نسل جوان ایران

علوم انسانیحقوقحقوق ثبت

پاور پوینت بررسی جایگاه دفتر املاک وقفی در نظام کنونی ثبت

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۲۶ تیر ۱۳۹۹
دفعات بازدید : 152
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 26
فرمت فایل : powerpoint
حجم فایل : 664kb

قیمت فایل : 5,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 1
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

وقف از جمله اقدامات خداپسندانه ای است که از دیر باز در تاریخ کهن این مرز و بوم ریشه داشته است، سنت وقف در ایران، حتی قبل از ظهور اسلام نیز رواج داشته است. پس از ظهور اسلام نیز، ادامه این امر خیرخواهانه موجب گردید تا به عنوان یک مسئله مهم به آن پرداخته شود، تا جایی که با پدید آمدن نظام ثبتی، دفتر ویژه ثبت املاک موقوفه به این مهم اختصاص داده شد. با ظهور تکنولوژی و پیشرفت چشمگیر علوم و فنون مختلف، نظام ثبتی نیز به طبع آن متأثر از این پیشرفت ها گردید. پدید آمدن اینترنت و رایانه و سهل الوصول شدن اطلاعات از این طریق، سبب گردید تا نظام نوین ثبتی شکل گیرد. ثبت الکترونیکی اسناد و نیز اجرای طرح کاداستر از مهمترین جلوه های نظام نوین ثبتی به شمار می رود که کارکردهای به سزایی از جمله تثبیت حقوق مالکانه، دستیابی به اطلاعات دقیق و به هنگام، عدم سهل الوصول بودن جعل نسبت به اسناد و بروز اشتباه در آنها، کاهش دعاوی و اختلافات ناظر به تضییع حق مالکیت، کاهش هزینه ها و ... را به دنبال دارد. لذا ثبت املاک موقوفه نیز از شکل سنتی خود به شیوه نوین تغییر یافت که در این پژوهش به بررسی چگونگی ثبت و حواشی آن می پردازیم.

ندارد

به منظور تسريع و تسهيل در تثبيت اراضي و املاك وقفي بايستي بارعايت موازين قانوني با اولويت خارج از نوبت توسط اداره ثبت رسيدگي و حتي در تشكيل دوره هاي آموزشي نيز مساعدت لازم مبذول گردد و مقرر شده نسبت به تشكيل بانك اطلاعات الكترونيكي جهت به روز رساني اطلاعات اماك وقفي اقدام كه باتحقق اين امر اقدام مؤثر در جهت ارتقاء سلامت اداري وشفاف سازي اطلاعات و آمار درحوزه املاك وقفي صورت مي پذيرد. برای رفع این نقیصه، در این پژوهش برآنیم تا به کمک کاربردها و قابلیت های نظام کنونی ثبت پاسخی مناسب و علمی بیابیم و با امکان سنجی روشی مناسب و قابل اجرا را برای مکانی نمودن و زمین مرجع کردن اطلاعات موقوفات فراهم نمائیم.لذا برآنیم به سوالات زیر پاسخ دهیم :

- با توجه به اینکه در نظام ثبت نوین جایگاهی برای وجود اشتباه از دفتر ثبت و املاک وقفی دیده نشده است تکلیف مقررات در قانون ثبت برای راه اندازی و اداره این دفتر چگونه اجرا می شود؟

- سیستم اطلاعات جغرافیایی و سنجش از راه دور چگونه می تواند در مدیریت و ثبت مکانی املاک وقفی در تهیه نقشه املاک و حفظ اصل موقوفات مؤثر باشد؟

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران