نسل جوان ایران

علوم انسانیحقوقحقوق بین الملل

بررسی آثار عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO)

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۴ آبان ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 111
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 25
فرمت فایل : WORD
حجم فایل : 555KB

قیمت فایل : رایگان
دانلود فایل

امتیاز مثبت : 19
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

این مقاله ضمن بررسی و مروری بر جایگاه و نقش سازمان تجارت جهانی در اقتصاد بین الملل، به شناسایی و بررسی اثرات عضویت در سازمان تجارت جهانی بر روی شاخص ها عملکرد صنعت بیمه کشورهای در حال توسعه با استفاده از تکنیک‌های اقتصادی و روش مدل‌های Pantel Data در قالب یک فرضیه اصلی، سه فرضیه فرعی و یک سوال پرداخته است تا بتواند با استفاده از نتایج به دست آمده رهنمودهایی را برای صنعت بیمه ایران ارائه دهد.

در نهایت نیز با بررسی نتایج حاصل از بررسی مدل های مربوط به هر یک از فرضیه ها مشخص شده که عملکرد صنعت بیمه کشورهای در حال توسعه تحت تاثیر عضویت در سازمان تجارت جهانی قرار گرفته است.

تفکر اقتصادی مرکانتلیست ها در قرن های پانزدهم، شانزدهم و هفدهم میلادی زراندوزی از طریق افزایش صادرات و فزونی گرفتن آن بر واردات را عامل افزایش ثروت و قدرت افراد و دولت ها می‌دانست و نتیجه آن تشویق صادرات و اعمال محدودیت بر واردات بود. آدم اسمیت در قرن هیجدهم به مخالفت با این نوع سیاست‌های اقتصادی پرداخت و ادعا کرد که تمام کشورها از آزاد سازی و توسعه تجارت بین المللی سود خواهد برد. بدین معنی که به دلیل تفاوت در هزینه بین دو کشور، کشوری که کالایی را ارزان تر تولید می‌کند باید اقدام به صدور آن کالا و مبادرت به خرید کالایی نماید که در کشوردیگر ارزان تر تولید می‌شود. به عبارت دیگر آدم اسمیت اصل تقسیم بین الملل کار را مطرح ساخت. باید توجه داشت که وی آزادی بازرگانی تدریجی را توصیه می‌کرد تا برای تولید کنندگان داخلی مشکلات ناگهانی ایجاد نشود. از زمان شکل گیری مکتب اقتصاد کلاسیک یعنی اواخر قرن هیجدهم به بعد، پدیده تجارت به موضوعی علمی و تخصصی تبدیل شده است. نظریه پردازان این مکتب معتقد به تجارت آزاد بودند و مداخله دولت‌ها را در امور تجاری جایز نمی‌دانستند. اما با بروز «بحران بزرگ» در اقتصاد جهانی و سپس وقوع جنگ جهانی دوم دیدگاه های پیروان مکتب مذکور در مورد برخی از مسائل اقتصادی از جمله تجارت بین الملل اعتبار خود را از دست داد. پس از آن نگرش جدیدی درباره دخالت دولت‌ها در امور اقتصادی به ویژه تجارت بین الملل پا گرفت به گونه‌ای که بسیاری از کشورهای جهان را در سال ۱۹۲۱ در ژنو و در سال ۱۹۴۷ در هاوانا گرد هم آورد تا با اتخاذ سیاست‌های لیبرالیستی و توسعه همکاری متقابل اقتصادی و تجاری اوضاع اقتصاد بین الملل را سر و سامان دهند. بهترین و موثرترین نشانه این رخداد تولد سازمان تجارت جهانی (WTO) است. این سازمان که سابقه تأسیس آن به حدود پنجاه سال پیش با نام اولیه GATT (موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت) بر می‌گردد، در آغاز فعالیت خود تنها تعداد انگشت شماری عضو داشته است. پس از گذشت سی سال رشد تعداد اعضای آن شدت یافته و به ویژه از اواخر دهه ۱۹۸۰ و پس از مذاکرات موسوم به دور اروگوئه که طی آن موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت به سازمان تجارت جهانی تغییر نام یافت، پیوستن به این سازمان به یک رقابت بین المللی تبدیل شده و در واقع عضویت در این سازمان به عنوان معیاری از اعتبار بین المللی برای یک کشور مطرح شده است. به طوری که در حال حاضر ۱۴۴ کشور به عضویت سازمان مذکور در آمده و ۳۲ کشور دیگر نیز رسما تقاضای عضویت در این سازمان را تسلیم کرده و به عنوان عضو ناظر (observer) شناخته می‌‌شوند.

برهمین اساس این مقاله ضمن بررسی و مروری بر جایگاه و نقش سازمان تجارت جهانی در اقتصاد بین الملل، در پی شناسایی و بررسی آثار عضویت در این سازمان بر روی شاخص‌های عملکرد صنعت بیمه کشورهای درحال توسعه است تا بتواند با استفاده از نتایج به دست آمده رهنمودهایی را برای صنعت بیمه ایران ارائه دهد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران