نسل جوان ایران

علوم انسانیاقتصاداقتصاد خرد

دانلود مقاله زنان و نقش آنان در كارآفريني، اشتغال و چالش های پیش رو

ارسال کننده : جناب آقای مهدی بوربورمرادی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : mahdibourbourmoradi[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۹ دی ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 927
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 15
فرمت فایل : word
حجم فایل : 24.9 KB

قیمت فایل : رایگان
دانلود فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

اطلاعات قابل دسترسي در مورد ويژگي‌هاي اشتغال زنان در ايران هشدار مي‌دهد كه تغييرات اساسي در ديدگاه‌ها نسبت به کارآفرینی و اشتغال و تعريف آن لازم است، تا حداقل زنان نيز در زمره‌ی جمعيت فعال اقتصادي شمارش شوند. اين تغييرات جز با ملاحظه‌ی برنامه‌هاي توسعه و سياست‌گذاري‌ها در سطح كلان ميسر نخواهد شد. بنابراين برنامه‌ريزي، بيشترين نقش را در اين بُ‍‍‍‍عد خواهد داشت.

مقاله‌ی حاضر با رویکردی نوین به بیان وضع موجود کارآفرینی زنان ایران و چالش‌ها و تنگناهای آن با نگاهی بر کارآفرینی زنان در کشور کانادا برآمده و با توضیحات ارائه شده خواننده خود می‌تواند مقایسه‌ای با کارآفرینی در ایران داشته باشد و به لحاظ اهمیت مسئله و جمعیت بالای زنان در ایران کارآفرینی باید امر نهادینه در دامان خانواده‌ها باشد و وجود آنان به موازات مردان مهم به شمار آید و مراکزی برای پیشرفت شغلی و حمایت مالی از آنان در نظر گرفته شود و باید اذعان داشت كه فعالیت زنان در عرصه‌ی کارآفرینی در جوامع مدرن، تحولات زيادي در كليه‌ی فعاليت‌هاي اقتصادی، اجتماعي، فرهنگی، سیاسی و غیره به وجود آورده و به عنوان مهم‌ترين ابزار كارآفريني مدرن مورد توجه قرارگرفته است و همان‌گونه که گفته‌شد زنان با داشتن دیدی خلاق و برخودار از مهارت‌های بالا، به عنوان نان‌آور خانواده و عامل اصلی تربیت فرزندان نقش بسیار مهمی در چرخه‌ی اقتصاد خانواده و جامعه دارند و در جامعه اسلامی وجود و حضور آن‌ها حتی درتمامی دستاوردهای پیشرفته امروزی مانند تجارت الکترونیک، فناوری اطلاعات نباید نادیده گرفته شود و اگر کارآفرینی در خانواده‌ها به صورت مشترک صورت می‌‌گیرد، زوجین باید با تفاهم و تعامل در کسب و کار خود فعالیت نمایند.

چکیده

مقدمه

مفهوم کارآفرينی

اهميت‌ كارآفريني‌‌ از نظر ايجاد اشتغال برای زنان

ويژگي‌هاي یک بانوی كارآفريــن

خانواده و كارآفريني

نقش زنان در توسعه

عوامل موفقیت زنان در کارآفرینی

نرخ کارآفرینی زنان

زنان کارآفرین

ویژگی‌های زنان کارآفرین در

حوزه های کارآفرینی زنان

ایده های کارآفرینانه در کسب و کار زنان

پیشنهاد نهایی

نتيجه گيري

منابع فارسی

منابع اینترنتی و لاتین

اطلاعات قابل دسترسي در مورد ويژگي‌هاي اشتغال زنان در ايران پيش از همه هشدار مي‌دهد كه تغييرات اساسي در ديدگاه‌هاي موجود نسبت به کارآفرینی و اشتغال و تعريف آن ها لازم است، تا حداقل زنان نيز در زمره‌ی جمعيت فعال اقتصادي شمارش شوند. اين تغييرات جز با ملاحظه‌ی برنامه‌هاي توسعه و سياست‌گذاري‌ها در سطح كلان ميسر نخواهد شد. بنابراين برنامه‌ريزي، بيشترين نقش را در اين بُ‍‍‍‍عد خواهد داشت.

وقتي بحث از اشتغال و کارآفرینی زنان به ميان مي‌آيد، تعداد زنان كارمند به ذهن متبادر مي‌شود، در حالي كه بالاترين ميزان اشتغال به زنان روستايي و خوداشتغال و کارآفرین شهري اختصاص دارد. بنابراین یکی از مهم‌ترین معیارها جهت سنجش درجه توسعه یافتگی یک کشور، میزان اهمیت و اعتباری است که زنان در آن کشور دارا می‌باشند. با توجه به این‌که نیمی از کل جمعیت جهان را زنان تشکیل می دهند و دو سوم ساعات کار انجام شده توسط زنان صورت می پذیرد، تنها یک دهم درآمد جهان و فقط یک صدم مالکیت اموال و دارایی‌های جهان به زنان اختصاص یافته است. عدم مشاركت زنان در فعاليت‌هاي اقتصادي مي‌تواند مشكلي بر سر راه توسعه‌ی كشور تلقي گردد. ضرورت کارآفرینی زنان را بايد با افزايش و گسترش فرصت‌هاي شغلی بر مبنای خلاقیت كه بار فرهنگي-ارزشي آن قابل كنترل است، پاسخ مثبت داد و از آنجا كه زنان داراي طبع لطيف و مادرانه اي هستند بايد شغلي را انتخاب نمايند كه براي آن از هر حيث آمادگي داشته باشند.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران