نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم تربیتیبرنامه ریزی درسی

بررسی رابطه راهبردهای مطالعه و یادگیری با موفقیت تحصیلی دانشجویان

ارسال کننده : جناب آقای mahdi jalali
سطح فعالیت : ناشر
ایمیل : njiran1379[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۸ مرداد ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 916
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 19
فرمت فایل : word
حجم فایل : 55/6 KB

قیمت فایل : 5,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 1
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

هدف از این پژوهش بررسی رابطه بین راهبردهای مطالعه و یادگیری با موفقیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی مازندران بود. بدین منظور از بین جامعه ٥٥٥٨٣ نفری دانشجویان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی مازندران ، ٣٨٦ نفر به شیوه تصادفی طبقه ای (برحسب گروه تحصیلی ) به عنوان نمونه انتخاب شدند. ابزار گردآوری اطلاعات ، پرسشنامه استاندارد شده راهبردهای مطالعه و یادگیری تألیف وین اشتاین بود. با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون ، رابطه حیطه های راهبردهای مطالعه و یادگیری با موفقیت تحصیلی (معدل دانشجو) مورد بررسی قرار گرفت .نتایج پژوهش نشان داد که از بین ده حیطه راهبردهای مطالعه و یادگیری ، هشت حیطه شامل نگرش ، انگیزش ، مدیریت زمان ، اضطراب ، نحوه پردازش اطلاعات ، انتخاب ایده اصلی ، میزان خودآزمایی ، و میزان استفاده از راهبردهای آزمون با موفقیت تحصیلی دانشجویان رابطه مثبت و معنی دار داشتند. دو مولفه تمرکزو میزان استفاده از راهنمای مطالعه با موفقیت تحصیلی رابطه معنی دار نشان نداد. نتایج تحلیل رگرسیون چند متغیری نشان داد که از بین ده حیطه مذکور، سه حیطه نگرش،;پردازش اطلاعات و اضطراب پیش بینی کننده های معنی داری برای موفقیت تحصیلی به شمار می روند.

چکیده

کلمات کلیدی

مقدمه

سئوالات پژوهـش

یافته‌ ها

تغییرات آماری

بحث‌ و نتیجه‌ گیری

پیشنهادها

منابع

مسئله موفقیت و شکست‌ تحصیلی سابقه ای طولانی‌ دارد‌ و تاریخ آن مقارن با آغـاز خواندن و نوشتن توسط بـشر اسـت . اما به طور رسمی پس از اجباری شدن آموزش و پرورش در اواخر قرن نوزدهم و همگام با تحولات صنعتی و نیاز به نیروهای‌ تربیت شده و متخصص ، افکار دولت مردان و دست اندرکاران آموزش و پرورش به مسئله پیشرفت و شکست تحصیلی مـعطوف شده است .

متأسفانه همیشه مسئله افت تحصیلی برای اولیاء و مربیان مبهم و پیچیده بوده و کمتر کسی‌ توانسته‌ به ریشه چنین نتایج نامطلوبی که برای برخی از دانش آموزان یا دانشجویان بوجود می آیـد پی بـبرد و حقایق پنهان و بی شمارش را روشن سازد و پاسخگوی این سؤال باشد که‌ چه‌ عواملی باعث بروز و ظهور این مشکل می شوند (بیابانگرد، ١٣٧٨).

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران