نسل جوان ایران

علوم انسانیفقه و مبانی حقوق اسلامیآیات الحکام

ترجمه و تحقیق ابواب وقوف،صدقات ،عطایا و هبات از کتاب مهذب ابن براج

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۳۱ خرداد ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 913
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 25
فرمت فایل : word
حجم فایل : 249kb

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

كتاب المهذب فی الفقه در زمینه فقه استدلالی می باشد. مؤلّف در ابن کتاب آراء مرحوم شیخ طوسی، مدرس و استاد خود را آورده و آنها را نقد و بررسی و با شیخ مناقشه می كند. ابن براج اولین كسی است كه بعد از شیخ طوسی به خود جرأت مناقشه با شیخ را داده و در بعضی موارد بر خلاف نظر شیخ نظر داده است.

علامه مجلسی در بحار در مورد این كتاب می فرماید؛ «این كتاب در غایت اعتبار است.»[1]

مرحوم آیت الله بروجردی (ره) طلاب و شاگردان خود را برای مراجعه به این كتاب تشویق می فرمودند. مؤلف این کتاب از حیث ترتیب و باب بندی تابع شیخ بوده و از وی پیروی کرده است و در زمان نشر این كتاب از موسوعات فقهی بدیع شمرده می شد که در همه ابواب فقه بحث كرده است.

کتاب المهذب از مشهورترین و مبسوطترین کتب فقهی استدلالی قدمای از فقهای امامیه می‌باشد.این کتاب که یک دورۀ فقه کامل استدلالی از کتاب طهارت تا آخر دیات می‌باشد حاصل تحقیقات عمیق و ابتکارات مؤلف است که پس از سی سال قضاوت و بکار گرفتن عملی این مباحث تدوین شده است.صاحب مستدرکات اعیان الشیعه در این رابطه می‌نویسد: «فکم فرق بین کتاب فقهی یؤلف فی زوایا المدرسة من غیر ممارسة عملیة للقضاء و کتاب الف بعد الممارسة لها او خلالها، و لاجل ذلک یعتبر الکتاب الحاضر المهذب من محاسن عصره».[2]

اگر چه مؤلف گنجینه‌هایی از کتاب‌های فقهی همچون «المقرب فی الفقه»، «المعالم فی الفروع»، «المنهاج فی الفروع»، «المعتمد فی الفقه»، «شرح جمل العلم و العمل» و «جواهر الفقه» از خود برجای گذاشته است

[1] . بحارالانوار ج۱، ص۳۸

[2] . مستدرکات اعیان الشیعة، ج۱، ۹۰

چکیده:

مقدمه:

مبحث اول : بیان مسئله

مبحث دوم تاریخچه موضوع:

وقف بعد از ظهوراسلام:

مبحث سوم:مروری بر زندگی ابن براج

وفات او

تاریخ تالیف کتاب المذهب

تاریخ انتشار

ویژگی‌ها

توجه به مباحث عرفانی و اخلاقی

توجه به علم نجوم

مبحث چهارم : ضرورت،اهداف و اهمیت موضوع

مبحث پنجم : پرسش هاي تحقیق

سوال اصلی

سوالات فرعی

مبحث ششم : روش تحقیق

بازخوانی

تحلیل

تعريف وقف

تعريف فهقي وقف:

منابع:

کتاب المهذب توسط قاضی سعدالدین ابوالقاسم عبدالعزیز ابن براج طرابلسی ، معروف به قاضی ابن براج نوشته شده است ابن براج کتاب المهذب را به شیوه استدلالی به نگارش در آورده است و می توان گفت این کتاب یکی از مشهورترین و مبسط ترین کتب فقه استدلالی فقه های امامیه است که یک دوره کامل فقه استدلالی می باشد. در این کتاب احکام شرعی به شیوه استدلالی بیان شده است که بر خلاف فقه های دیگر این کتاب حاصل نحقیقات و ابتکارات ابن براج می باشد که هم پس از سی سال قضاوت و به کارگرفتن عملی این مباحث تدوین شده است و با توجه به اینکه برخلاف گذشتگان که فتاوای خود را در قالب الفاظ احادیث ( با ذکر یا حذف سند) بیان می کردند، با عبارات خودش به ایراد فتوی پرداخته است این کتاب را برای ترجمه و تحقیق انتخاب کرده ام یکی از مهمترین بخشهای این کتاب ، ابواب وقوف، صداقات، عطایا وهبات است که درباره مباحثی مانند بیان اهمیت وقف و صدقه و هبه و شرط واقف و موقوف علیه و شرایط تحقق و صحت وقف و صدقه و هبه ... بحث می کند. ابن براج در مباحث وقف با علمای دیگر اختلاف دارد مثلا در باره مجوز فروش وقف ، ابن براج بیان می دارد که فروش وقف جایز نیست و حکم به عدم جواز فروش فقط در وقف موید است به طور مطلق ، اما در وقف منقطع یاشرایطی که فروش وقف را جایز دانسته . از جمله به دلیل ترس از بین رفتن وقف و تحقق فساد وقف ، و در این مورد فقه هایی چون : شیخ طوسی ، شیخ صدوق ، شیخ مفید و ابوالصالح حلبی با ایشان هم عقیده هستند برخی از فقه ها نیز با ایشان مخالف می باشند و وقف را جایز نمی دانند از جمله : ابن جنید اسکافی و ابن ادریس که قائل به حرمت فروش وقف موبد هستند. پژوهش حاضر تلاش دارد با ترجمه متون مربوطه نظر سایر فقه ها را در جهت توضیح بیشتر در بیان موضوع بیان دارد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران