نسل جوان ایران

مدارسمقطع ابتداییپایه اول

اقدام پژوهی چگونه توانستم دانش آموزانم را به زنگ هنر علاقه مند کنم؟

ارسال کننده : سرکار خانم لیلا شاهکرمی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : l.shahkarami76[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۳۱ مرداد ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 102
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 32
فرمت فایل : word
حجم فایل : 1.06 مگابایت

قیمت فایل : 6,500 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 3
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

پژوهشی زیرا با هدف چگونه توانستم دانش آموزانم را به زنگ هنر علاقه مند کنم در سال تحصیلی 98-97 صورت گرفت. یکی از دلایلی که این موضوع را انتخاب کردم این است که قصد داشتم تا دانش آموزان از همان ابتدای شروع تحصیلشان به زنگ هنر ارزش و بها دهند. و در این پژوهش سعی کردم به سوالات زیر پاسخ دهم:

۱- چگونه می توانم از نمایش، نقاشی، کاردستی و قصه گویی در آموزش دروس دوره ابتدایی استفاده کنم؟

چرا خانواده ها و دانش آموزان به زنگ هنر بی اهمیت هستند؟

و سعی کردم که با مشاهده رفتار دانش آموزان و مصاحبه به خود آن ها، سایر همکاران و والدین آن به این سوالات تا حدی پاسخ دهم.

فهرست مطالب

چکیده4

مقدمه. 5

توصيف وضعيت موجود و تشخيص و بيان مسأله. 6

اهداف پژوهش.. 7

هدف اصلی پژوهش:7

اهداف فرعی:7

آموزش هنر. 7

نقش آموزش و پرورش:7

جایگاه هنر در نظام آموزشی. 8

هنر و بازاندیشی مفهوم سواد:8

تنوع و عمق بخشیدن به کسب معنا توسط انسان در سراسر زندگی:9

پرورش قابلیت ها و استعدادهای شناختی دانش آموزان:10

دستیابی به عدالت آموزشی برابری فرصت های آموزشی:10

نقش هنر در آموزش مفاهیم11

نقش هنر در توسعه و پرورش مهارتهای زندگی. 11

نقش هنر در توسعه فعالیت های تربیتی. 11

نقش هنر در آموزش و پرورش.. 13

ارتباط درس هنر با خلاقیت و حس زیباشناسی کودکان. 13

اصول آموزش هنر. 15

اهداف آموزشی تعلیم هنر. 16

اركان هنر. 17

١. زیبایی. 18

۲. آزادی.. 18

٣. سادگی. 18

۴. پیچیدگی. 18

گرد آوري اطلاعات و شواهد (1)19

اطلاعات از دانش آموزان:19

اطلاعات از طريق همكاران. 19

اطلاعات از طريق والدين. 20

تجزیه و تفسیر اطلاعات (شواهد1)20

انتخاب راه حل جديد و موقت.. 20

اجراي طرح جديد و نظارت بر آن. 21

گرد آوري اطلاعات (شواهد 2)22

ارزيابي از راه حل هاي اجرا شده22

نتيجه گيري.. 28

پیشنهادها29

منابع. 29

 

ضرورت تعلیم و تربیت و در عین حال پیچیدگی و دشواری آن موضوعی است که همه ملل جهان از آن کم و بیش باخبرند، لذا هر ملتی با توجه به سوابق فرهنگی و شرایط اجتماعی خود و متناسب با امکاناتی که در اختیار دارد نظام خاصی برای تحقق کمال مطلوب و هدف های خویش پی ریزی کرده و پس از فراهم آوردن مقدمات لازم آن را به موقع اجرا می گذارد(شکوهی، 1373). قرن حاضر با آن همه پیشرفت های اجتماعی و اقتصادی یکی از قرون پرفراز و نشیب است و لازم است همه انسان ها مسئولانه به اهداف و ابزار تعلیم و تربیت توجه کنند. به نظر کمیسیون بین المللی تعلیم و تربیت فرایندی مستمر در بهبود و مهارت به شمار می آید. اساساً ابزاری استثنایی برای پرورش و شکوفایی فردی و برفراری روابط میان افراد، گروه ها و ملل محسوب می شود(دبلیوها 1997، ترجمه رئوف، 1378).

آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد اجتماعی در جامعه با زیر پوشش قرار دادن مدارس و دیگر مؤسسات آموزشی ایفاگر نقش مهمی در جامعه است و مهمترین هدف آن شناخت استعدادهای دانش آموزان، شکوفا نمودن آنها و ایجاد مهارت کافی در ابعاد مختلف رشد می باشد. این نهاد جهت ایفای وظایف خود به نحو صحیح از عوامل و عناصری استفاده می نماید که یکی از آن ها برنامه ریزی درسی و آموزشی است. برنامه درسی یکی از حلقه های نظام آموزشی جامعه است و تغییرات در ساختار اجتماع مستلزم تحول و اصلاحات مطلوب در برنامه درسی است و برنامه ریزان درسی باید در مقابل تغییرات و تحولات اجتماعی، ذهنی باز داشته و مسئولیت پذیر عمل کنند(ملکی، ۱۳۸۱). بنابراین برنامه های آموزشی و درسی از مهمترین عوامل در نظام آموزش و پرورش می باشد که سهل انگاری در آن بر جنبه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اخلاقی جامعه زیان هایی وارد می کند. در این میان نقش هنر در آموزش و پرورش افراد خلاق و مبتکر را نمی توان از یاد برد و هیچ دستگاه تربیتی نمی تواند به راحتی از کنار آن بگذرد(الهی، ۱۳۵۴) کار هنر این است که آنچه را ممکن است در قالب استدلال و تعقل، نامفهوم و دور از دسترس باقی بماند، مفهوم سازد و در دسترس همه ی مردم قرار دهد. معمولا وقتی انسان تأثیری را که از حقیقت هنری است می گیرد، تصور می کند این حالت را قبلا در خود احساس می کرده اما از بیان آن عاجز بوده است(تولستوی ۱۹۹۳، ترجمه دهگان، ۱۳۷۳). هنر عبارت است از بیان احساس و ایجاد تفاهم. هنر مقیاسی است که نسبت مستقیم با بینش روحانی آدمی دارد. هنر رهایی احساس است. هنر رعایت اقتصاد در بیان احساسات است، هنر عاطفه ای است که صورت خوب از آن حاصل شود(رید ۱۹۹۱، ترجمه بندری، ۱۳۷۴).

بستگی میان تربیت و هنر چنان است که حتی برخی صاحب نظران معتقدند که پایه اصلی تربیت، هنر می باشد. هنر اساساً تربیت است. هنر عقل و احساس را متحد، تخیل را تحریک و محیط را دگرگون می کند. هنر از هر نظر شاهدی است بر جستجوی بشر برای بدست آوردن جاودانگی(هایر 1993، ترجمه فیاض، 1374).

تربیت هنری علاوه بر ابعاد روحی، عاطفی و روانی از نظر آموزشی، تربیتی هم مورد توجه است و در تعریف و تبیین آنچه، تربیت هنری نامیده می شود ابعادی مانند: رشد خلاقیت دانش آموزان، ادراک حسی عمیق و دقیق به پدیده های هنری، پرورش حواس مختلف و به کارگیری آن ها، کسب آگاهی غنی و رشد یابنده از تجارب دیداری، ساخت و پرورش آفرینش تجارب شنیداری می باشد و مدارس نباید از تأثیر هنر در ایجاد زمینه و کسب موفقیت دانش آموزان غافل باشند، لذا با توجه به این مسئولیت جهت رشد همه جانبه نسل امروز به شکل هنرمندانه ای باید اهتمام ورزند.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران