نسل جوان ایران

علوم انسانیحقوقحقوق بین الملل

بررسی اثرات عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی (WTO) بر روی صنعت

ارسال کننده : سرکار خانم زهرا رحیمی
سطح فعالیت : نویسنده
ایمیل : NJIRAN33[@]GMAIL.COM
تاریخ ارسال : ۲۴ شهریور ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 104
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 34
فرمت فایل : WORD
حجم فایل : 32KB

قیمت فایل : 7,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 9
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

از پایان جنگ دوم جهانی رشد تجارت سرعت گرفته و در سه دهه اخیر بر شتاب روز افزون آن افزوده شده تا جائیکه سهم تعدادی از کشورها از تجارت جهانی بر سهم آنها از تولید جهانی پیشی گرفته است. امروزد ضرورت حضور فعال در صحنه تجارت جهانی نه تنها نیازی به توجیه ندارد بلکه در شرایط تبديل عالم به دهکده جهانی به اصلی بدیهی مبدل شده است بر همه روشن است که تجارت راهنمای تولید و بلکه موتور حرکت اقتصادی است اما این اصل روشن و ساده، فرآیند اجرایی مشکلی را به دنبال دارد و وظایف خطیری را بر عهده مدیران اجرایی اقتصاد و بازرگانی کشورها قرار می دهد. تجارت در اقتصاد پیچیده جهان امروز تجارت در شرایط مساوی و در عرصه رقابت کامل نیست و لذا موفقیت در آن بدون تدوین سیاستهای استراتژیک تجاری توسط سیاستگذاران نظام و برخورد فعالانه و ارائه راهکارهای علمی و دقیق توسط مدیران اجرایی تقریبأ محال می نماید که این همه میسر نمی شود مگر با حضوری فعال در صحنه تجارت جهانی و روبه رو شدن با استراتژی کشورهای دیگر. در چنین شرایطی موفقیت در تجارت جهانی اگر همه بدون استراتژی و سیاستهای بلند اندیشانه به دست آید امری موقتی است و کوتاه مدت و تضمین بلند مدت آن میسر نمی شود مگر با تعیین یک استراتژی مشخص تجاری که، چه به لحاظ نوع کالا و چه به لحاظ طرف تجاری و چه به لحاظ روش معامله و سایر لحاظ های دیگری که اینجا فرصت ذکر شده نیست، جهت انتخاب و ضوابط اصلی و راهنمای تجارت ما را تعیین می کند. توجه به این ضرورت، تلاش در دو محور را می طلبد. یکی تصمیم گیری و تدوین خط مشی اجرایی است و دیگری تجهیز به تحلیل دقیق از اقتصاد سیاسی و دید تحقیقی عمیق از روند تجارت جهانی از این رو گسترش ادبیات اقتصادی در زمینه تجارت بین الملل و روندهای حاکم بر آن و اثرات اقتصادی نهادهای بین المللی تجاری که جزء مهم صحنه تجارت جهانی به شمار می روند همراه با تقویت زمینه های علمی و اطلاعاتی برای استفاده از پیشرفتهای جدید نظری و علمی در این زمینه ها ضرورتی علمی، اقتصادی و سیاسی است. در خاتمه پیشگفتار، محقق بر خود لازم می داند از جناب آقای دکتر غلامحسین خورشیدی که با رهنمودهای اندیشمندانه خود این حقیر را مرهون الطاف بی کران خود ساختند و نیز از آقای دکتر جانعلی محمود صالحی که در پربارتر شدن محتوای این پژوهش از هیچ کوششی دریغ نورزیدند و همچنین از دوستان واحد تحقیقات بیمه مرکزی که کمال همکاری را نمودداند تشکر و قدردانی می نمایند. ضمنا از کلیه مدیران، کارکنان سازمانهای بیمه ای و اساتید دانشگاهها که در انجام این تحقیق با محقق همکاری و مساعدت داشته اند سپاسگزاری نموده، اهتمام و مساعی بیشتر ایشان را برای ارتقاء کیفیت تحقیقات و توسعه همه جانبه میهن عزیز آرزومند است. در پایان از کلیه دوستان و همکاران و سرورانی که اینجانب را در تهیه و تنظیم پایان نامه مذکور یاری نمودداند کمال تشکر و قدردانی را از محضر خداوند متعال خواهانیم.

 

Contents

چکیده:1

مقدمه:2

فصل دوم مبانی نظری تحقیق. 3

بخش اول: سازمان تجارت جهانی (WTO)3

مروری بر ادبیات تحقیق. 3

1- 1- 2: شناخت سازمان تجارت جهانی. 3

مقدمه ایجاد سازمان تجارت جهانی (WTO)3

۲ - ۱ - ۲ : تحولات تجارت آزاد در سال های ۱۹۱۴-۱۸۶۰. 4

جنگ جهانی اول و تحولات سیاسی و اقتصادی بین المللی. 6

3- 1- 2: کات و نظام تجارت جهانی. 9

4- 1- 2: مذاکرات ادواری گات.. 10

1- 4- 1- 2: مذاکرات پیش از دور کندی.. 13

2- 4- 1- 2: مذاکرات دور کندی.. 13

3- 4- 1- 2: مذاکرات دور توکیو. 14

4- 4- 1- 2: مذاکرات دور اوروگوئه. 15

5- 1- 2: دستاوردهای مذاکرات دور اوروگوئه. 16

6- 1- 2: اهداف و تشکیلات و فعالیت های گات.. 17

مرکز تجاری بین المللی (ITC)20

نحوه عضویت در گات.. 20

جدول اسامی کشورهای عضو گات (تا نوامبر 1994) همراه با تاریخ الحاق به گات.. 23

7-1-2: منافع عمومی عضویت در گات.. 27

1- برخورداری از اصل عدم تبعیض... 27

۲- دسترسی مداوم و مطمئن به بازارها28

3- مشاوره ها و حل و فصل اختلافات تجاری.. 28

۴- مجمعی برای مباحث چند جانبه و خصوصی. 29

۵- برخورداری از آزادی عمل نسبی در سیاستهای تجاری.. 29

و- کمکهای فنی. 30

8-1-2: اصول چهارگانه گات.. 30

1- 8- 1- 2: اصول عدم تبعیض و تعمیم اصل دولت كاملة الوداد:30

2- 8- 1- 2: اصل تثبیت و کاهش تعرفه های گمرکی از طریق مذاکرات متوالی. 30

3- 8- 1- 2: ممنوعیت استفاده از محدودیت‌های مقداری بر واردات و صادرات و استفاده از تعرفه‌های گمرکی به عنوان تنها ابزار حمایت در معادلات تجاری.30

4- 8- 1- 2: مشاوره به منظور حل و فصل اختلاف تجاری بین طرفهای متعاهد.30

9-1- 2: موافقتنامه تأسیس WTO.. 31

1-9-1-2: اهداف WTO.. 32

2- 9- 1- 2: وظایف WTO.. 33

صنعت بیمه در جهان در حال تغییر و تحولات سریعتری است و رقابت بین المللی در این بازار روز به روز توسعه پیدا میکند. صنعت بیمه میتواند از منابع عمده کسب درآمد ارزی برای اقتصاد ملی باشد، مشروط به اینکه از ظرفیت و توان لازم برای فعالیت در بازار بین المللی برخوردار باشد و بتواند متناسب با تقاضای این بازار و با نرخهای قابل رقابت حق بیمه، به عرضه خدمات بپردازد. آزادسازی و گسترش رقابت در بازارهای بیمه در حال توسعه، یکی از جنبه های مهم روندهای جهانی شدن است که سیاستگذاران و بیمهگران را در معرض مسائل گوناگون و با اهمیتی قرار می دهد حرکت به سمت رقابت بیشتر کشورهای مختلف را به سمت تجدید ساختار بازار بیمه ای و نظام مقرراتی آن سوق می دهد و آزادسازی و کاهش مقررات که اغلب در پی پذیرش تعهدات تجارت بین المللی ایجاد می شود، بیمه گران را به اصلاح استراتژیهای تجاری و کشورها را به تغییر ساختار مقرراتی وادار می سازد.

شرایط و نحود عضویت یا عدم عضویت ایران در این سازمان جهانی که از سوی موافقان

و مخالفان اعلام شده و می شود زمینه ساز ارائه نظرات و آراء و دلایل متعددی گردیدد تا اکثرا بصورت طرحها، پایان نامه ها، بررسی های مختلف مورد بررسی قرار گیرد. رساله حاضر به بررسی اثرات عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی بر روی صنعت بیمه را مورد کنکاش قرار می دهد. چون عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی اساسأ یک فرایند بلندمدت می باشد و کشورهای مختلف براساس اهداف تجاری و سیاسی خود درباره این مقوله تصمیم گیری می نمایند. بنابراین شناخت آگاهانه از شرایط پذیرش در WTO به جای سیاستهای مقطعی و زودگذر و کوتاه مدت مستلزم انجام تحقیقات و بررسی های بیشتر و بیشتر می باشد تا از جنبه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی مورد بررسی قرار گیرد. در این فصل به تعریف موضوع، ضرورت، اهمیت تحقیق، اهداف تحقيق، پیشینه تحقيق، فرضیات تحقیق ، تلمرز تحقیق، روش تحقیق و محدودیت های تحقیق و تعریف واژگان و (قاعده جرم مضاعف) سپس لازم است که جنحه یا جنایت توصیف شده با یک تصمیم قطعی دادگاه خارجی تائید شده باشد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران