نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم سیاسیعلوم سیاسی

بررسی ارتباط بین سرمایه اجتماعی و امنیت ملی

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۶ آبان ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 142
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 14
فرمت فایل : WORD
حجم فایل : 53KB

قیمت فایل : 3,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 21
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

چکیده

اصطلاح سرمایه اجتماعی در سه دهه گذشته موضوع بررسی های بسیاری در علوم اجتماعی و بویژه در جامعه شناسی بوده است. این اصطلاح توانسته در کمتر از دو دهه، ادبیات بسیار گسترده ای را به خود اختصاص دهد و به مفهومی بنیادین در علوم اجتماعی تبدیل شود. امنیت ملی مفهوم دیگری است که در این پژوهش نقشی محوری را به خود اختصاص می دهد که البته این مفهوم نسبت به سرمایه اجتماعی از قدمت بیشتری برخوردار است.

آنچه هدف این تحقیق است اثبات تأثیرگذاری متقابل این دو متغیر بر یکدیگر می باشد، هدف این پژوهش این است که نشان دهد امنیت ملی متغیری است که از سرمایه اجتماعی تأثیر می پذیرد؛ بدین معنی که هر اندازه سرمایه اجتماعی در جامعه ای افزایش پیدا کند امنیت ملی هم ارتقاء می یابد و در مقابل، هر اندازه سرمایه اجتماعی تضعیف شود به همان اندازه میزان امنیت ملی هم در معرض خطر و تهدید قرار می گیرد.

بدین ترتیب این پژوهش این نکته را به اثبات می رساند که یک راهبرد امنیتی موفق بدون توجه به سیاست هایی که بتواند سرمایه اجتماعی را در جامعه ارتقاء بخشد، اصولا امکان وجود و معنا نمی یابد. به عبارت دیگر گسترش راه کارهای تقویت سرمایه اجتماعی در هر جامعه ای و به کارگیری تمهیداتی به منظور جلوگیری از تضعیف و یا زوال آن فصل مهمی از راهبرد امنیتی آن را شکل می دهد.

نتایج کاربردی این پژوهش می تواند برای سیاست گزاران و کارگزاران حکومتی که مایل به ارتقاء امنیت ملی کشور هستند بسیار با اهمیت باشد. زیرا که آگاهی آنها نسبت به اهمیت و جایگاه مؤثر عنصر سرمایه اجتماعی در ارتقاء یا کاهش امنیت ملی بطور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

روش بررسی فرضیه ها و پاسخگویی به سوالات از نوع توصیفی- تحلیلی می باشد.

یکی از مفاهیم جدید و مهمی که در سالهای اخیر در علوم اجتماعی و به ویژه ادبیات اقتصادی و توسعه، نقش و جایگاه پیدا کرده سرمایه اجتماعی است. اقتصاد دانان در گذشته های دور، از کار، زمین و سرمایه به عنوان عوامل اصلی تولید یاد می کردند که به تدریج مدیریت و تکنولوژی به آن افزده شد و بالاخره سرمایه انسانی را در بر گرفت. اما این روزها وجه غالب تئوریهای اقتصادی و اجتماعی را سرمایه اجتماعی می دانند. صاحبنظران اقتصادی عقیده دارند وجود سرمایه های اجتماعی در جامعه باعث می شود، ضریب تأثیر سایر سرمایه های فیزیکی و انسانی چندین برابر افزایش یابد و از این طریق سرمایه های فیزیکی بارور می گردد.

سالها پیش از دنیای مدرن امروز، سرمایه اجتماعی در مفاهيم متعددی خصوصا در تاریخ زندگی انبیای الهی و ائمه معصومین (ع) تجلی یافته بود که اوج آن را می توان در تبیین ارتباط مردم و کارگزاران در عهدنامه مالک اشتر جستجو کرد.

گروهی از جامعه شناسان و دیگر اندیشمندان آمریکایی و اروپایی و نیز برخی از نویسندگان ایرانی بر این باورند که مفهوم «سرمایه اجتماعی» هم می تواند، جامعه شناسان را در بررسی علمی نابسامانی های جامعه امروز یاری رساند و هم قادر است همانند «شاه کلیدی» در دست سیاستگذاران و مدیران اجرایی جامعه ، زمینه مبارزه درست با این نابسامانی ها را فراهم آورد. در باور این گروه از جامعه شناسان و پژوهشگران علوم اجتماعی ریشه همه - یا دست کم - بسیاری از نابسامانی ها با ناهنجاری های جامعه امروز در کمبود یا نبود سرمایه نهفته است.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران