نسل جوان ایران

فنی مهندسی مهندسی فناوری اطلاعاتITمهندسی فناوری اطلاعاتITمهندسی فناوری اطلاعاتIT

الکترونیک در خدمات درمانی – گامی نزدیک تر به شهرهای هوشمند در آینده

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۹ آذر ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 124
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 12
فرمت فایل : word
حجم فایل : 318kb

قیمت فایل : 8,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 13
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

چکیده

مادامی که تکنولوژی های اطلاعات و ارتباطات در حال تبدیل شهر های سنتی به شهرهای هوشمند هستند، اینترنت اشیا (IoT) موجب شده که شهر ها کارایی و پاسخ مناسب را برای نیاز شهروندان ایجاد می کند. در نگاه به گذشته، برای این که تکنولوژی های پزشکی در صنعت خدمات درمانی وارد شوند و جایگاه خودشان را شکل بدهند، ما حتما باید حالت های سنتی این ابتکارات فنی را رد کرده و فراتر از آن ها را بررسی کنیم. ازین رو، IoT مسیری است که ما باید آن را در نظر داشته باشیم . ما امید داریم که دستگاه های خدمات درمانی مبتنی بر IoT بتواند شناسایی اولیه ی مشکلات شدید پتانسیل را فراهم کرده و به بیماران و متخصص های پزشکی اطلاعات را ارائه کند تا بتوان بیماران را به صورت مناسب درمان کرد. در رابطه با خدمات درمانی هوشمند در شهر های هوشمند، این مقاله یک مطالعه ارائه می کند که در آن چیپ های کنترل کننده ی نوری الکترونیکی به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانند ماتریس های دیود های منتشر کننده ی نور بسیار کوچک (LED) را در پروتز های شبکیه ای مورد استفاده هستند را کنترل کنند. یک آرایه ی کم توان بسیار کوچک نشانی پذیر به صورت منفرد در این قسمت طراحی شده است و نتایج آن گزارش شده است. این چیپ با استفاده از نیمه رساناهای اکسید فلزی تکمیلی X-FAB 0.35-μm از کارخانه ی آلمانی (CMOS) و در مساحت قالب کلی 4mm2 ساخته شده است. در این قسمت ما بررسی کردیم که آیا طراحی و تکنولوژی ارائه شده این قابلیت را دارد تا در کاربرد های مختلف در خدمات درمانی یا الکترونیک کاربردی مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر.

  1. مقدمه

اینترنت اشیا کاربرد های مختلفی را در خدمات درمانی دارد که این کاربرد ها شامل نظارت از راه دور تا سنسور های هوشمند و یکپارچه سازی دستگاه های پزشکی می باشد. این دستگاه ها این توانایی را دارند که نه تنها بیماران را ایمن و سالم نگاه دارند، بلکه همچنین می توانند نحوه ی ارائه ی خدمات توسط پزشک را هم بهبود دهد. IoT در خدمات درمانی همچنین موجب می شود که مشارکت و رضایت بیمار نیز افزایش پیدا کند زیرا به آن ها این امکان داده می شود تا زمان بیشتری را در تعامل با دکتر ها سپری کنند.

مادامی که بیماری های مرتبط با سن یکی از مهم ترین چالش ها برای کشور های توسعه یافته و کشور های در حال توسعه می باشد، استفاده از تکنولوژی های خدمات درمانی می تواند موجب کاهش بیشتر مراحل مدیریت بیماری های مزمن شده و همچنین می تواند منجر به بهبود کیفیت زندگی افراد پیر شود. متاسفانه، با وجود این که پیشرفت IoT و حتی کاهش هزینه ی سنسور ها ایجاد شده است، پیشنهاد های فعلی هنوز این قابلیت را ندارند که واقعا در شرایط واقعی مورد استفاده قرار بگیرند زیرا آن ها هنوز باید به اندازه ی کافی فشرده، قابل حمل و کم توان شوند. در این مقاله، یک دیدگاه کم توان، فشرده و قابل حمل برای طراحی این چیپ ها گزارش شده است که می توان آن را برای تحریک کردن سلول های غده های عصبی شبکه ای که از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند استفاده کرد تا دید بیمارانی که از مشکلاتی مانند تخریب ماکولار در اثر سن و اختلال رنگدانه ای شبکیه رنج می برند را به آن ها باز گرداند. سه تکنولوژی اصلی که در حال حاضر برای کمک کردن حسگر های نوری در چشم افرادی که به صورت نسبی کور شده اند و از مشکلات تخریب شبکیه رنج می باشند ، تکنولوژی هایی با نام ژنتیک نوری، پروتز های شبکیه ای و سوییچ های نوری می باشد که توسط Marc ، Pfeiffert و Jones [1] گزارش شده است. در حالی که هر کدام از این تکنولوژی ها شایستگی ها و مشکلات خودشان را دارند، مشکلات بصری خودشان به صورت خاص نیازمند روند های جراحی پیچیده با تفکیک محدود می باشد. با وجود این که تکنیک های مبتنی بر ژنتیک نوری تفکیک بسیار بالاتری را ایجاد می کنند، اما هنوز اجرا کردن این کاشت های ژنتیک نوری در چشم انسان بسیار چالش بر انگیز می باشد. مطالعه ای که در این مقاله ارائه شده است اولین گام به سمت هدف بلند مدت فراهم کردن یک بستر و توسعه ی پروتز های عصبی مبتنی بر ژنتیک عصبی می باشد. نویسنده ها در این مقاله تعدادی از کاربرد های درمانی را که می توان به صورت بالقوه با استفاده از این تکنولوژی فراهم کرد را بررسی می کنند که به صورت خاص برای بیمارانی که از بیماری های آلزایمر و صرع رنج می برند، مناسب می باشد.

دو گستره ی کاربردی از آرایه های LED ها در شرایطی است که شامل الکترونیک مصرفی مانند پرینتر های LED ، نمایشگر های نازک و دستگاه های موبایل و تجهیزات الکترونیکی برای تحقیقات علمی مانند تحریک ها و یا بازدارندگی های عصبی می باشد [2]. جدید ترین استفاده از آرایه های LED در مهندسی پزشکی گزارش شده است که به صورت خاص از این LED ها برای پروتز های عصبی استفاده شده است. این آرایه های LED بسیار کوچک را می توان در پروتز های شبکیه ای استفاده کرد که هر کدام از پیکسل های این آرایه برای تحریک کردن نواحی اصلاح شده ی ژنتیکی داخل شبکیه ی فرد کور مورد استفاده قرار می گیرد تا دید بیمار بازگردد [3]. در زمینه ی سلامت درمانی هوشمند و پروتز های بصری، این مقاله یک مطالعه را ارائه می کند که یک چیپ کنترل کننده ی ژنتیک نوری طراحی شده است که برای کنترل کردن ماتریس های LED مورد استفاده از تحریک های شبکیه ای، استفاده می شود. برای رفع کردن پیکسل های فردی بر روی یک چیپ، یک مدار کد گشا طراحی شده است تا مقادیر آدرس باینری ورودی، کد گشایی شود. آدرس های ورودی باینری ایجاد شده توسط کد گشا در این قسمت برای انتخاب کردن سلول های هدایت کننده ی هر کدام از پیکسل ها، مورد استفاده قرار می گیرد. یک چیپ کنترل کننده ی ماتریس LED در این قسمت با لایه های پیکسل ها برای GaN LED های میکرو به تعداد 256 عدد، طراحی شده است. یک تکنیک اتصال فلیپ چیپ در این قسمت برای راه اندازی کردن LED های بسیار کوچک با هدایت کننده های CMOS ، مورد استفاده قرار گرفته است. سایز پیکسل در این شرایط با ابعاد با گام پیکسل طراحی شده است. به دلیل این که کنترل کننده ی آرایه ی پیکسل ها به منظور تحریک کردن عصب های اصلاح شده به صورت ژنتیکی طراحی شده است، اولین موضوع مد تمرکز این طراحی توسعه دادن یک کنترل کننده ی بهینه برای LED های آدرس پذیر به صورت فردی می باشد. طراحی مدار و شبیه سازی های چیپ ها با استفاده از روند ولتاژ بالای (HV) CMOS انجام شده است.

این مقاله به صورت زیر سازمان دهی شده است : بخش 2 به صورت خلاصه به موضوع پروتز های شبکیه ای می پردازد و در بخش 3 ، طراحی های LED با استفاده از CMOS بررسی می شود. سپس در نهایت در بخش جمع بندی و نتایج، به صورت خلاصه موضوعات ارائه می شود.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران