نسل جوان ایران

هنرهنرهای تصویری وطراحیارتباط تصویری

پایان نامه بررسی پوستر تآتر با رویکرد فتوگرافی _ در یک دهه گذشته (تهیه کننده: رضا رحیمی)

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱۳ آبان ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 114
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 110
فرمت فایل : word
حجم فایل : 5mb

قیمت فایل : 35,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 20
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

پوستر یک وسیله ارتباطی تصویری است و در مرحله اول برای دیدن طراحی شده است ، نه برای خواندن پس نتیجه میگیریم برای جلب تماشاچی و رساندن پیام مورد نظر ، پوستر باید از عوامل و عناصر تصویر بی گیرا و جلب کننده بهره بگیرد. نقش پوستر در نهایت دقیق کردن هدف تصویر و پیام آن است و نوشته از عناصر اصلی پوستر است که در ترکیب بندی ان بسیار موثر است

ترکیب بندی تصویر و نوشته در نهایت پیام رسانی و سادگی باید رعایت شود. از عناصر اصلی در کیبفیت بصری حفظ تعادل است. برای ایجاد تعادل باید فضای مثبت با فضای منفی در پوستر به نجوی تقسیم شود که چشم بیننده به سهولت در صفحه گردش کنند. هر یک از عناصر موجود در پوستر دارای نیرویی و انرزی هستند و به نوعی در پیام رسانی سلسله مراتب اصلاع رسانی را بیان می کنند به دیگر سخن انرژی های بر اساس درجه اهمیتشان تقسیم بندی می شوند و در جای مناسب قرار دهیم.

هنرمند امروز با درک معانی ارتباطات و تحت تاثیر علم نشانه ها به این نتیجه رسیده که جهان از طریق زبان هنری دریافت شدنی است و هنر با نقش فرهنگی خود آگاهی دارد پس هنرمند باید با درک این موارد و تلفیق آنها با عناصر بصری و اشکال مناسب و ترکیب رنگ آثار بیاد ماندنی خلق کند که در پوسترهای فرهنگی نمایانگر فرهنگ او باشد و به هویت هود پایبند باشد.

در طراحی پوستر تکنیک های مختلفی اجرا می شود و هنرمندان برای بیان پیام خود از شیوه های مختلفی با حفظ قواعد پوستر استفاده می کنند ولی در این میان از ابتدای قرن بیستم عکاسی یکی از شیوه های متداول در پوستر سازی شد. آنها با استفاده از عکس های زیبا و ترکیب آن با سایر عناصر پوستر هایی خلق کردند که نه تنها پیام رسان بود بلکه به درک و افزایش خلاقیت بصری مخاطبان نیز کمک کرد. این پوستر ها که در زمینه های تجاری ، سیاسی، و آموزشی و فرهنگی بودند هر کدام به مباحث مختلفی می پرداختند مثلا: در پوسترهای آموزشی مهمترین نکته که باید با آن توجه شود این است که قرار است مطلبی از طریق پوستر آموزش داده شود.در نتیجه نباید صرفا به نکات زیباشناسانه توجه کرد و نباید فراموش شود که این پوستر زیبا قرار است مطلبی را آموزش دهد که بایستی در ذهن ها ماندگارتر باشد تا آموزش همان مطلب از طریق دیگر.و یا در پوستر های تجاری پوستر وسیله پیش برنده و فوق العاده ای است برای انواع اهداف زیبایی شناسانه پس پوستر بعنوان اصلی ترین وسیله ارتباطی برای تبلیغات باید اهمیت خود را حفظ کند.پوستر وسیله ای است که می تواند مورد استفاده همه قرار گیرد و یک فرد و موسسه می تواند ایده ها و آرمان های خود را با پوستر بیان کند. بنابراین نتیجه می گیریم که: پوستر نه تنها به لحاظ فرم و محتوا باید به عبارت دیگر عناصر بصری و کیفیت بصری در آن باید هماهنگ باشد بلکه باید به ارتقاء سطح دانش بصری مخاطب نیز کمک کند و آن را رشد دهد. در بین تکنیک های مختلف در طراحی پوستر، پوستر های فتوگرافی مورد بررسی ماست که در این پایان نامه به آن می پردازیم.

این پایان نامه با اتکا به مطالعات کتابخانه ای و اینترنتی به بررسی پوستر تآتر با رویکرد فتوگرافی _ در یک دهه گذشته پرداخته به امید هر چه بارور تر شدن این بخش از فعالیت طراحان و هنرمندان معاصر می باشد.

 

واژه های کلیدی:

پوستر،فتوگرافی، فرم و محتوا،

فهرست مطالب

چکیده1

مقدمه. 3

فصل اول(مبانی نظری). 5

1-1- تعريف پوستر. 6

1-2- انواع پوستر. 8

1-3- اندازه پوستر ها8

1-4- ویژگی های بصری پوستر. 9

1-5- مكان نصب پوستر. 10

1-6- اولین مرحله طراحی پوستر. 11

1-7- اصولی در رابطه باطراحی پوستر. 11

1-8- ترکیب بندی.. 13

1-8-1- انواع ترکیب بندی-کمپوزیسیون. 15

1-8-1-1- ترکیب بندی متمرکز. 15

1-8-1-2- ترکیب بندی عمودی.. 16

1-8-1-3- ترکیب بندی افقی. 17

1-8-1-4- ترکیب بندی مورب.. 17

1-8-1-5- ترکیب بندی مدور. 18

1-8-1-6- ترکیب بندی متقارن. 19

1-8-1-7- ترکیب منتشر. 20

1-8-2- اهمیت ترکیب بندی.. 21

1-9- تکنیک های پوستر سازی.. 23

1-10- نظری به هنر پوستر در ایران. 42

فصل دوم(فتوگرافی و تاریخچه آن در گرافیک). 45

2-1- فتوگرافی. 46

2-2- ظهور عکاسی در پوستر. 47

2-3- ترکیب بندی در عکاس های پوستر. 48

2-3-1- نقطه کانونی و خطوط راهنما در عکاس های پوستر. 49

2-3-2- نسبت یک سوم در عکاس های پوستر. 49

2-3-3- عکاسی اجسام بی جان در عکاس های پوستر. 50

2-3-4- عکاسی نجومی در عکاس های پوستر. 51

2-3-5- عکاسی پرتره در عکاس های پوستر. 52

2-3-6- عکاسی ورزشی در عکاس های پوستر. 52

2-3-7- عکاسی از طبیعت در عکاس های پوستر. 53

2-3-8- عکاسی حیات وحش در عکاس های پوستر. 54

2-3-9- عکاسی از مناظر در عکاس های پوستر. 54

2-3-10- عکاسی خبری در عکاس های پوستر. 55

2-3-11- عکاسی شب در عکاس های پوستر. 56

2-3-12-عکاسی ماکرو در عکاس های پوستر. 57

2-3-13- عکاسی صنعتی در عکاس های پوستر. 57

2-4- نگاهی کوتاه با ( پیشینه تاریخی پوستر )58

2-4-1- پستر سازی در جهان. 58

2-4-2- پوسترسازی در ایران. 60

2-4-2-1- پوستر فيلم و تاتر در ايران. 62

2-5- تاثیر عکاسی بر پوستر. 70

فصل سوم(تجزیه تحلیل پوستر فتوگرافی در تاتر ). 72

3-1- مقدمه. 73

3-2- نمونه پوستر های تاتر خارجی. 74

3-3- نمونه پوستر های تاتر داخلی. 79

فصل چهارم(کار عملی و نتیجه گیری ). 84

4-1- مقدمه. 85

4-2- نمونه کارهای عملی گرد آوری شده87

نتیجه گیری.. 97

منابع. 104

 


پوستر ، آفیش و پلاکات نام های انگلیسی ، فرانسه و آلمانی نوعی اعلان دیواری هستند که معمولا بر روی دیوار و یا جاهای مخصوصی در معابر که برای این اعلان ها تعبیه شده است، نصب می شود. این نوع اعلان را می توان در فارسی " اعلان دیواری " نامید.

اندازه پوستر اهمیت ویژه ای در دیده شدن دارد زیرا در جاهایی نصب می شود که ابعاد بزرگی دارند. مانند دیوارهای عمومی ، تابلو ها و پانل های بزرگ مخصوص نصب پوستر و... و لذا باید اندازه آن طوری باشد که در کنار بقیه اندازه ها کاملا دیده شود. اندازه پوستر تابع استاندارد کاغذ و ماشین نیز هست.

ماشین های چاپ در ایران اندازه های معینی می توانند چاپ کنند ، این اندازه ها در سه قطع کلی کاغذ هستند که عبارتند از : قطع ۷۰ ×۱۰۰ سانتی متر که به قطع چهار و نیم ورقی و قطع ۹۰×۷۰ سانتی متر که به قطع چهار ورقی و قطع ۹۰×۶۰ سانتی متر که به قطع سه و نیم ورقی معروفند که هر کدام به قطع های کوچک تری نیز تقسیم می شوند که اندازه های گوناگون نشریات مختلف چون مجله ها ، روزنامه ها ، کاتالوگ ها ، بروشورها ، کارت ها و ... را به وجود می آورند.

عمومی ترین اندازه های پوستر قطع B1 معادل ۷۰×۱۰۰ سانتی متر است ، اما اغلب قطع های ۹۰×۷۲ و ۹۰ ×۶۰ و نصف هر یک از این اندازه ها یعنی ۷۰×۵۰ ، ۷۰×۴۵ و ۶۰×۴۵ سانتی متر و گاهی ۵۰×۳۵ سانتی متر معادل B3 نیز استفاده می شود.طبیعی است کوچک تر از این اندازه ها به عملکرد پوستر صدمه می زند و تماشاچی آن را به خوبی نخواهید دید.

امتیاز اندازه های نامتعارف صرفا در این است که سبب جلب توجه زودتر تماشاچیان می شود اما این امتیاز با توجه به خیلی از عوامل دیگر اندازه های استاندارد ، وجه برجسته ای نیست ، اندازه های استاندارد سبب می شود که کاغذ به طور کامل مصرف می شود و میزان دور ریز آن به حداقل برسد.

تعداد رنگ ها نکته دیگری است که با میزان هزینه از یک طرف و خلاقیت طراح از طرف دیگر ارتباط دارد. امروزه با امکانات چاپ می توان انواع رنگ ها را فقط با چهار رنگ زرد ، آبی ، قرمز ، سیاه به وجود آورد.

مطالبی که گفته شده همه بیشتر به لحاظ فنی به پوستر پرداخته است امااینکه از چه تکنیکی برای طراحی پوستر برای چه موضوعی کار می کنیم از مهمترین مباحث روز دنیای گرافیک و ارتباطات است. اینکه در یک پوستر از طراحی، نقاشی ، عکاسی یا ترکیب بندی فرم های هندسی و فونت استفاده شود به اختیار طراح است . ما در این پایان نامه سعی داریم به بخش عکاسی یا فتوگرافی بپردازیم عکس را و کاربرد آن را در گرافیک و پوستر جستجو کنیم و در این مسیر پوستر های نمایش و تاتر را انتخاب کردیم که به واسطه روح نمایش حس واقعی و نزدیکی با مخاطب ایجاد می کنند و از همین رو فرم و محتوا با هم همخوانی می یابند.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

مقاله و کتاب های مرتبط

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران