نسل جوان ایران

گزارشات کار آموزشیگزارش کارورزی

گزارش کارورزی تولید سرکه و آبلیمو صنایع غذایی حاسب

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۵ بهمن ۱۳۹۸
دفعات بازدید : 247
زبان نوشتاری : word, pdf
تعداد صفحه : 86
فرمت فایل : word , pdf
حجم فایل : 897k

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 1
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

صنایع غذایی حاسب در سال 1386 به منظور تولید سرکه و ابلیمو در زمینی به مساحت 5 هزار مترمربع در محیطی بسیار زیبا اقدام به تولید نمود که در سالهای ابتدایی خط تولید سرکه راه اندازی و متعاقب آن خط تولید ابلیمو شروع به کار نمود. این گزارش کار آموزی علی جعفری نسب از کار در این شرکت صنایع غذایی می باشد که اقع در استان تهران شهر ری خیابان ورامین قلعه نو خیابان آتشکده پلاک 1 است مدت کاروآموزی 192 ساعت بود که از تاریخ 1/6/1398 تا 20/7/1398 ادامه داشت در این راستا سرپرست بنده خانم خاطره مهدی بودند که لازم می دانم همین­ جا کمال تشکر و قدر دانی را از ایشان داشته باشم.

فصل اول خلاصه گزارش

مقدمه

فصل دوم معرفی کارخانه و سابقه

تولید سرکه

مصارف دارویی

فصل سوم مطالعه بازار

فصل چهارم مواد اولیه و تاسیسات مهم

فصل پنجم مکان یابی

فصل ششم نتیجه گیری

منابع

سرکه مادهاي است که از تخمیر اسیدي الکل تولید می گردد. سرکه داراي مصارف خوبی در صنایع غذایی و مصارف خانگی است .

نکته قابل ذکر در اینجا این است که تولید سرکه بعضاً بطور مستقیم از ملاس نیز صورت می­گیرد ولی در این حالت سرکه تولیدي داراي مزه گس بوده و از مرغوبیت کافی برخوردار نمی­باشد.

بنابراین در صورتی که فرایند تولید الکل و سرکه بصورت متوالی مد نظر بگیریم:

قابل ذکر است که ملاس ابتدا به وسیله فرایند تخمیر الکلی به الکل تبدیل می­گرد و پس از آن الکل مجدداً مورد تخمیر اسیدي قرار گرفته و تولید سرکه می­نماید .

در کارخانجات تولیدي عموماً ملاس ابتدا تبدیل به الکل گردید و پس از آن به تانک­هاي نگهداري پمپ می­گردد. پس از این مرحله الکل از تانکهاي نگهداري به تانکهاي رقیق سازي منتقل شده و با اضافه کردن آب رقیق و قابلیت انجام تخمیر اسیدي را پیدا میکند و در نهایت با اضافه کردن مخمر فرآیند تخمیر اسیدي شکل گرفته و سرکه تولید می­شود.

بنابراین باید در اینجا عنوان نمود که تولید الکل و سرکه دو فرآیند کاملاً مجزا بوده و ارتباط تکنولوژیکی به همدیگر ندارند و حتی همان طوري که پیشتر اشاره گردید از نظر حفظ مرغوبیت سرکه تولیدي، امکان تولید مستقیم سرکه از ملاس وجود ندارد. لازم به ذکر است که از هر یک لیتر الکل، حدود ده لیتر سرکه حاصل می­گردد.

اسید استیک ، جزو اسیدهاي کربوکسیلیک می­باشد و در نامگذاري آیوپاك به اسید اتانوئیک معروف است. این اسید داراي فرمول شیمیایی COOH3CHمی­باشد و در قسمت چشایی ، طعم ترشی شبیه طعم سرکه می­دهد. باکتريهاي مخمر سرکه به دلیل تمایل به تولید اسید استیک به این نام معروف شده اند. این باکتريها در مواد غذایی، آب و خاك یافت می­شوند.

اسید استیک بطور طبیعی از میوه­ها و برخی مواد غذایی فاسد شده از فرایند تخمیر تولید می­شوند و از قدیمیترین ترکیبات شیمیایی شناخته شده توسط انسان می­باشد.

سرکه (اسید استیک رقیق) از دوران باستان براي انسان شناخته شده بود. احتمالا انسانها در دوران باستان هنگام تهیه شراب از فرایند تخمیر به وجود سرکه پی برده بودند. فیلسوف یونانی، "تئوفاراستوس" ، در سه قرن پیش از میلاد چگونگی واکنش سرکه با فلزات و تولید رنگدانه براي استفاده در نقاشی از کربنات سرب و زاجهاي سبز ایجاد شده از نمکهاي مس و استات مس را توضیح داده است.

رومیان باستان با نگهداري شراب ترش در قدحهاي سربی ، شراب بسیار Sapa تولید می کردند شیرینی به نام که طعم شیرین آن ناشی از استات سرب بوده است که امروزه دانشمندان ، مرگ زودرس بسیاري از اشراف روم را به مسمومیت ناشی از این ماده نسبت دادهاند. شیمی­دانهاي عصر رنسانس ، اسید استیک گلاسیال (منجمد) را از تقطیر خشک استاتهاي فلزي تهیه می­کردند.

در سال 1847 ، "هرمن کولب" شیمیدان آلمانی براي اولین بار اسید استیک را از مواد معدنی سنتز کرد.

خواص

اسید استیک خالص ، مایعی بیرنگ با بویی تیز ، مایعی خورنده و قابل اشتعال می­باشد. این اسید در 16.6 درجه سانتیگراد منجمد می­شود. به این دلیل و همچنین ظاهر یخ مانند آن به نام اسید استیک گلاسیال معروف است. اسید استیک در محلولهاي آبی میتواند تفکیک شده و یون استات تولید کندPHآن برابر با 4.8 . می­باشد، یعنی در4.8=PHنیمی از مولکولهاي اسید استیک در محلول آبی به صورت یون استات هستند. اسید استیک در حالت بخار شامل دیمرهایی از دو مولکول اسید استیک می­باشد که با پیوند هیدروژنی با یکدیگر ارتباط دارند. بنابراین اسید استیک در حالت گازي از قانون گازهاي ایده آل تبعیت نمی­کند. خواص عمومی اسید استیک مانند سایر اسیدهاي کربوکسیلیک می­باشد. اسید استیک با الکل ها و آمین ها واکنش داده و بترتیب تولید استرو آمید می کند. همچنین در اثر واکنش با آلکن ها تولید استر استات می­کند. این اسید در اثر حرارت تا دماهاي بالاتر از 44 درجه سانتیگراد تجزیه شده و تولیدCO2و متان می­کند.

تولید

سرکه از فرایند تخمیر مواد غذایی داراي نشاسته و قند و مواد الکلی توسط باکتري مخمر سرکه (بچه سرکه) تولید می­شود. براي تولید سرکه عموما از میوه هایی مانند سیب ، انگور ، دانه هایی مثل جو و گاهی هم از شراب استفاده می­شود. سرکه معمولا داراي اسید استیک با وزن حجمی 4 الی 8 درصد می­باشد.

سرکه ، مایع ترشی است که از اکسید شدن اتانول موجود در آب سیب ، ماء الشعیر و موادي از این قبیل بدست میآید. معمولاً 3 تا 5 درصد از حجم سرکه ها، اسید سیتریک می باشد. البته سرکه هاي طبیعی، اسید تارتریک و اسید سیتریک کمتري دارند.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران