نسل جوان ایران

مدارسمقطع ابتداییپایه دوم

اقدام پژوهی چگونه توانستم بد خطی دانش آموزم را از بین ببرم؟

ارسال کننده : سرکار خانم لیلا شاهکرمی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : l.shahkarami76[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۳۱ مرداد ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 124
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 17
فرمت فایل : word
حجم فایل : 55.5 کیلو بایت

قیمت فایل : 6,500 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 4
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

بد خطی دانش آموزان یکی از مشکلاتی است که در مدارس رایج است. با این مطالعه می خواهیم عواملی که بر بد خطی دانش آموزان تأثیر گذار است را بررسی کنیم. باید در نظر داشت که بهترین زمان آموزش و یادگیری در سنین کودکی، به خصوص در پایه اول و دوم می باشد، اين مساله مهم باعث شد تا علت بدخطي دانش آموزان كلاسم را شناسايي نموده و موانع موجود را برطرف نمايم . و تلاش کنم تا عوامل ایجاد بد خطی را در دانش آموزان شناسایی و برای آنها راهکارهای علمی بیابم.

شناخت علل و عوامل موثر بر بدخطی از آن جهت اهمیت دارد که با ریشه یابی و رفع آنها می توان تا حد زیادی به مهارت در خوشنویسی کمک کرد. این اقدام پژوهی در دبستان ...... واقع در شهرستان ..... صورت پذیرفته و بعد از گذشت مدتی توانسته مشکل بد خطی دیانا را برطرف کنم.

زبان یکی از ابداعات و دست آوردهای مهم انسان است، وسیله ای برای برقراری ارتباط میان انسان و درک جهان هستی و انتقال دادن اندیشه هاست. زبان به جهت شکل ظاهری دارای دو نمود گفتاری و نوشتاری است. نمود گفتاری از طریق صوت، برقراری ارتباط و انتقال اندیشه ها را میان انسان ها میسر می سازد. نمود نوشتاری یا تصویری از طریق علایم صوتی با حروف تحقق می یابد و امروزه یکی از وسایل ماندگاری اندیشه های انسان است بنابراین میراث گران بهایی است که از نسلی به نسلی انتقال می یابد.

در میان مهارت های تحصیلی پایه، خط ملموس ترین مهارت نام گرفته است. تفاوت نوشتن با سایر مهارت های ارتباطی این است که نوشتن سندی کتبی از خود به جای می گذارد. در امر آموزش و نشر و گسترش علم و ارتباطات جهانی، خط و نوشتار کمک موثری است.

در گذشته ابزاری برای ضبط و نگهداری سخن نبود. به همین سبب خط، در جوامع گوناگون اهمیت بسیار کسب کرده و از طریق آن دانش و افکار گذشتگان به نسل های آینده منتقل شده است. امروزه اگر چه طرق و وسایلی برای حفظ و نگهداری اندیشه ها و میراث فکری پیدا شده است، هنوز نمود نوشتاری زبان یا همان خط جایگاه والا وحیانی خود را حفظ کرده است. بدین جهت بدیهی است که این گنجینه می حفظ میراث بشری به صورتی زیبا و شایسته و بایسته جایگاه خود را حفظ کند. اما با تأسف بسیار باید گفت که این وجهه از زبان نتوانسته است متناسب با ارزش و اهمیت خود، جایگاه خود را حفظ کند.

اگر هنر را یکی از مهم ترین عوامل انتقال فرهنگ بدانیم، به جرأت می توان گفت خط عالی ترین و شفاف ترین اثر هنری است که برای آیندگان به جا می ماند.

در دنیای امروز، افراد بوسیله خط و نگارش با هم ارتباط برقرار می کنند و با نوشتن، خود را مطرح می سازند. بنابراین لازم است همه ی افراد بشر با اصول صحیح نگارش آشنا شوند تا بتوانند مقاصد خود را با خطی خوش و خوانا و برابر با موازین و استاندارد های قابل قبول بیان کنند.

درست نوشتن، زیبا نوشتن و خوانا نوشتن همه از اموری هستند که پایه و اساس آنها را باید در دوره ی دبستان گذاشت.

آموختن خوش نویسی یکی از عوامل مؤثر در موفقیت تحصیلی دانش آموزان و از آن مهم تر، مجوزی برای ورود آنها به محیط های اجتماعی بزرگ تر و جدید تر است .

در قرون اخیر با پیدایش و توسعه چاپ و نگارش کتاب ها، مجلات، روزنامه ها و هم چنین کتاب های درسی دبستان با خط نسخ چاپی، خط اصیل و زیبای فارسی مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته است و به مرور زمان در مقایسه با گذشته، بیش از پیش جنبه هنری صرف به خود گرفته است. افراد، زیبا نویسی را فقط در حیطه ی کار خوش نویسان قلمداد می کنند و لذا به اندازه ی درس های دیگر، برای فراگیری خوش نویسی نمی کوشند.

اکنون سال هاست ما با مشکل بد خطی و ناخوانا نویسی در سطوح مختلف اهل علم کشورمان رو به رو هستیم. نوشته های اغلب دانش آموزان و دانشجویان به سهولت قابل خواندن نیست. دانش آموختگان، گاهی پزشکان و سایر اقشار با سواد جامعه به گونه ای می نویسند که به سختی می توان نوشته های آنان را خواند. دانش آموزان و دانشجویان از یک طرف به سبب خط بدی که دارند و از طرفی دیگر به سبب بیگانگی با زبان، نمی توانند یک نامه ی مختصر اداری بنویسند و غالبا از نوشته های خود خجالت می کشند و اگر هم ناگزیر باشند که بتويستند بایسته و شایسته نمی نویسند. در نوشتن دقت و احتیاط نمی کنند، حروف و کلمات را به روش های مختلف و به دلخواه خود می نویسند، خط زمینه را رعایت نمی کنند و بی سلیقه و نابسامان می نویسند، قاعده مند نمی نویسند، اصول حاکم بر نوشتن را رعایت نمی کنند، نحوه ی قلم گرفتن را یاد نگرفته اند. انتخاب فاصله، زاویه، نور و نحوه ی نشستن را هنگام نوشتن نیاموخته اند، با انواع خط آشنا نیستند و نمی دانند با چه خطی و چگونه بنویسند. این مساله بخش عظیمی از میراث فکری و فرهنگی جامعه ی ما را تهدید می نماید و اکنون چندین سال است که بدخطی به صورت یک مشکل فرهنگی - اجتماعی در آمده است. بد خطی موجب می شود که وقت زیادی تلف شود، تحصیل کردگان ما رغبت و انگیزه ای برای نوشتن نداشته باشند، زود خسته شوند و از نوشتن منصرف شوند و شاید یکی از دلایل نبود تحقیق و پژوهش در کشور ما همین بد خطی است.

پدیده ی بدخطی از همان دوران ابتدایی تحصیل شروع و تا پایان تحصیلات متوسطه و دانشگاه ادامه می یابد و روز به روز نه تنها برای بدخطی چاره اندیشی نمی شود، بلکه با وجود صنعت چاپ ، ماشین تایپ و رایانه انگیزه می نوشتن و نامه نگاری با دست در میان مردم کم شده است و احساس می شود در آینده ای نه چندان دور مردم قادر نخواهند بود قلم به دست گرفته جمله ای بنویسند. چه بسا روزی این مشکلات مقام و منزلت دانش آموختگان ما را تهدید و فضیلت علم و دانش را بی رونق خواهد ساخت. میراث ارزشمند و گران قدر خط، شأن، صفا و زیبایی خود را از دست داده است. همه ی ما از پدیده ی بد خطی دل آزرده ایم و نگران آینده ای هستیم که این هنر اصیل ایرانیان در معرض نیست و نابودی قرار گیرد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران