نسل جوان ایران

مدارسمقطع ابتداییپایه دوم

اقدام پژوهی چگونه توانستم املا را در دانش آموزم تقویت کنم؟

ارسال کننده : سرکار خانم لیلا شاهکرمی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : l.shahkarami76[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۳۱ مرداد ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 104
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 23
فرمت فایل : word
حجم فایل : 689 کیلو بایت

قیمت فایل : 6,500 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 1
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

املا یکی از درس های مهم دوران ابتدایی می باشد و مهمترین هدف از املا نوشتن، صحیح نوشتن کلمه ها و جمله ها می باشد. متاسفانه در نظام آموزش و پرورش ایران بر خلاف سایر نظام های آموزش و پروش کشور های دیگردرس مدونی برای زبان نوشتاری(درک مطلب، املا و انشاء) تدوین نشده است.

اینجانب آموزگار پایه سوم دبستان ستارخان هشتم در سال تحصیلی 97-98 پس از ارزشیابی درس املا مشاهده کردم که عده ای از دانش آموزان در املا مشکل دارند. با توجه به اهمیت یادگیری نوشتن صحیح کلمت سعی کردم در حد امکان با روش های مناسب، در بهبود یادگیری دانش آموزان بکوشم.

فهرست مطالب

چکیده5

مقدمه. 6

بیان مسأله و توصیف وضع موجود7

اهداف تحقیق. 8

مبانی نظری.. 8

املا. 8

مراحل رشد یادگیری املا. 11

مرحله ۱: نوشتن پیش آوایی (۱ تا ۷ سالگی):11

مرحله ۲: به کار بردن نام حروف و آغاز راهبردهای آوایی (۵ تا ۹ سالگی):11

مرحله ۳: کار کرد الگوهای نوشتاری کلمه (۶ تا ۱۲ سالگی):12

مرحله ۴: کاربرد درنگهای هجایی و واژه های چند هجایی (۸ تا ۱۸ سالگی):12

مرحله ۵: پرورش چشم اندازی پخته به کودک (۱۰ سالگی تا بزرگسالی):12

انواع اختلال املا. 13

راهبردهای تدریس املا. 13

1. درک و حفظ شنیداری صدای حروف.. 14

2. درک و حفظ دیداری حروف.. 14

3. روش های چند حسی در املا. 14

4. روش فرنالد15

5. روش الفبایی اسلینگر لند15

6. روش های آزمون - مطالعه - آزمون. 16

7. نوارها و مراکز شنیداری.. 16

8. املای برنامه ریزی شده17

9. فرهنگ های با غلط املایی رایج. 17

10. فرهنگ های تندنویسی. 17

11. هجی کنند گان الکترونیکی و کنترل رایانه ای املا. 17

شواهد (1)17

گردآوری اطلاعات.. 18

انتخاب راه های مناسب.. 18

انتخاب اعتبار بخشی و اجرای راه حل. 19

شواهد (2)19

نتيجه گيري.. 20

پیشنهادات....... 22

منابع و مآخذ22

 

گاهی برخی از افراد در روند عادی یادگیری و آموزش دچار مشکل می شوند. ناتوانی یادگیری یک اصطلاح عام است که به گروهی ناهمگن از اختلالات اطلاق شده و شامل افرادی می شود که در یک یا چند فرآیند اساسی روانی مشکل دارند یا در کاربرد زبان گفتاری و نوشتاری دچار مشکل هستند. این اشکالات ممکن است به صورت های گوناگون مانند: دشواری در صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجی کردن، یا انجام محاسبات ظاهر شود (نادری و سیف نراقی، ۱۳۷۹: ۲۲) در زمینه طبقه بندی اختلالات یادگیری، اغلب متخصصان و روانشناسان به سه طبقه اصلی در این دسته از اختلالات اشاره کرده اند که عبارتند از: اختلال مربوط به خواندن، اختلال مربوط به نوشتن و اختلال مربوط به ریاضیات (سادوک و کاپلان، ۱۳۸۸: ۴۰۸). از بین سه نوع اختلال ذکر شده فوق به بررسی و تشریح اختلالات مربوط به نوشتن پرداخته خواهد شد.

املا عملی شناختی است که نیاز به هماهنگی چندین منبع دانش دارد (فارس، ۱۳۸۵: ۱۰۵). کلمه املا در اصل لغتی عربی و مصدر باب افعال است به معنی: پر کردن، بر سر جمع سخن گفتن، تقریر مطلبی تا دیگری آن را بنویسد. به معنی طریقه نوشتن کلمات و رسم الخط و درست نویسی نیز آمده است. کلمه املا را که بنا به تداول معمول دیکته می گویند، لغتی است فرانسوی «La dictee» و به معنی «مطلبی که کسی املا کند و دیگری بنویسد» می باشد و در زبان انگلیسی «The dictation» معادل آن است (احمدی بیرجندی، ۱۳۷۷: ۱۵). در زبان فارسی کلمه ای معادل املا و دیکته نداریم ولی می توان آن را «ازبرنویسی» یا «گفتارنویسی» نامید و منظور این است که شخص گفته های دیگران را بدون دیدن آن کلمات بنویسد (فتح آبادی، ۱۳۷۵: ۷). به عبارتی مصدر این کلمه در ترجمه فارسی به معنی پر کردن، نویسانیدن دیگری را به تلقين، از خود چیزی گفتن، درست نویسی و نوشتن ترکیب حروف موافق قاعده ی رسم الخط، استفاده شده است. علاوه بر این در اکثر کتب غنی ادب فارسی، املا را به معنی تکرار هم نوشته اند که در ادبیات محاوره ای نیز کاربرد دارد. مثلا، فلان چیز را املا بكن يعنی تکرار بکن (دهخدا، ذیل واژه «املا»). در برنامه درسی، املا عملی است که دانش آموز به تبع گفته ی دیگران کلمه، جمله یا مطلبی را می نویسد.

املا بخشی از برنامه آموزشی دوره دبستان است که در آن خلاقیت و تفکر واگرا، مبنای اصلی به شمار نمی آید، بلکه فقط آموزش یک نمونه یا ترتیب حروف مد نظر است. اما این واقعیت نه از اهمیت املا می کاهد و نه موجب می شود، فکر کنیم املا کار ساده ای است. شیوع بالای اختلال یادگیری املا در بین دانش آموزان دارای هوشبهر متوسط به بالا، دشوار بودن یادگیری املا را نشان می دهد(شکوهی یکتا و پرند، 1385: 65).

و مهارت املانویسی به معنی توانایی جانشین کردن صحیح صورت نوشتاری حروف، کلمهها و جمله ها به جای صورت آوایی آنها است. دانش آموزان باید به این مهارت دست یابند تا بتوانند به خوبی بین صورت لفظی کلمهها و حروف سازنده آنها پیوند مناسبی برقرار کنند. بدین ترتیب زمینه لازم برای پیشرفت آنان در انشا و به طور کلی مهارت نوشتن بهتر فراهم شود(ذوالفقاری، 1381: 17).

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران