نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم سیاسیعلوم سیاسی

جایگاه جامعه اسلامی در بیانیه گام دوم و نقش ناجا در اجرای آن

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۵ بهمن ۱۳۹۸
دفعات بازدید : 207
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 13
فرمت فایل : word
حجم فایل : 250k

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

هر پدیده ای برای استدامه و رشد خود باید معضلات و آسیب های خود را بشناسد و در پی رفع آن ها بر آید و الا دچار مشکلاتی خواهد شد که این مشکلات علاوه بر اینکه او را از مسیر خودش منحرف خواهد کرد بلکه آن را به ورطه هلاکت و نابودی خواهند کشاند. جامعه اسلامی هم یکی از این پدیده هاست ، که برای تداوم و استمرار راه خود نیاز به شناخت آسیب هایش دارد و گرنه یا راه را اشتباه خواهد رفت و یا با طوفان های سهمگینی که در جلوی راهش قرار خواهند گرفت از بین خواهد رفت. شناخت به موقع مشکلات و برطرف کردن آنها ، می تواند تضمین هر پدیده ای از جمله انقلاب باشد. گام دوم با مولفه هایی همچون علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی می تواند از به انحراف کشیده شدن انقلاب جلو گیری نماید در این میان نقش ناجا از اهمیت ویژه و مهمی برخوردار می باشد. پژوهش پیش رو بر آن است که با روش توصیفی - تحلیلی و گردآوری اطلاعات از طریق کتابخانه و بیانات و مکتوبات در بیانیه گام دوم، جایگاه جامعه اسلامی را در آن مشخص نموده و نقش ناجا را در اجرای گام را مورد بررسی قرار دهد. آسیب های جامعه اسلامی ایران را در سه بخش مهم و اساسی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می توان خلاصه کرد که ما در این رهیافت تنها به آسیب های سیاسی پرداخته ایم که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: تفرقه و اختلاف سیاسی، بی تفاوتی مردم نسبت به سرنوشت خویش و کشور، ناکارآمدی نظام، توطئه براندازی انقلاب، فشار های بین المللی، تحریف ریشه های انقلاب، ترویج اسلام ستیزی، ترویج قومیت گرایی، رخنه فرصت طلبان در انقلاب، جدا شدن از مردم و ارزش های اسلامی و ... . در پاسخ به این مسأله می توان بیان داشت در بیانیه گام دوم جامعه اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و نقش نیروی ناجا در تحقق آن بسیار مهم و کلیدی می باشد.

چکیده

1- مقدمه

2- جامعه اسلامی و تقابل با فرهنگ غربی

3- بیانیه گام دوم

4- جایگاه جامعه اسلامی در بیانیه گام دوم

5- نقش ناجا در اجرای گام دوم انقلاب

نتیجه گیری

منابع

جامعه ی اسلامی در مجموع و به تمام معنا، جامعه ای است با خصلت های اسلامی، با ایمان عمیق به خدا و روز آخرت و مجری آموزه های دینی با جدیّت و التزام کامل و با کم ترین میزان معصیت و نافرمانی در مقایسه با سایر جوامع بشری. در این جامعه دین همه زندگی افراد را تشکیل می داد و امری حاشیه ای نبود که مردم گاه و بی گاه بدان روی آورده باشند. در واقع دین، حیات و روح مردم را تشکیل می داده است، نه مجموعه ای از اعمال عبادی که مردم نسبت به ادای درست آن ها رغبت نشان داده باشند و دین در حقیقت در اخلاق، افکار، اندیشه ها، رفتار، ارزش ها، روابط خانوادگی، اجتماعی، همسایگی، تعامل، مسافرت، تلاش برای تأمین معاش، رعایت امانت، کفالت ناتوان و بینوایان، امر به معروف و نهی از منکر و نظارت بر اعمال حکام و فرمانروایان، نمود و تجلی یافته است.(فیاض زاده، 1395: 16)

طبیعتاً این بدان معنا نیست که افراد جامعه ی مزبور، همگی چنین صفاتی را داشته اند. زیرا این امر در زندگی دنیوی و در هیچ جامعه ای تحقق نخواهد یافت. می دانیم که به گفته ی قرآن، در جامعه ی نبوی منافقانی بودند که به اسلام تظاهر می کردند، ولی در باطن دشمن این دین بودند. افزون بر این، افرادی سست ایمان، وامانده، تنبل و خائن هم وجود داشته اند. اما همه ی این گروه ها روی هم چندان وزنه ای به شمار نمی آمد و نمی توانستند مسیر عادی جامعه را تغییر دهند. زیرا موج قوی و غالب را مؤمنان راستین و مجاهدان با مال و جان در راه خدا و پایبندان به آموزه های دینی، تشکیل می داده است. در برنامه ریزی گام دوم به اهمیت جایگاه جامعه اسلامی توجه زیادی شده است به صورتی که در معلفه های آن می توان به روشنی جایگاه جامعه اسلامی را مشاهده نمود در این میان ناجا با استفاده از ابزاری که در دست دارد می تواند در عملیاتی کردن گام دوم در جامعه نقش اساسی و کلیدی داشته باشد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران