نسل جوان ایران

علوم انسانیروان شناسی روان‌شناسی اجتماعی

مهم‌ترین عوامل مرگ و میر کودکان زیر 5 سال چیست؟

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱ تیر ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 825
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 10
فرمت فایل : word
حجم فایل : 193kb

قیمت فایل : رایگان
دانلود فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

مرگ و میر کودکان در 5 سال اول زندگی، یکی از جدی‌ترین چالش‌هایی است که جامعه بین‌المللی با آن مواجه بوده و آمار این مرگ و میرها در سه مرحله: قبل از 5 سالگی، قبل از یک سالگی و قبل از 28 روزگی، مورد بررسی قرار گرفته است.

سازمان جهانی بهداشت تحقیقی در رابطه با مرگ و میر کودکان زیر 5 سال انجام داده است که گزارشی از آن را به اجلاس بیست و چهارم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه کرده است.

به گزارش مهرخانه، در این گزارش به برخی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر کودکان در این سنین اشاره شده است. در این گزارش مرگ و میر کودکان زیر 5 سال به عنوان یک دغدغه حقوق بشری مطرح شده و جنبه‌های حقوق بشری آن مورد توجه قرار گرفته است.

ندارد

بر طبق این گزارش، زندگی هر فرد انسانی به چند دوره تقسیم می‌شود: زمان تولد، خردسالی، نوجوانی و بزرگسالی. دوران زندگی کودکان به سه دوران قبل از 5 سالگی، از 5 تا 10 سالگی و از 10 تا 15 سالگی تقسیم می‌شود. دهه دوم زندگی همان دوران نوجوانی یا بلوغ است. اولین دوره 5 ساله زندگی کودکان مشتمل بر 28 روز اول زندگی، نوزادی (یک سال اول زندگی) و سال‌های قبل از مدرسه (1 تا 5 سال) است.

مرگ و میر کودکان در 5 سال اول زندگی، یکی از جدی‌ترین چالش‌هایی است که جامعه بین‌المللی با آن مواجه بوده و آمار این مرگ و میرها در سه مرحله: قبل از 5 سالگی، قبل از یک سالگی و قبل از 28 روزگی، مورد بررسی قرار گرفته است.

43 درصد از مرگ و میرها مربوط به نوزادان زیر 28 روزه (تازه متولد شده) و ناشی ازپیچیدگی‌های زایمان، خفگی و آسیب‌های ناشی از زایمان و عفونت است. بعد از 28 روزگی تا قبل از 5 سالگی، اکثر مرگ‌ها مربوط به بیماری‌های واگیردار نظیر ذات‌الریه (22 درصد)، بیماری‌های اسهالی (15 درصد)، مالاریا (12 درصد) و ایدز (3 درصد) است.

در حالی که علت عمده مرگ و میر کودکان زیر 5 سال در مناطق مختلف جهان خصوصاً کشورهای کم‌درآمد مشابه یکدیگر و اغلب ناظر بر بیماری‌های واگیردار است، علت اصلی مرگ و میر کودکان در کشورهای با درآمد بالا، بیماری‌های غیرواگیردار نظیر ناهنجاری‌های مادرزادی ( 26 درصد)، زایمان زودهنگام (23 درصد)، صدمات (13 درصد) و خفگی هنگام تولد (6 درصد) است.

نکته مهم دیگر در این گزارش تأکید بر کمیت و کیفیت تغذیه نوزادان و کودکان است. زیرا وضعیت سوءتغذیه ارتباط مستقیمی با آسیب‌پذیری در قبال بیماری‌ها و تأخیر رشد جسمی و ذهنی دارد و خطر مرگ را افزایش می‌دهد. بنا بر آمار ارائه شده، هنوز 45 درصد از موارد مرگ و میر کودکان زیر 5 سال در سراسر جهان با سوءتغذیه در ارتباط است.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران