نسل جوان ایران

علوم انسانیزبان و ادبیات فارسی ادبیات فارسی محضنقد ادبی

مقاله دو زبانه ادبیات فارسی فرهنگ تلمیحات و اشارات قصاید ناصر خصرو در عناصر اربعه در پنجاه قصیده ناصر خسرو

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 622
زبان نوشتاری : فارسی , انگلیسی
تعداد صفحه : 10
فرمت فایل : word
حجم فایل : 357kb

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

جستار پیش روی گزینش از کاربرد تلمیحات و اشارات قصاید دیوان ناصرخسرو در عناصر اربعه در پنجاه قصیده ناصر خسرو ( خاک، آب، باد و آتش) می باشد. که به اختصار از پایان نامه کارشناسی ارشد تفکیک و به صورت مقاله گردآوری شده است. تلمیح یکی از فنون شاعری است که در حین اختصار کلام، دارای وسعت معنی است. برای فهم ابیات تلمیح دار باید از داستان و احادیث و آیات ... اطلاع تام داشت. شعر ناصرخسرو در واقع شعری خردمندانه است که احساسات و عواطف در آن زیر نفوذ خرد و قوانین اخلاقی ویژه قرار دارد. و از ویژگی‌های وی صور خیال در شعر، توجه به تلمیحات، بهره‌گیری از واژه ها و ترکیبات فصیح کهن است، که به شعر او قداست می بخشد.ادبیات برای ناصرخسرو ابزاری است در خدمت عقاید و باورهای دینی و ثمره‌ی آن اثری است مملو از آیات، احادیث ، روایات و مذاهب و فرق.

What you see in this research is a selection and a report of the application of quadruplet elements in 50 elegies of Naser Khosro (soil, water, wind and fire), which has been collected and gathered from MA thesis, in form of an article.Allusion is one of the poetry techniques which has complete meaning although it is expressed in short word. For understanding the allusion verses, knowing all stories, saying, verses, etc is required. In fact Naser Khosro poems are wise poems in which feeling and emotion is dominated by wise and moral rules and one of the specifications in his poems, is attention to allusion, getting use of old eloquent terms and compounds which all make his poems holy.Literature for Naser Khosro is an instrument for religious beliefs, consequence of which is a work full of verses, sayings, keywords, complete work of Naser Khosro, Allusion, Hint.

Key words: Complete work of Naser Khosrow, Allusion, Hint

چکيده

مقدمه :

روش تحقیق

زندگی نامه ناصر خصرو :

تعریف اصطلاحات

اشاره

اقتباس

تضمین

تلمیح

حل

عقد

آب

آب شوروتلخ

آب انگور

آب زندگانی

آتش

آتش دوزخ (دوزخ)

باد

خاک

نتیجه گیری

منابع و مآخذ :

شعر نیز همچون هنرهای دیگر برای بیان مقاصد خود از تکنیک‌هایی بهره گرفته است که ادبای سلف آن‌ها را به سه طبقه معانی، بیان و بدیع تقسیم کرده اند. و تلمیح یکی از شگردهایی است که در دایره بدیع گنجانده شده است.تلمیح از جمله فنونی است که شاعر برای بیان مقصود و زیباسازی کلام خود از آن بهره می‌گیرد، که علاوه بر ایجاز و اختصار از گسترش معنایی بالایی برخوردار است.

امروزه معنای تلمیح گسترش یافته است و اشاره به فرهنگ عامه، آداب و رسوم و عقاید و علوم قدیم نیز جزء تلمیح محسوب می گردد، که لازمه‌ی ادراک معانی ابیات تلمیح‌دار آگاهی کامل از این علوم و آداب و رسوم و عقاید است. این شناخت و آگاهی علاوه درک صحیح اثر و دیدگاه شاعر، شیرینی کلام او را در نظر خواننده اثر دو چندان می کند.

اگر تلمیحات را طبق تقسیم بندی دکتر شمیسا (شمیسا، 1366، 8) در دو مقوله، تلمیحات اسلامی و تلمیحات ایرانی مورد بررسی قرار دهیم باید گفت در شعر فارسی هر دو گونه، تلمیح به کار رفته است و شواهد بسیاری در این دو زمینه می توان یافت. شاعر با استفاده از تلمیح، قدرت و تأثیر کلام خود را بالا می برد، زیرا کلام مستقیم و بی‌واسطه خود را به وسیله تلمیح، کنایی و غیرمستقیم می‌سازد، در نتیجه تأثیر بیشتری روی مخاطب خود می‌گذارد. شاعر با استفاده از تلمیح تمام مقصود یک داستان را بطور خلاصه بیان می‌کند. زیرا در حقیقت استفاده از یک یا چند واژه برای کسی که اصل داستان را می‌شناسد بیانگر معنای حقیقی آن داستان است.

تلمیح معمولاً از دو جزء اصلی و فرعی تشکیل می‌شود. اگر ارتباط بین اجزاء تلمیح قوی باشد و شاعر در شعر خود از اجزاء اصلی آن استفاده کرده باشد، فهم و درک شعر برای خواننده آسان‌تر است، اما اگر از اجزاء غیر معروف تر آن استفاده کند، درک آن نیز برای خواننده صعب‌تر خواهد بود. تلمیح در دست شاعران به گونه‌های مختلفی کاربرد داشته است. عدّه‌ای برای مدح، و یا برای بیان احساس و بعضی برای بیان آموزه‌های عرفانی و اخلاقی از آن استفاده کرده اند. عدّه‌ای از شاعران در استفاده از تلمیحات از توانمندی بیشتری برخوردار هستند و تنها به چیدن بعضی از اجزاء تلمیح در کنار هم بسنده نکرده‌اند و بین آن‌ها رابطه‌ی هنری و معنایی نیز برقرار کرده‌اند.

ناصرخسرو از جمله شاعرانی است که با توانمندی خود از تلمیحات به طور گسترده‌ای استفاده کرده است. که پژوهش حاضر با بهره گیری از روش تحلیل محتوا به بررسی تلمیحات و اشارات در پنجاه قصیده‌ی این شاعر گرانقدر در حدّ بضاعت سواد پژوهشگر می پردازد. هر چند کشف و بیان تلمیحات به کار برده شده در اشعار شاعری حکیم و آشنا با علوم زمان کاری بس دشوار و طاقت فرساست لیکن سعی بر آن بوده تشخیص این تلمیحات به درستی و در خور شأن این نامور مرد ایران زمین باشد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران