نسل جوان ایران

علوم انسانیحقوقحقوق جزا

پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی تاثیر معماری شهری بر میزان وقوع جرم

ارسال کننده : جناب آقای علی اردستانی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : aliardestani55[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۷ بهمن ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 679
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 111
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 972

قیمت فایل : 15,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 2
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

چکیده

یکی از مسائلی که امروزه شهرهای بزرگ با آن مواجه هستند، رشد بی رویه جمعیت و به تبع آن رشد بزهکاری در آن ها است. از دیرباز شناسابی عوامل بروز جرم وسعی دراز بین بردن این عوامل مہم ترین راهکار پیشگیری از بروز ناهنجاری ها شناخته شده است. اگرچه برای پیشگیری از وقوع جرایم در شهرها، راهکارهای متفاوتی از سوی دانشمندان و صاحب نظران ارائه شده است ولی بی شک باید اذعان داشت که یکی از عوامل مؤثر در وقوع جرایم عامل محیطی است که موانع یا تسهیلاتی را برای مجرم فراهم می کند. رویکردهای جدید طراحی محیطی بر این است که بتوان از طریق ساختار کالبدی شهر و طراحی محیطهای مصنوع از ارتکاب جرائم جلوگیری کرد. این امر از طریق کاهش پتانسیل طبیعی و کالبدی مناطق شهری در جرم خیزی یا کاهش امکان دهی به وقوع جرم ممکن می شود. براین اساس هرگونه اقدامی در ساختار مداخلاقی شهر باید با توجه به این امر صورت گیرد. امروزه کمتر به پتانسیل های بالقوه مناطق شهری و ساختمان ها در کاهش یا جلوگیری از جرائم التفات می شود. این در حالی است که می توان از طریق طراحی محیط شہری یا معماری ساختمان از ارتکاب جرائم شهری جلوگیری به عمل آورد. براین اساسی می بایستی طراح شهری یا معمار در فرایند طراحی و جایگزینی فضایی چه در مقیاسی سایت شهری یا مقیاس پلان مس*****ی و تجاری به این امر توجه کند که از خلق گونهای از فضا که امکان نظارت عمومی را کم می کند یا نحوه دسترسی به مناطق جرم خیز را افزایش می دهد جلوگیری به عمل آورد.
کلید واژه گان: جرم، پیشگیری، معماری و شهرسازی، فضاهای بدون دفاع.

ندارد.


۱- شرح و بیان مسأله

جوامع انسانی همواره با پدیده ی مجرمانه و منحرفانه روبه رو هستند در جوامع همیشه افرادی وجود دارند که منافع مادى خود را از طریق نقضس قوانین و مقررات تأمین می کنند و بالاخره جوامع انسانی برای ادامه حیات و حفظ نظم عمومی خود همواره با این قبیل افراد به عنوان بزهکار و کجرو مقابله می کنند و علیه آنان از خود واکنش قهر آمیز نشان می دهند». (کرو، ۱۳۸۷، ۹). امنیت، احساس آرامش و اطمینان از عدم تعرضی به جان، مال... از حقوق انسان است این ارزشی انحصاری یکی از ضرورت های زندگی فردی و اجتماعی است. در زمان های گذشته حصارهای اطراف شهرها و خندق های اطراف شهرها حریم امنی را برای شهر و ساکنان آن ایجاد می کرد. بدین ترتیب شهر از تعرض بیگانگان مصون می شد اما امروزه بیش از آن که احساس ناامنی ناشی از دشمنان خارجی باشد ریشه در درون شهرها دارد متأسفانه خشونت به نحو چشم گیری افزایش یافته است و افراد سالخورده، کودکان و زنان جوان بیش از سایرین در معرض رفتارهای مجرمانه قرار گرفته اند. (کامیار، ۱۳۸۷، ۴۶).

«مبارزه با جرم و کجرویی های اجتماعی منوط به شناخت عوامل جرم زا است با از بین بردن این عوامل و کاهش اثرات آن می توان از بروز جرائم پیشگیری نموده و یا حداقل از میزان آن در جامعه کاست. تجارب گذشته و بررسی های جهانی نشان می دهد که صرف تعقیب کیفری و مجازات مجرمین برای مبارزه با تبهکاری کافی نیست و به طور یقین تا عوامل جرم در جامعه موجود باشد مبارزه با جرم به عنوان معلول فایده ای ندارد.» (رحمت، ۱۳۸۸، ۱۳)، «جرم رویدادی پیچیده است، یک جرم وقتی اتفاق می افتد که چهار عامل همزمان با هم وجود داشته باشند: قانون، مجرم، هدف و مکان وقوع جرم. بدون قانون جرمی وجود ندارد، بدون مجرم - کسی که قانون شکنی می کند- جرمی وجود ندارد، بدون قصد و هدف یا قربانی جرمی وجود ندارد. همچنین بدون یک فضای زمانی و مکانی که در آن سه عامل دیگر با هم موجود باشند نیز جرمی اتفاق نمی افتد. این چهار عنصر؛ قانون، مجرم، هدف و مکان چهار بعد و جنبه از جرم اند» (اشنایدر و کیچن، ۱۳۸۷، ۱۸)." «به طور کلی تمامی ناهنجاری ها و مفاسد اجتماعی و هر فعل و ترک فعل که تحت عنوان جرم شناخته می شوند به هر نحوی که از انسان سر بزند دارای بستر زمانی و مکانی است. به بیان دیگر تمامی اعمال مجرمانه دارای ظرف مکانی و زمانی خاص هستند که آنها را از هم متمایز می سازند. بنابراین تفاوت در شرایط مکانی، توزیع فضایی نابرابر جرایم را در پی دارد. این تفاوت موجب می شود که در واحد مکان ناهنجاری های اجتماعی به طور یکسان پراکنده نباشد.» (رحمت، ۱۳۸۷، ۱۴)، «مجرمین برای ارتکاب جرم به دنبال فرصت های مناسب و کم خطر هستند. بنابراین مناطقی را برای ارتکاب جرم بر می گزینند که شرایط مناسبی برای آنان داشته باشد. این مسئله نشان دهنده ی ضرورت شناخت مکان به عنوان یکی از عوامل موثر در ایجاد فرصت های جرم و یا تسهیل کننده ی آن باشند از این رو می توان با تغییر این شرایط و خلق فضاهای مقاوم در برابر جرم به طور موثری از میزان ناهنجاری های شهری کاست.» (رحمت، ۱۳۸۸، ۱۴)، «به طور کلی جرایم شهری تحت تأثیر دو عامل مهم قرار دارد: عامل اول به روابط خاص شهروندان و ساختار جامعه شهری مربوط می شود و عامل دوم به فرم کالبدی شهر و شکل ساختمان ها و بناهای شهر مربوط می شود. وجود س*****تگاه های غیر رسمی در حاشیه شهرها و تاریکی معابر و زیر پل ها، اشکال هندسی خیابان ها و میادین، راه های دسترسی غیر مجاز به بزرگراه ها، تراکم بیش از حد ساختمان های بلند و مرتفع، وجود ساختمان های نیمه ساخته رها شده و مخروبه و توسعه بی رویه شهرها از عوامل جرم زا هستند.» (کامیار، ۱۳۸۷، ۴۷). «امروزه در ساخت شهرها باید تعامل انسان و محیط را در نظر گرفت شهر در عین حالی که ساخته روان انسان است در جتسیم و جان او نیز تأثیر می گذارد بررسی اماکن مختلف مس*****ی نشان می دهد که هر مسکن تأثیرات رفتاری خاصی را بر روی روان ساکنین خود دارد» (رحمت، ۱۳۸۸، ۲۴۶).

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران