نسل جوان ایران

علوم انسانیزبان و ادبیات فارسی ادبیات فارسی محضتاریخ ادبیات

مقدمه‌اي بر جريان شناسی شعر معاصر افغانستان از بيداری تا جمهوری

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۷ تیر ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 982
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 36
فرمت فایل : word
حجم فایل : 134kb

قیمت فایل : 2,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

با آنكه شعر كلاسيك و كهن‌گرا در عصر ما نيز حضور جدي و مستمر خود را در افغانستان حفظ كرده است شعر معاصر اين كشور پس از نهضت بيداري تحولات زيادي را پشت سر نهاده كه ‌جنبش مشروطيت را مي‌توان نقطة آغاز اين تحولات دانست.

شاعران مشروطه خواه _ به عنوان نمايندگان نخستين جريان شعر معاصر درافغانستان _ علي‌رغم حفظ قالب‌هاي قديم با دگرگوني عميقي كه در محتوا، مضمون و زبان شعر به وجود آوردند زمينه را براي ظهور تحولات بعدي در شعر افغانستان فراهم ساختند.

جريان شعري ديگري كه به دنبال ورود شعر نو به اين كشور حركت خود را آغاز كرد رمانتيسم بود كه با عنايت به اشعار شاعران ايراني نظير نادرپور، توللي، فرخ زاد و . . . حركت خود را در عرصة شعر افغانستان آغاز كرد و تا پايان دهه چهل ادامه يافت.

در همين دوران رگه‌هاي قوي شعر پايداري با ايدئولوژي اسلامي در آثار بعضي از شاعران به وجود آمد اما شعر مقاومت سوسياليستي و چپ‌گرا تنها در دهة پنجاه حضور خود را در عرصة شعر معاصر افغانستان نشان داد.

اين مقاله كوشيده است ضمن بررسي تحولات شعر افغانستان در دوران معاصر(تا سال 1352ش) زمينه هاي سياسي و اجتماعي اين تحولات را نيز مورد تحليل قرار دهد.

چكيده :

مقدمه :

شعر مشروطيت در افغانستان

عبدالهادي داوي (پريشان)

سه بند از مخمس مشهور «‌بد نبود»‌

بخشهايي از شعر «معارف»‌

غزلي از مستغني

شعر افغانستان پس از جنبش مشروطيت تا اعلان جمهوری

پی نوشت ها :

فهرست منابع و مآخذ

«افغانستان پس از سقوط سلطنت نادرشاه و تأسيس كشور مستقل افغاني تحت حكومت احمد شاه دراني، به ايفاي نقش ديرين خود كه يكي از مراكز ادبيات فارسي و وسيله‌انتقال جريان‌هاي ادبي ماوراء النهر و هند اسلامي بود ادامه داد. پيش از دوره صفويان تعاملات ادبي ميان ايران و هند، از طريق خراسان و افغانستان صورت مي گرفت. تحولات بعدي، هم در افغانستان و هم در ايران پس از مرگ نادرشاه و طي قرون (نوزدهم / سيزدهم) باعث شد كه تعاملات ادبي افغانستان با ايران به حداقل ممكن برسد و حتي قطع شود. ولي نقش افغانستان در انتقال فرهنگ و ادبيات، ميان ماوراء النهر و هند تا حدود 1300 ش ادامه يافت»1

قطع ارتباط جريان‌هاي ادبي ايران و ساير ممالك پارسي زبان در اوج رواج سبك هندي صورت گرفت و باعث شد كه افغانستان و به تبع آن هند و ماوراء‌النهر از تحولات ادبي ايران در سال‌هاي بعد بي‌خبر مانده، به راه خويش ادامه دهند. به همين دليل حركت ظاهراً جديد شاعران ايراني مانند مشتاق، شعله، صبا و . . . در جهت‌رهايي از سبك هندي و بازگشت به سبك‌هاي قديم تأثيري در ممالك ياد شده نداشت. فرهيختگان افغانستان هم، به جهت آنكه براي تحصيل و كسب دانش به هند يا بخارا ـ كه مركز رواج سبك هندي بود ـ مي‌رفتند در مراجعت به وطن همان سبك و شيوه را پيش مي گرفتند به علاوه، ساية سنگين شاعر بزرگي همچون بيدل ـ كه در افغانستان مقبوليت عام و تام داشت ـ اجازه نمي‌داد كسي در هواها و فضاهاي تازه‌تر دم بزند. با اين حال و علي‌رغم قابليت‌هاي فراوان شعر پيشرفته بيدل براي گشودن راه‌ها و فضاهاي جديد در شعر، اين اتفاق در افغانستان نيفتاد و شاعران به تلاش براي تقليد هر چه بهتر از سبك بيدل اكتفا كردند. دليل اين امر شايد عدم تحول در شؤون زندگي و اطوار حيات در افغانستان باشد كه نسبت به زمان بيدل تغيير محسوسي پيدا نكرده بود. به هر صورت بيدل‌گرايي و سبك هندي تا چند دهه پيش سبك غالب شعر در افغانستان بوده است و چندان بي‌راه نيست اگر بگوييم هنوز هم هست و در كسوتي جديد به حيات خويش، هم در افغانستان و هم در ايران ادامه مي‌دهد. البته تلاش‌هاي فردي براي گريز از اين سبك هميشه در افغانستان وجود داشته اما هيچگـاه تبـديل به حركـت و جرياني قدرتمند و فراگير كه سبك هندي را پس بزند نشده است. در گذشته شاعراني مانند شرر كابلي، سيد مير هراتي و بويژه واصل كابلي كوشيدند تا خود را از «عادت زمانه» دور سازند اما هيچگاه موفق به احياي سبك قديم يا ايجاد جرياني جديد نشدند.2

تقليد شاعران افغان از طوطيان هند همچنان ادامه داشت تا با يكي دو واسطه مانند غلام محمدخان طرزي و فرزندش محمد امين عندليب در دوره عبد‌الرحمان خان و پسرش حبيب‌الله خان به شاعراني مانند قاري عبدالله و پس از او ملك الشعراي بيتاب و ديگران رسيد.3 مقارن با همين ايام، دوران بيداري افغانستان آغاز شد و تحت تأثير اين نهضت، شعر و ادبيات افغانستان دستخوش تغيير و دگرگوني گرديد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران