماعی پدیده دیگری ناشی از کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات به شمار می‌رود.

شهروندان در جامعه اطلاعاتی، وظایفی متفاوت از جامعه صنعتی دارند. برای اینکه شهروندان بتوانند از مزایای این جامعه استفاده کنند، باید چگونگی کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات را بشناسند تا در فضای مجازی با درایت و هوشمندی عمل کنند؟ به گونه ای که در شبکه های اجتماعی فریب نخورند، در تجارت الکترونیک موفق شوند و با انجام امور بانکداری به صورت الکترونیکی، در وقت خود صرفه جویی کنند.

از طرف دیگر، همه دانشجویان مراکز علمی‌کاربردی، موظف به گذراندن درسی تحت عنوان کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات» هستند، که این کتاب بر اساس سرفصل های معین شده توسط دانشگاه جامع علمی-کاربردی تنظیم شده است. امید است با مطالعه این کتاب، گامی كارا در توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته باشیم.

اهداف آموزشی پس از مطالعه این فصل توانایی های زیر را درک خواهید کرد

مفهوم رایانه را درک می کنید. با سخت افزار و نرم افزار آشنا می شوید. با عنصرهای جانبی رایانه آشنا می شوید.

واحدها اندازه گیری حافظه را خواهید شناخت. هر یک از دستگاهها و تجهیزات اطراف ما، یک یا چند هدف را برآورده می کنند. خودرو برای جابه جایی (حمل و نقل، خودکار برای نوشتن، تلفن برای مکالمه، رادیو برای پخش صدا و تلویزیون برای پخش و نمایش فیلم و تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. اما رایانه (کامپیوتر) چگونه؟

رایانه دستگاه ساده ای است و کارش این است که ورودی هایی را می گیرد، آنها را پردازش می کند و خروجی هایی تولید می کند. برای نمونه، رایانه می تواند نمرهها و شمار واحد هر درس یک دانشجو را به عنوان ورودی بپذیرد، معدل آن را بر اساس فرمول محاسبة می شود

 

جامعه اطلاعاتی

آشنایی با اینترنت

آشنایی با سیستم ویندوز

آشنایی با پاورپوینت

امنیت اطلاعات

نتیجه گیری و منابع

شکل ۱-۱ عملکرد ساده رایانه معدل محاسبه کند (نمره ها و واحدهای درسی را پردازش کند و سپس معدل را به عنوان خروجی تولید کند. بنابراین، عمل ساده رایانه را می توان مانند شکل ۱-۱ رسم کرد.

۱ - ۱ سخت افزار رایانه در جهان رایانه ها، سخت افزار هر قطعه یا عنصری از رایانه است که ساختاری فیزیکی دارد. برای نمونه، صفحه کلید، ماوس یا موشی و نمایشگر، هر کدام یک قطعه سخت افزاری به شمار می روند. حتی قطعه هایی که به گونه عادی نمی توانید آنها را ببینید؛ یعنی آنهایی که در درون محفظه (کیس ) هستند، مانند منبع تغذیه و تخته مدار اصلی نیز جنبه سخت افزاری رایانه را تشکیل می دهند. اما رایانه تنها سخت افزار نیست، بلکه جنبه دیگری به نام نرم افزار دارد که در بخش دیگری مورد بررسی قرار می گیرد. ابتدا به بخش های سخت افزاری رایانه می پردازیم.

۲ - ۱ عنصرهای اصلی و جانبی رایانه اگر نگاهی به ظاهر یک رایانه داشته باشیم، خواهیم دید که هر رایانه دارای یک کیس، نمایشگر با مانیتور، صفحه کلید و ماوس است که عنصرهای اصلی و ضروری آن به شمار می روند. البته، در درون کیس اجزای دیگری وجود دارند که فعلا به آنها نمی پردازیم، شکل ۱-۲ نمونه ای از رایانه را به همراه عنصرهای آن نمایش می دهد. |شکل ۱-۲ نمونه ای از رایانه همراه با عنصرهای اصلی اما هر رایانه، افزون بر اجزای اصلی، دارای شماری دستگاه و عنصرهای جانبی است که در خارج از کیس رایانه قرار می گیرند و بر کمیت و کیفیت عملکرد رایانه می افزایند. برخی از این دستگاههای متداول عبارت اند از: و چاپگر (printer) • دوربین های اینترنتی یا وببین (webcamn) و دستگاه های صوتی مانند بلندگو و میکروفون و دوربین های دیجیتال (digital cameras) و پویشگر (scanner• یوپی اس (UPS) و رسام (plotter)

۱ - ۲ - ۱ صفحه کلید صفحه کلید، وسیله ای است که برای انتقال اطلاعات به رایانه مورد استفاده قرار می گیرد. به گونه کلی، کلیدهای صفحه کلید به پنج دسته تقسیم می شوند (شکل ۱-۳) و کلیدهای الفبا عددی (alphanumeric) و کلیدهای عددی (nurneric keyboard) . کلیدهای تابعی (function keys) • کلیدهای ویرایشی (modifier key) و کلیدهای حرکتی یا مکان نما (

cursor - movetrient keys) ۲ - ۳ - ۱ واحد خروجی واحد خروجی رایانه مجموعه ای از دستگاههاست که داده ها را از رایانه گرفته به خارج از آن منتقل می کند. نمایشگر، چاپگر و رسام نمونه هایی از دستگاه های خروجی هستند.

۳ - ۳ - ۱ واحد محاسبه و منطق (ALT) اعمالی مانند ضرب، جمع، مقایسه دو مقدار، در واحد محاسبه و منطق صورت می گیرد و مدار هر کدام در این بخش وجود دارد. هر نوع پردازش داده ها در این مکان صورت می گیرد. واحد محاسبه و منطق به شماری ثبات یا register متصل است که داده ها و دستور کار را در حین پردازش، ذخیره می کنند. ثباتها، حافظه کوچکی در درون پردازنده ها هستند.

۴ - ۳ - ۱ واحد کنترل این واحد مسئول مدیریت بر همه منابع سامانه است. واحد کنترل جریان داده ها را در پردازنده و جریان داده ها به دستگاهها یا از دستگاه های دیگر را کنترل می کند. واحد کنترل واحد ریز کدهای پردازنده است، که دارای دستور کارهایی برای انجام همه وظایفی است که پردازنده می تواند انجام دهد.

به یاد آوری: پردازنده یا CPU دارای واحد محاسبه و منطق و واحد کنترل است که در شکل ۸۱ نیز مشاهده می شود.

۵ - ۳ - ۱ واحد حافظه حافظه رایانه محل نگهداری داده ها، اطلاعات و برنامه هاست. دو نوع حافظه در رایانه مورد استفاده قرار می گیرند و حافظه اصلی (MainMemory)| و حافظه جانبی (SecondaryMemory) در ادامه، مفاهیم مربوط به حافظه را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران