نسل جوان ایران

پزشکیپیرا پزشکیرادیولوژی

زيست شناسي و پزشكي(نانوبيوتكنولوژي)

ارسال کننده : جناب آقای رضا درتومی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : rezadartomi5781[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱۰ تیر ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 588
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 13
فرمت فایل : word
حجم فایل : 19kb

قیمت فایل : 2,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

فناوري نانو چنان كه از نام آن بر مي آيد با اجسامي به ابعاد نانو متر سروكار دارد . فناوري نانو در سه سطح قابل بررسي است : مواد , ابزار ها و سيستمها . در حال حاضر در سطح مواد پيشرفت هاي بيشتري نسبت به دو سطح ديگر حاصل شده است موادي را كه در فناوري نانو بكار مي روند نانو ذره نيز مي نامند . در دهه گذشته بيشتر پژوهش ها در مورد نانو ذره ها روي خواص آنها متمركز بوده است . خواص فيزيكي و شيميايي نانو ذره ها به اندازه آنها وابسته است و اين موضوع براي دانشمندان جالب مي نمود . اما در حال حاضر پژوهشهاي گسترده اي روي كاربرد اين ذرات در حال انجام است .

براي آنكه تصوري از ريزي نانو ذره ها داشته باشيم بهتر است آن را با ابعاد سلول مقايسه كنيم . اندازه متوسط سلول يو كاريوني 10 ميكرو متر است . بديهي است اندامك هاي سلول از اين نيز كوچكترند . از اندامك ها ريزتر ماكرومولكول ها هستند . اندازه متوسط يك پروتئين 5 نانو متر است كه با اندازه ريزترين جسم ساخت بشر قابل مقايسه است بنابراين مي توان با بكار گيري نانو ذره ها نوعي مامور مخفي به درون سلول فرستاد و به كمك آن از بعضي رازهاي نهفته در سلول پرده برداري كرد . اين ذرات آنقدر ريزند كه تداخل عمده اي در كار سلول بوجود نمي آورند . پيشرفت در زمينه فناوري نانو نيازمند درك وقايع زيستي در سطح آنهاست . از ميان خواص فيزيكي وابسته به اندازه ذرات نانو خواص نوري (اپتيكال) و مغناطيسي اين ذرات بيشترين كاربردهاي زيستي را دارند . استفاده از فناوري نانو در علوم زيستي به تولد و گرايش جديدي از اين فناوري منجر شده است : نانو بيو تكنولوژي

نانوبيوتكنولوژي

 

كاربرد ها

نشانگرهاي زيستي

مهندسي بافت

معالجه سرطان به روش فتوديناميك

بررسي كاربرد نانو ذرات دي اكسيد تيتانيوم در حذف مواد آلي از آبهاي آلوده با استفاده از فرايند هاي اكسايش پيشرفته

استفاده از نانو لوله ها در ارسال سيگنال به سلولهاي عصبي

كاربرد نانو لوله هاي كربني سنتز شده در حذف آلاينده هاي آب با استفاده از عمل جذب سطحي

كاربرد هاي نانو ذره ها در زيست شناسي و پزشكي عبارتند از :

نشانگرهاي زيستي فلورسنت ترابري دارو و ژن تشخيص زيستي پاتوژنها تشخيص پروتئين ها جستجو در ساختار DNA مهندس بافت تخريب تومور از طريق گرمادهي به آن و بهبود تباين ( كنتراست ) .

در ادامه به شرح بعضي از اين كاربرد ها مي پردازيم :

نشانگرهاي زيستي

از آنجا كه اندازه نانو ذرات در محدوده اندازه پروتئين هاست مي توان از آنها براي نشاندار كردن نمونه هاي زيستي استفاده كرد . براي اين كار بايد نانو ذره بتواند به نمونه زيستي هدف متصل شود و نيز راهي براي دنبال كردن و شناسايي نانو ذره وجود داشته باشد .

به منظور ايجاد ميان كنش بين نانو ذره و نمونه زيستي نانو ذره را با پوششي بيولوژيكي يا مولكولي يا لايه اي كه به عنوان ميانجي زيستي غير آلي عمل كند مي پوشانند .. آنتي بادي ها بيوپليمرها مثل كلاژن يا تك لايه اي از مولكولهاي كوچك كه نانو ذره ها را از نظر زيستي سازگار مي كند از جمله پوششهاي بيولوژيكي نانو ذره هستند . علاوه بر اين از آنجا كه از فناوري هاي نوري در پژوهشهاي زيستي به طور گسترده اي استفاده مي شود مي توان نانو ذره ها را فلورسنت كرد يا خواص نوري آنها را تغيير داد .. نشانگر زيستي نانو نمونه اي از يك نانو زيست ماده است .

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران