نسل جوان ایران

دامپزشکیبهداشت و کنترل کیفی مواد غذاییبهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی

گاو گوشتی

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 657
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 30
فرمت فایل : word
حجم فایل : 233kb

قیمت فایل : 7,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

اگرچه در ایران پرورش و نگهداری گاو گوشتی به معنا و مفهومی که در کشورهای خارجی مرسوم و متداول است رایج نیست ولی از آنجا که ممکن است در آینده عده ای به این کار علاقمند گردند و بخواهند در این زمینه فعالیت نمایند لازم است که در این باره مطالبی بیان گردد تا شاید راهنمایی برای اینگونه اشخاص باشد. انچه که در این پژوهش تلاش شده تا روشهای نوین پرواربندی گاو گوشتی مورد بررسی قرار بگیرد رویکرد کاربردی این پژوهش مبتنی بر اصول جدید دامپروری در دنیای امروز بوده ممکن است با شرایط داخلی ایران متفاوت باشد. ولی بعضی از قسمتهای آن عملی و بقیه موارد نیز با تغییراتی قابل اجراست. هدف افزایش تولید گوشت در گوساله های گوشتی می باشد و مواردی که در این زمینه تاثیر گزار است را مورد مطالعه قرار می دهیم.

چکیده:

مقدمه:

بیان مسئله:

اهداف:

پیشنهاد :

مابع و ماخذ:

 

درعصرحاضر با پيشرفت تكنولوژي وصنعت ، زمينه هاي توسعه كشاورزي ودامپروري نيز فراهم گرديده است . با افزايش روز افزون جمعيت ديگر صنعت سنتي دامپروري گذشته جوابگوي نيازهاي روز افزون جامعه نمي باشد. با ظهور تكنولوژي نوين واحدهاي سنتي گذشته خواسته يا ناخواسته از گردونه رقابت حذف شده و جاي خود رابه واحدهاي صنعتي داده اند ، زيرا از طرفي با افزايش روز افزون تورم و سير صعودي افزايش قيمتها بويژه درموردخوراك هاي دام و طيور ديگر واحدهاي سنتي گذشته غير اقتصادي شده ، يا حذف شده اند يا جاي خود را به واحدهاي صنعتي داده اند.

اگرچه در ایران پرورش و نگهداری گاو گوشتی به معنا و مفهومی که در کشورهای خارجی مرسوم و متداول است رایج نیست ولی از آنجا که ممکن است در آینده عده ای به این کار علاقمند گردند و بخواهند در این زمینه فعالیت نمایند لازم است که در این باره مطالبی بیان گردد تا شاید راهنمایی برای اینگونه اشخاص باشد. انچه که در این فصل عنوان می گردد مبتنی بر اصول جدید دامپروری در دنیای امروز بوده ممکن است با شرایط اطن مرز و بوم صد در صد وفق ندهد. ولی بعضی از قسمتهای آن عملی و بقیه موارد نیز با تغییراتی قابل اجراست(مرادی،1390).

پرورش گاو گوشتی در اغلب نقاط با استفاده از مراتع و چراگاههای خوب ممکن بوده و مقرون به صرفه می باشد. در ایران نیز باید این نکته مورد توجه قرار گیرد و بهتر است کسانی به این کار مبادرت ورزند که امکان دسترسی آنها به مراتع برایشان فراهم و میسر باشد.

 

در ایران در شرایط موجود پروار کردن گوساله های نر نژاد هولشتین کم و بیش رواج یافته این کار یا به وسیله خود دامپروران تولید کننده شیر به عنوان یک کار جنبی عملی می شود یا اینکه عده ای گوساله های مذکور را بعد از, شیر گرفتن خریداری و آنها را تا 10 الی 12 ماهگی پروار کرده و سپس عرضه می نمایند.

نیازمندی های گاوهای گوشتی‌‌

احتیاجات غذایی حیوانات بستگی به سن، جنس، نوع، وزن، تولید و ... دارد. ادامه زندگی حیوانات بستگی به تغییر و تبدیل موادی دارد که بوسیله انواع مختلف غذا وارد بدن می شوند. در اثر این تغییر وتبدیل احتیاجات حیوان به انرژی و مواد مختلف دیگر تأمین می شود(حسينيان،1383؛3).

تغذیه عبارتست از از یک سلسله اعمالی که طی ان موجود زنده جهت رشد و یا ترمیم بافتهای مرده وآسیب دیده غذای خورده شده را هضم و جذب می کند.

علم تغذیه نه تنها با فیزیولوژی و بیوشیمی خوردن غذا هضم و جذب مواد مغذی مختلف در تمام سلولهای بدن ارتباط دارد، بلکه مرحله دفع مدفوع حاصل از مواد متابولیسم بدن را نیز شامل می شود.

غذا عبارتست از هر ماده و یا ترکیبی که جهت تأمین رشد، تولید و نگهداری به حیوان خورانیده می شود، بدون اینکه به حیوان آسیبی برساند مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد مغذی: مواد موجود در مواد خوراکی هستند که برای سلامتی، نگهداری و تولید حیوان ضروری هستند. این مواد پس از هضم، جذب شده و مورد استفاده حیوان قرار می گیرند. مهمترین مواد مغذی عبارتند از: کربوهیدراتها، اسیدهای چرب، آمینو اسیدها، مواد معدنی، ویتامینها و آب. (حسينيان،1383؛3).

جیره غذایی: مقدار معینی خوراک است که یک حیوان در یک مدت محدود ( معمولاً در 24 ساعت ) تغذیه می کنند.

پرواربندي و جايگاه آن در دامداري هاي ايران:

حرفه پرواربندی دربیشتر دوره های اقتصادی ایران به عنوان حرفه اصلی و سود آور به رسمیت شناخته نشده است و کسانی که به این شغل می پردازند نمی توانند برنامه دقیقی برای برگشت سرمایه و سود منطقی داشته باشند و همیشه در ردیف افراد کم درآمد جامعه قرار می گیرند حتی پرورش دهندگان گاو شیری در اولین فرصت جوانه های خود را می فروشند و از تولید گوشت و پرواربندی انتظار سودی ندارد و اگر هم جوانه ها را پروار نمایند از اجبار خواهد بود ٬ اين در حالي است كه در اكثر كشور هاي ارو پايي ، آمريكاي لاتين وبه ويژه مكزيك و برزيل اين حرفه از سودآورترين مشاغل بوده وجايگاه ويژه اي در بين دامداران دارد . چنانچه دامداران ما نيز بيشتر با اين حرفه آشنا گردند شايد ديگر هيچ گاه حاضر به فروش گوساله هاي شير خوار يا تليسه هاي خود نگردند. پرورش دام هاي پرواري اگر طبق اصول فني آن وبا تغذيه صحيح صورت گيرد به جرات ميتوان گفت كه سودآورترين فعاليت يك دامدارمي باشد.(خلیلی،1387، 2)

تغذيه مهمترين و هزينه برترين فعاليت در گاوداري ها:

هنر تغذيه گاو همواره در حال تغيير و پيشرفت است. برخي از اصول بنيادي ثابت مي مانند، اما سيستم هاي تغذيه، تحت تأثير يافته هاي نوين پيدايش خوراكي جديد و دگرگونيهاي اقتصادي، به گونه مشخص در حال پيشرفت هستند.

در گذشته بين آنچه كارشناسان تغذيه مي گفتند و آنچه كه گاودار هنگام تغذيه گاوهايش انجام مي داد، فاصله زيادي وجود داشت، اما امروزه براي استفاده مؤثر از منابع بايد بين تغذيه نظري و عملي ارتباط منطقي برقرار شود، به گونه اي كه گاودار بتواند نتايج پژوهشهاي روز را در عمل بكار گيرد.

به عقيده متخصصين دامپروري، غذا و تغذيه مهمترين مسئله در دامپروري است و هيچگونه اصلاحي در حيوان بدون تغذيه صحيح و اصولي امكان پذير نيست، زيرا وقتي حيوان حداكثر توليد را خواهد داشت كه نيازمنديهايش ازهرلحاظ تأمين شده باشد. يعني مي توان گفت منظور از تغذيه صحيح و اصولي به دست آوردن حداكثر بازده با حداقل مخارج است.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران