نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم سیاسیحقوق بین الملل

آمريكا به عنوان متهم اصلى در بحران لبنان

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۲۰ تیر ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 620
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 6
فرمت فایل : word
حجم فایل : 35kb

قیمت فایل : رایگان
دانلود فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

آمريكا به عنوان متهم اصلى در بحران لبنان مطرح شده است. همان نيروهاى پيشين باز هم پشت مناقشه لبنان قرار دارند. بوش، چنى و رايس در حال هماهنگ كردن طرح هايى براى صف آرايى نسبت به حزب الله در لبنان و چند كشور ديگر خاورميانه اند كه دولت هاى شان مورد تأييد آمريكا نيستند. ايالات متحده، بريتانيا و فرانسه همراه با دولت ائتلافى ۱۴ مارس لبنان در حال تدارك زمينه اى براى تشكيل يك دادگاه بين المللى زير كنترل غرب براى «تحقيق» درباره قتل هاى سياسى هستند. آمريكا و متحدانش به بهانه ترور جميل وزير راستگراى لبنان وارد بازى شده اند.

 جميل رهبر فالانژ ها بود. حزبى كه نام خود را از حزب فرانسيسكو فرانكو (ديكتاتور اسپانيا) گرفته بود. اين حزب با كمك ارتش اسرائيل، هزاران كودك، زن و مرد فلسطينى را در سپتامبر ۱۹۸۲ در اردوى پناهندگان صبرا و شتيلا به قتل رساند. بسيارى از لبنانى ها، به ويژه افراد فقير و كارگر، داستان كشتن جميل را به خاطر دارند. آنها به آمريكا يا اسرائيل در ارتكاب اين قتل مشكوك اند. آمريكا و اسرائيل در حال اجراى توطئه اى براى ممانعت از تغييرات دموكراتيك و حاضر كردن صحنه براى جنگ هاى بيشترى در ناحيه هستند.

 ايالات متحده و اسرائيل، تاريخى خونبار و طولانى در دخالت در امور لبنان دارند. آنها اكنون برآنند كه در راه تشكيل يك دولت ملى در لبنان كه حزب الله و ملى گرايان ائتلاف ۸ مارس در آن نقشى مهم خواهندداشت، ايجاد مانع كنند. حزب الله در ميان مسلمانان شيعه كه بزرگترين جمعيت را در لبنان تشكيل مى دهند، پايگاه دارد. واشنگتن واكنش تندى نسبت به مرگ يك عضو خانواده فاشيست نشان داده است ولى اسرائيل را با بمب و موشك هايى مجهز كرده است كه با آنها در تابستان گذشته ۱۳۰۰ لبنانى غيرنظامى را كشته است. كودكان در جنوب لبنان به وسيله بمب هاى خوشه اى ساخت آمريكا كه در همه جاى لبنان پراكنده شده است هنوز هم كشته و معلول مى شوند. آمريكا خواهان بررسى درباره ترور جميل است ولى محكوم كردن تهاجم مرگبار اسرائيل به فلسطينيان را وتو مى كند.

 وقتى اسرائيل در جولاى ۲۰۰۶ به لبنان حمله كرد، دولت لبنان هيچ كارى انجام نداد. مقاومت مردم به رهبرى حزب الله حمله اى را كه آمريكا هزينه اش را تأمين مى كرد، دفع كرد. صدها جنگجوى حزب الله، اسرائيل را از لبنان بيرون راندند. اين پيروزى حمايت مردمى را در سراسر لبنان براى حزب الله به دست آورد. اين حزب الله است، نه دولت لبنان كه اكنون دهكده هاى از جنگ ويران شده در جنوب لبنان را بازسازى مى كند. نخست وزير (فؤاد سنيوره) از اقدام حزب الله براى پرداختن فورى به بيكار شده هاى جنگ، جلوگيرى به عمل آورد.

ندارد

اين قتل سياسى موجب نجات رژيم طرفدار آمريكا شد

 اگر جميل كشته نشده بود، احتمال سقوط دولت نئوليبرال سنيوره كه مورد حمايت آمريكا است، وجود داشت. از زمانى كه وزيران شيعه پس از شكست مذاكرات دولت وحدت ملى، استعفا داده و از كابينه بيرون آمده اند، اين دولت ديگر به طور قانونى مشروعيت خود را از دست داده است. توافقنامه ملى در لبنان مستلزم اين است كه همه جوامع مهم لبنان در كابينه شركت داشته باشند. رهبران ۸ مارس اين اتهام را وارد مى كنند، بعد از اين كه سفارت آمريكا اصرار ورزيد ائتلاف ۱۴ مارس موضع سازش ناپذيرى را در پيش گيرد، مذاكرات شكست خورد. پس از شكست مذاكرات وزير خارجه آمريكا، كاندوليزا رايس بلافاصله درباره قتل هاى ديگرى در لبنان هشدار داد.

 مرگ جميل جناح راست را بسيج كرد و فضايى از ترس و بحران به وجود آورد. اغتشاشگران طرفدار آمريكا در خيابان ها به گشتزنى پرداخته و كارگران سورى به دفتر احزاب متحد ملى حمله كردند.

 ائتلاف ۸ مارس طرح هايى براى اعتراض هاى عظيم توده اى دارد و لبنانى ها اميد دارند كه اين طرح ها به موفقيت برسند. در ۲۶ نوامبر جانشين رهبر حزب الله، شيخ نعيم قاسم قول داد رژيم را با اعتراض هاى خيابانى، نافرمانى هاى مدنى و تحصن و اقدام هاى ديگر «شگفت زده» خواهند كرد.

 حزب الله و متحدانش براى دموكراسى مى جنگند

 ائتلاف ۸ مارس در واقع نه تنها حزب الله، بلكه نيروهاى ملى، جنبش آزاد ميهن پرستان - كه اكثر آنها مسيحى اند - حزب شيعى امل و حزب كمونيست لبنان را دربرمى گيرد. اين ائتلاف براى تشكيل دولتى مبارزه مى كندكه نماينده اكثريت مردم بوده و به دنياى اعراب و مسلمان گرايش داشته باشد نه به آمريكا يا فرانسه. اين ائتلاف، شيعه هاى سركوب شده را با افراد مترقى ودموكرات سنى، مسيحى، دروزى و جوامع ارمنى متحد مى كند.

 رهبر حزب الله در يك سخنرانى در ۱۹ نوامبر اظهار داشت: «من از همه گروه هاى سياسى در لبنان - از جمله احزاب سكولار - دعوت مى كنم كه بخشى از دولت پيشنهادى وحدت ملى باشند. ما همچنين از ساير گروه هاى مسلمان سنى كه پيش از اين نقش بزرگى را در صحنه لبنان ايفا كرده اند درخواست مى كنيم كه در اين دولت پيشنهادى شركت جويند. اين درخواست شامل بعضى رئيسان جمهور و نخست وزيران پيشين مى شود كه هنوز از حمايت مردمى برخوردارند. ما خواهان احقاق حق خود در تشكيل يك دولت ملى هستيم. اين خواسته يك خواسته صرفاً لبنانى، قانونى، سياسى، اخلاقى و دموكراتيك است. اين راهى است براى نجات كشور.»

 ايالات متحده از فرقه گرايى و تعصب گرايى حمايت مى كند

 ائتلاف ۱۴ مارس كه آمريكا از آن حمايت مى كند در سال ۲۰۰۵ به قدرت رسيد و از ائتلاف حزب جنبش آينده (به رهبرى حريرى) و حزب به اصطلاح مترقى سوسياليست جنبلاط، با تشكل هاى فاشيستى سابق و نيروهاى برترى جوى مسيحى و حزب فالانژ تشكيل شده است.

 در نظام حكومتى لبنان كه براساس تقسيمات مذهبى است، رئيس جمهورى بايد از اقليت مسيحى مارونى باشد و نخست وزير از مسلمانان سنى. كرسى هاى پارلمان هم براساس مذهب توزيع شده است. مسلمانان شيعه نمايندگانى بسيار اندك به نسبت جمعيت خود دارند. شمار نمايندگان هر حزب در پارلمان براساس سرشمارى سال ۱۹۳۲ تعيين مى شود. فلسطينيان كه از سرزمين شان به وسيله دولت نامشروع اسرائيل در سال ۱۹۴۸ بيرون رانده شده اند، به طور كامل از حق انتخاب كردن وانتخاب شدن محروم اند. بيش از ۲۰ هزار كارگر سوريه اى هم در لبنان زندگى مى كنند.

 دخالت سال هاى طولانى آمريكا - اسرائيل

نظام حكومتى لبنان در زمان استعمار فرانسه ايجاد شد و بعدها با زور سلاح هاى آمريكايى - اسرائيلى همان شيوه استعمارى دنبال شد. تفنگداران دريايى آمريكا در سال ۱۹۵۸ در لبنان پياده شدند تا شورش هاى مردمى را سركوب كنند. اسرائيل به دفعات در ۴۰ سال گذشته به لبنان هجوم آورد و آنجا را بمباران كرده است، به ويژه جنوب شيعه نشين را. در دهه ۱۹۷۰ اسرائيل ميليشياى برترى طلب مسيحى را مسلح كرد تا با مسلمانان، فلسطينيان و چپگراها بجنگند. در سال ۱۹۸۲ ماشين جنگى اسرائيل كه به وسيله آمريكا تجهيز شده بود، بخش مسلمان نشين غرب بيروت را در هم كوبيد و بشير جميل را به عنوان رئيس جمهورى منصوب كرد. پس از اين كه بشير جميل به قتل رسيد، ارتش اسرائيل به فالانژهاى او و نيروهاى مسلح لبنانى كمك كرد تا فلسطينيان را در صبرا وشتيلا قتل عام كنند. آنگاه دونالد رامسفلد، وقتى نيروهاى اسرائيلى به جنوب عقب نشستند، تفنگداران آمريكايى را براى اشغال بيروت فرستاد. ناوگان ششم بدون برنامه و به صورت اتفاقى تعدادى از روستاهاى لبنانى را هدف گرفتند و آنجا را تخريب كردند تا مقاومت مردمى را سركوب كنند. اما اين تهاجم شكست خورد. جنبش مقاومت تفنگداران را در سال ۱۹۸۴ بيرون كرد و اسرائيلى ها را در سال ۲۰۰۰ به عقب راندند. اكنون نيروهاى ائتلاف غربى با محوريت اسرائيل و واشنگتن مى خواهد كنترل لبنان را در دست داشته باشد. لبنان مركز بانكدارى جهان عرب است و زمانى مسير صادرات نفت عراق بوده است.

 ولى با اين همه انجام برنامه اى بسيار بدتر، در نظر است: جنگ در آسياى غربى. آمريكا با مهارت درگيرى شيعه و سنى را در عراق سازماندهى كرده است. اكنون به نظر مى رسد كه اين راهكار به كل منطقه گسترش مى يابد، هدف آتى اين نقشه كشيدن پاى سوريه و ايران به بحران است. چنين ماجرايى منافع شركت هاى بزرگ نفتى و صنايع اسلحه سازى رابه طور چشمگيرى تأمين خواهد كرد.

 يك كنفرانس جهانى در ۱۶ نوامبر كه با شركت صدها هيأت نمايندگى از سراسر جهان تشكيل شد تمامى ملى گرايان اسلامى، سكولارها و نيروهاى چپ را به مبارزه با آمريكا دعوت كرد. در پايان هم اين كنفرانس، خواهان همبستگى جهانى با لبنانى ها و فلسطينى ها و مبارزان عراقى شد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران