نسل جوان ایران

علوم انسانیحقوقحقوق جزا

دانلود مقاله شمولیت حقوق ممتاز دریایی

ارسال کننده : جناب آقای مهدی بوربورمرادی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : mahdibourbourmoradi[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 780
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 18
فرمت فایل : word
حجم فایل : 40.0 KB

قیمت فایل : 2,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

یکی از مباحث مهم در زمینه حقوق خصوصی، حقوق دریایی است که ناظر به حمل ونقل بار یا مسافر از طریق دریاست. در این زمینه کشتیهای بازرگانی مهمترین نقش را در حمل ونقل بین المللی کالا ایفا می کنند و از سالها قبل، خطوط منظم کشتیرانی، بین اغلب بنادر مهم کشورهای دریایی جهان برقرار شده است. پیشرفتی با چنین سرعت هرچند در زمینه تجارت از طریق دریا (حمل کالا یا مسافر) از لحاظ صرفه اقتصادی و. . . بسیار مفید می نماید، اما متاسفانه در بعض از موارد ممکن است تصادماتی در دریا رخ دهد وخساراتی وحشتناک به بار آورد. در این زمینه از جمله نهادهایی که جهت تضمین حقوق و مطالبات طلبکاران تاسیس گردیده است حقوق ممتازناشی از تصادمات دریایی است که از جمله حقوق تبعی بوده وبه واسطه وجود اصل طلب ممکن است حاصل گردد، بوجود میآید. حال باید دید گستره اعمال این حق تا کجاست؟ یعنی این حق بر روی چه اموالی قابلیت اعمال دارد؟

چکيده‌

مقدمه

کشتيهاي تجاري

ملحقات‌ کشتي

محموله

نتيجه گيري

فـهرست‌ مـنابع‌ و مـآخذ

در اينکه آيا حقوق ممتاز١ دريايي نسبت به کشتي ايجاد مي شود يا نسبت به موارد ديگري تسري‌ مـي‌ يابـد‌، موضوع مدتها از نظر حقوقدانان فرانسه مورد بحث‌ بود‌. تا اينکه با وضع مقررات مواد ١٩١ و١٩٢ قانون مصوب فوريه ١٩٤٩ ومواد ٣١ و ٣٤ قانون ١٩٦٧ به اين‌ مناقشات‌ خاتمه‌ داده شد. قبل از وضع قانون ١٩٤٩ اصولا حـقوق مـمتاز‌ نـسبت به کرايه حمل قابل اجـرا نـبود. بـه اين معني که نسبت به مطالبات ، اجراء حقوق 2 ممتاز امکان‌ پذير‌ نبود‌ وفقط نسبت به کشتي حقوق ممتاز ممکن بود اجرا شود (امـيد‌، ١٣٥٣‌، ١٢١).

هـمانطور هـم که از صدر ماده ٢٩ قانون دريايي جمهوري اسلامي ايران پيداست ، قـانونگذار در‌ صـدر‌ اين‌ ماده تصريح کرده است که با توجه به آن حقوق ممتاز دريايي‌ نسبت‌ به‌ چهار مال قابليت اعمال دارند کـه عـبارتند از؛

١) کـشتي

٢) کرايه حمل

٣) ملحقات کشتي

٤) ملحقات‌ کرايه‌ حمل‌

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران