نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم سیاسیعلوم سیاسی

پایان نامه کارشناسی ارشد سیاست کیفری ایران در رسیدگی به تخلفات بهداشتى، دارویى و درمانى

ارسال کننده : جناب آقای علی اردستانی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : aliardestani55[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۷ بهمن ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 699
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 236
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 1.5

قیمت فایل : 15,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

چکیده

پیشرفت امور بهداشتی و درمانی تا حدود زیادی به حمایت حقوقی و قانونی نیز بستگی دارد زیرا هر چه امور بهاداشتی و درمانی پیشرفت کند باز هم افرادی هستند که از مقررات بهداشتی، درمانی و دارویی تخلفا نمایند و با رفتارهای خود سلامتی افراد و بهداشت جامعه را در معرض تهدید قرار . دهند. هر چند روشن شدن ماهیت جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی و تبیین جایگاه آن در حقوق جزای ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است اما نباید از بررسی مصادیق این جرایم که در قوانین مختلف فراوانند قافل بود و میبایست در خصوص مراجع صالح و مجازات های مقرر در قوانین مختلف برای این جرایم ضمن مطالعه دقیق، اصلاحات اساسی صورت گیرد. زیرا با توجه به تعدد قوانین مربوط به این جرایم تدوین قانونی دقیق و جامع با ضمانت اجراء قاطع، جهت برخورد با مرتکبین این جرایم ضروری به نظر میرسد. علاوه بر لزوم تصویب قانون واحد، لازم است تجدید نظری نیز در مورد مراجع صالح صورت گیرد. بسیار دور از منطق و سیاست کیفری است که جرایمی ماهیت و ویژگی های مشترک در صلاحیت چند مرجع مختلف قرار گیرد. اولین و مهمترین پیامد این ساختار ناقص، پدید آمدن موارد زیاد اختلاف در صلاحیت است که ساعت ها فرصت مراجع رسیدگی کننده و ارباب رجوع را تلف می کند. براساس اصول قانون اساسی رسیدگی به جرم و اجرای مجازات باید در دادگاه صالح صورت گیرد و اعمال قوه قضائیه از طریق دادگاه های دادگستری است جرایم بهداشتی، دارویی و درمانی که دارای ماهیت کاملاً جزایی و کیفری هستند نیز باید در دادگاه های کیفری عمومی مورد رسیدگی قرار گیرد. لذا راه حل اساسی و منطقی این است که در ضمن تصویب قانون یا قوانین جدید و کامل برای جرایم بهداشتی، دارویی و درمانی رسیدگی به تمام این جرایم در صلاحیت شعبه ویژه دادگاه های عمومی و انقلاب قرار گیرد همچنان که رسیدگی به جرایم اطفال بر اساس قانون آیی دادرسی کیفری در صلاحیت شعبه ویژه دادگاه های عمومی و انقلاب است.

کلید واژه: جرایم بهداشتی، جرایم دارویی، جرایم درمانی، تعزیرات حکومتی، تخلفات انتظامی

ندارد.

مقدمه

امروزه پیشرفته بودن هر کشور را با شاخص های آموزشی و بهداشتی و درمانی آن می سنجند، هر قدر امکانات آموزشی و بهداشتی و درمانی برای مردم کشور بیشتر فراهم باشد به همان نسبت آن کشور از جایگاه و موقعیت بهتری در جامعه جهانی برخوردار است. در حال حاضر توجه به بهداشت بیش از درمان مورد نظر است و در این مورد سیاست هایی به منظور پیشگیری از شیوع بسیاری از بیماری ها صورت می گیرد که هنوز هم این اقدامات کافی به نظر نمی رسد.

بالا بودن هزینه های دارو و درمان، کمبود بیمارستان های مجهز در بسیاری از شهرها، کمبود پزشک متخصص در بسیاری از نقاط کشور و کمبود دارو و ... از جمله مسائل موجود در بخش بهداشت و درمان است که برای برخورد با این مسائل باید تدابیر جدیدتر و مؤثرتری را اتخاذ نمود. از طرفی دیگر از عوامل کارایی انسانی، بسته به تأمین غذای سالم و کافی است، به همین جهت تولید و نگهداری مواد غذایی طبق اصول بهداشتی و فنی از پایه های بهداشت عمومی و پیشگیری از بیماری های مختلف است.

گسترش شهرنشینی و نتایج آن، افزون طلبی، تحول سیستمهاك تولید، ازدیاد روزافزون نیازهای عمومی ور مصرفی جامعه در زمینه مواد غذایی و دارویی، عدم توانایی نظارت بر مراکز درمانی و واحدهای تولیدی مواد خوردنی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی و ... شرایط را برای بروز بعضی از تخلفات آماده نموده است. افزایش شماره سریع مراکز تولید مواد خوردنی، آشامیدنی و آرایشی، بهداشتی و کارخانه هائی ساخت فرآورده های دارویی، تأمین بهداشت و جلوگیری از آلودگی این مواد را در دنیای امروز غیرقابل اجتناب نموده است. زیرا با کوچکترین آلودگی، بیماری ها و مسمومیت های مختلفی در قشر وسیعی از جامعه بروز می کند لذا این گونه مراکز به منظور بهبود فرآورده های خود نیاز به رعایت امور بهداشتی دارند و به همین جهت هر سال بخش مهمی از مخارج این کارخانه ها را امور مربوط به تحقیقات بهداشتی تشکیل می دهد.

با توجه به مشکلات موجود، عدهای به منظور سودجویی از موقعیت های به دست آمده، با ارتکاب تخلفاتی در این رابطه معضلات جامعه را تشدید می نمایند و از همینجاست که پدیدهای تحت عنوان جرایم و تخلفات بهداشتی، درمانی و دارویی مطرح شده و نظر همه صاحب نظران به ویژه قانونگذاران را به خود جلب کرده است بر این اساس منظور از جرایم بهداشتی، درمانی و دارویی کلیه جرایمی است که در رابطه با امر بهداشت و درمان و نیز در رابطه با امور دارویی به وقوع می پیوندد. بررسی در ماهیت، صادیقی و مجازات این جرایم موضوع این نوشتار است.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران