نسل جوان ایران

علوم انسانیحقوقحقوق خصوصی

مطالعه تطبیقی قاعده حل تعارض در شرکتهای چند ملیتی ناطر بر قانون ایران و انگلستان

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۳۰ مرداد ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 98
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 18
فرمت فایل : word
حجم فایل : 1.43mb

قیمت فایل : 2,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 4
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

علت انتخاب موضوع

شرکتهای چندملیتی یکی ازانواع شخصیت های حقوقی هستند که بنابر قوانین جاری در جمهوری اسلامی ایران باید پس از ثبت در دفتر ثبت شرکتها برای آنان قائل به شخصیت حقوقی شد. اینجانب به عنوان یکی از کارکنان اداره ثبت و با توجه به نیاز فزاینده جامعه کنونی در برقراری روابط تجاری با کشورهای دیگر برای بررسی این موضوع مشتاق بوده و درراستای ارتقای سطح علمی خود امیدوارم که بتوانم مطالعی تطبیقی منطبق بر اصول آکادمیک انجام دهم.[1]

اهمیت موضوع

با افزایش جمعیت ونیز افزایش فعالیتهای تجاری ونیازروز افزون مردم دراقصی نقاط دنیا به کالاها و خدمات, شرکتها از قالب قدیم خود خارج شده و برای کاهش هزینه ها و افزایش تولیدات و خدمات نیاز به نیروی کار ارزان و یا مقررات آسانتر مالیاتی اقدام به تاسیس شعبات جدید در کشورهای دیگر نموده اند که این راه هم از طریق ایجاد شرکتهای فرعی و هم از طریق تاسیس شعبه و نمایندگی فراهم می­شود.با عنایت به دکترین حاضر که مورد قبول اغلب کشورهاست نمایندگی و شعبه هر شرکت تابعیت شرکت مادر را خواهد داشت. اما درخصوص شرکت فرعی اینگونه است که می­تواند دارای تابعیتی متفاوت از شرکت مادر باشد. حال هر قانونگذاری می­تواند نحوه اعطای تابعیت به این شرکت فرعی را با توجه به قوانین کشور خود براساس اظهارنامه هنگام ثبت شرکت بر عهده موسسین آن ,بر اساس قوانین آمره خود تابع محل تاسیس یا تابع اقامتگاه شرکت تلقی کند.[2]

اینکه تابعیت یک شرکت چه باشد تاثیر بسزایی درنحوه حل مشکلات روزافزون امروزی مثل نحوه تقسیم سود سهام بین سهامداران,مقررات ورشکستگی ,توقف, تصفیه, چگونگی حمایت دولت متبوع از شرکت درزمان اختلاف ویا جنگ وامثالهم دارد.

امروزه تابعیت شرکت آثار بسیار زیادی در روابط بین کشورها حتی در زمینه های سیاسی برجا می­گذارد.و این نکته حتی زمانیکه سازمان ملل تصمیم به تحریم کشوری مثل ایران را می­نماید بیش از پیش اهمیت خود را به نمایش می­گذارد.

 

[1] . امام، فرهاد ، حقوق سرمایه گذاری خارجی ، تهران، نشر یلدا، چاپ اول، 1373، ص 18.

[2] .الماسی، نجاد علی، حقوق بین الملل خصوصی، تهران، نشر میزان، چاپ چهارم، 1351، ص 57.

نقد ادبیات موجود

درتمامی تالیفاتی که درزمینه حقوق بین الملل خصوصی و تعارض قوانین توسط حقوقدانان بصورت تطبیقی بیان شده است اشاره ای اجمالی به موضوعات شده است.مثلا دکتر ارفع نیا ,بهشید,حقوق بین الملل خصوصی جلد اول ,تهران چاپ پنجم 1382 ,انتشارات بهتاب از دیدگاه حقوق بین الملل خصوصی به بیان تابعیت شخص حقوقی پرداخته و دکتراسکینی, ربیعا, حقوق تجارت ,جلد اول به تفضیل درخصوص تابعیت شرکتها پرداخته و تابعیت را براساس حقوق کامن لاو تابع محل ثبت و اقامتگاه میداند. ولی درخصوص مشکل دوگانگی موجود درقوانین موضوعه ایران درخصوص قانون ثبت شرکتها و اقامتگاه تعریف شده درقانون تجارت و قانون مدنی راه حل عملی ارائه نگردیده است.

نوع آوری یا هدف اصلی از تحقیق

درتحقیق حاضر متن اصلی قوانین هردوکشور آورده شده و نقاط اشتراک و افتراق آن و احیانا نقاط ضعف و قوت هر قانون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.شاید اگر حقوق را مقدم بر سیاست بدانیم با بررسی نگاه حقوقی بی طرفانه و موردی به این مسئله بتوان راهکارهایی عملی جهت رفع مشکل موجود ارائه نمود و از قوانین وضع شده از جمله آیین نامه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکتهای خارجی مصوب 1376 بهترین استفاده را نمود.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران