نسل جوان ایران

فنی مهندسی کامپیوترهوش مصنوعی و رباتیکهوش مصنوعی و رباتیک

توضیحی بر IC 8255A

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱۴ تیر ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 511
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 29
فرمت فایل : word
حجم فایل : 397kb

قیمت فایل : رایگان
دانلود فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

رابط قابل برنامه ریزی وسائل جانبی ، 8255 یک تراشه ارزان قسمت بسیار متداول است که امروزه کاربردهای زیادی یافته است . این تراشه دارای 24 پایه برای I/O است که در گروههای 12 پایه ای قابل برنامه ریزی هستند . هر گروهی می تواند در به حالت مجزا کار کند : I/O ساده ، IO استروب شده و I/O دو طرفه ، 8255 قادر است هر وسیله I/O موازی سازگار با TTL را به آسانی به ریز پردازنده Z80 ارتباط دهد .

توضیح کلی :

 

شکل 1- نمایی از انواع مختلف مدلهای ساختاری به همراه پایه های 8255

 وضعیت پایه ها و شمای کلی 8255 در شکل 1 نشان داده شده است . پایه ها نشان می دهد که 8255 سه در گاه I/O دارد( A,B,C) که در دو گروه 12 پایه ای برنامه ریزی می شوند. گروه A از در گاه A (PA0-PA7) و نیمه بالایی در گاه C ( PC4-PC7) و گروه B ( PB0-PB7) و نیمه پائینی درگاه C(PC0-PC3)تشکیل می شود .

انتخاب در گاه بوسیله پایه CS و پایه های آدرس A0,A1 ، انجام می شود. که با هم بطور داخلی یک در گاه I/O یا ثبات فرمان را بر می گزینند .

ورودی RESET باعث می شود که در گاه I/O به عنوان در گاه ورودی برنامه ریزی شود تا آسیبی به مدارهای متصل به پایه های در گاه برسد . اگر این درگاه بخواهد به عنوان درگاه خروجی بکار رود .8255 را باید از طریق درگاه فرمان برنامه ریزی نمود تا به عنوان خروجی عمل کنند..

 

شکل شماره 2 - نمای داخلی و ارتباطات داخلی پرتها

 روش برنامه ریزی 8255

برنامه ریزی 8255 کارنسبتا ساده ای است زیرا تراشه فقط دارای 2 ثبات فرمان داخلی است که برنامه ریزی می شوند.شکل 3 ثبات فرمان اصلی را نشان می دهد که به استفاده کننده اجازه می دهد تا در گاه I/O گروههای A و B را به طور جداگاه برنامه ریزی نماید . این ثبات فرمان

 یک در گاه ورودی یا خروجی برنامه ریزی می شود که در گاه C به عنوان سیگنال های کنترل انتقال اطلاعات برای آن عمل می کند .حالات 0و1 مشابه حالات در گروه B هستند .و حالت 2 در گاه A را به عنوان یک درگاه I/O دو طرفه بکار می گیرد که درگاه C تامین کننده سیگنال های کنترل انتقال اطلاعات برای آن است.

شماره صفحه

نام موضوع

آ

مقدمه

1

آشنایی با رابط قابل برنامه ریزی 8255A

2

روش برنامه ریزی 8255

4

عملیات حالت صفر

5

عملیات حروجی استروب شده (حالت 1 )

7

عملیات دو طرفه (جالت 2)

9

روش استفاده از 8255

10

توصیف سخت افزاری

10

پرت A

12

هسته پرت A

13

پرت B

14

پرت C

16

CONTROL REGISTER

16

PROCESS CONTROL

17

DAT BUS BUFFER & MULTIPLEXER

18

نمونه برنامه پرت C

21

نمونه برنامه پرت A

23

خلاصه

24

منابع

 

به علت مشکلاتی از قبیل سیاست سازندکان قطعات سخت افزار و تحریم اقتصادی ایران اکثر کشور ها از ارائه تکنولوژی به ایران خودداری می کنند .در کشور ما طراح سخت افزار و اصولا مرکزی برای تولید این قطعات وجود ندارد ، به دانشجویان نیز در این زمینه به جز مقداری تئوری اطلاعات دیگری آموخته نمی شود .

به همین دلیلی با مطالعه درس VLSI که اصول کلی طراحی سخت افزار را توضیخ می دهد بر آن شدیم تا شاید بتوانیم بوسیله نرم افزار های شبیه ساز سخت افزار (VHDL) قطعات سخت افزاری را شبیه سازی نماییم .جهت رسیدن به این مقصود از IC کوچکی که کارایی زیادی در میکرو کنترولر ها دارد شروع کردیم . بعد از حدود 3 ماه توانستیم از مدار خود جواب بگیریم و تازه متوجه کار مشقت بار یک طراح شدیم .

مستندات برنامه نویسی این پروژه در این مقاله تحقیقی فقط برای قسمتهای اصلی داده شده است چون ارائه کامل آن مقاله را بسیار پیچیده و گنگ می کرد .

لازم به ذکر است مطالب این مفاله صرفا برای دانشجویان سخت افزار و الکترونیک قابل درک است و برای کسانی که درس VLSI , ریز پردازنده را خواهند گدراتد مفید خواهد بود .

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران