نسل جوان ایران

فنی مهندسی برقالکترونیکالکترونیک

نقش اسناد الکترونیک در نظام ادلة اثبات دعوا در حقوق ایران

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۳۰ خرداد ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 870
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 52
فرمت فایل : word
حجم فایل : 109kb

قیمت فایل : 6,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 1
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

با ظهور و توسعه تجارت الكترونيكي همه روزه شماره قابل توجهي از اسناد و مدارك ديجيتال (صورتحساب،شرايط كلي بيع، پست الكترونيكي و ...) بر روي اينترنت مبادله مي شود. در سالهاي اخير كشورهاي توسعه يافته با كنار گذاشتن تدريجي تجارت سنتي مبتني بركاغذ و مبادله فيزيكي اسناد، به شيوه تجارت الكترونيك روي آورده اند. در نظام‌هاي حقوقي، نحوه چگونگي استناد و پذيرش ادله هاي كه در دعاوي حقوقي و جزايي پيش خواهد آمد يكي از چالش‌هاي مهم و اساسي جامعه امروزي محسوب ميشود. در نظام ادله اثبات دعوا اكثريت مطلق كشورهاي جهان پس از اقرار، دلايل كتبي يا نوشته از اهميت غير قابل انكاري برخوردار هستند. باتحولاتي كه در تجارت الكترونيك به وقوع پيوسته است، آنچه بيشتر به چشم ميخورد آن است كه هم اكنون در دادگاه ها قواعد عام راجع به نحوه استناد پذيري ادله الكترونيكي كدامند؟ آنچه در بادي امر به نظر ميرسد اينكه اقامه به دلايل الكترونيكي مطابق قواعد سنتي اثبات دعوي فاقد قابليت استناد پذيري هستند. ليكن باكمي تأمل مي توان گفت استنادپذيري به دلايل الكترونيكي در قالب سند يا امارات منعي نداشته، ولي مي بايست آن را در قالب و فضاي الكترونيكي بررسي و جست و جو نمود. امروزه "داده پيام" به عنوان يك سند،قابليت استناد پذيري داشته و به طور محسوسي از گردش كاغذ و دلايل كاغذي كاسته است. هرچند كه اين فناوري قادر به حذف كامل گردش كاغذ نمي باشد، ولي دامنه آن را روز به روز كاهش خواهد داد و همچنين زير ساخت هاي كليد عمومي كه براساس امضاي ديجيتالي و با استفاده از مراجع گواهي عمل مي كنند، به يكي از مهمترين صور تصديق هويت اشخاص مبدل گرديده است. امضاي ديجيتال يا ساير فنون رمز نگاري رياضي كه زير مجموعه هاي امضاي الكترونيكي هستند چنين امري را ممكن مي سازند.

چکیده :1

فصل اول :کلیات پژوهش. 2

مبحث اول: کلیات تحقیق. 3

گفتار اول : بیان مسئله. 3

گفتار دوم: ضرورت انجام تحقیق:. 5

گفتار سوم: سوالات تحقیق:. 6

گفتار چهارم: فرضیه های تحقیق. 6

گفتار پنجم: اهمیت انجام تحقیق. 7

گفتار ششم: پیشینه پژوهش :. 7

گفتار هفتم: سازماندهی پژوهش. 9

فصل دوم :اقسام نظام های ثبتی دنیا. 10

بخش اول. 11

گفتار اول:اقـسام‌ نـظام‌های‌ ثبتی دنیا. 11

بند اول:نظام‌های ثبتی ایستا و پویا. 11

گفتار دوم :نظام ایستای ثبت زمین‌11

بند اولمفهوم نظام ایستا. 11

بند دوم: علل عـدم موفقیت نظام ایستا. 13

گفتار سوم: وظایف نظام پویا الف-جمع‌آوری حقایق و اطلاعات اولیه. 15

الف)روش پراکنده. 16

ب:به‌روزرسانی اطلاعات. 17

بند دوم:نظام‌های ثبت شخصی و عینی. 18

الف-ضعف در‌ تـرتیب و سهولت‌ دسترسی‌ به اطلاعات. 20

ب-ضعف در قـدرت اثـبات و دلیلیت. 21

گفتار دوم: لوازم و ابزارهای نظام عینی. 24

الف-قانون‌گذاری مناسب. 24

ب-کاداستر. 25

ج-تحدید حدود و داوری. 26

گفتار سوم مزایا و معایب نظام عینی. 26

بخش دوم:. 28

گفتار اول:نظام ثـبت املاک در ایران. 28

بند اول:نـوع‌ نـظام‌ ثبت املاک در ایران. 28

بند دوم:ایرادات نظام ثبتی ایران و لزوم اصلاح آن. 30

نتیجه. 34

منابع و مآخذ الف-فارسی. 35

منابع لاتین 37

در خصوص تعریف سند، ماهیت آن، ارکان تشکیل دهنده، اقسام و شرایط تنظیم، توان اثباتی و اجرایی آن، در قوانین مدنی و ثبتی و مقررات مرتبط با آنها، مطالب فراوانی یافت می شود که نشانگر اهمیت موضوع و فراگیر بودن آن است، تا آنجا که بطور خلاصه می توان گفت اسناد از جمله مهمترین دلایل و مدارک اشخاص در راستای اثبات و احقاق حقوقشان می باشد. مطابق با مبانی حقوق عقود و قراردادها، هر عقدی با ایجاب و قبول طرفین آن منعقد می گردد و متعاملین باید بتوانند اراده انشایی خود مبنی بر تشکیل عقد یا انجام معامله را به طریقی که مبین قصد باشد، اعلام کنند. در نظم حقوقی کنونی، یکی از طرق متعارف اعلام رضایت در قراردادها، امضای ذیل اسناد تنظیمی بین طرفین است. بنابراین اگرچه یک قرارداد فی النفسه می تواند شفاهی باشد، اما اثبات حق و تکلیف موضوع قرارداد شفاهی بسیار دشوار و در بیشتر موارد غیرممکن است و فقط با تکیه بر سایر ادله از جمله سند است که می توان آن را اثبات نمود.

هم اکنون از دید کمتر کسی حضور اینترنت جهت رشد جامعه جهانی به سوی آگاهی و کارایی هر چه بیشتر و سرعت و بهره وری کاملتر بدور مانده است. پدیده مزبور که جهت تکامل حقوق عمومی و شکل گیری دولت الکترونیک و موضوعات مرتبط با آن و تحول قواعد حقوق خصوصی خاصه تجارت الکترونیکی و امور ناشی از آن نقش بسزا و تاثیر شگرف داشته است و طبعا قواعد دادرسی را نیز متاثر نموده است، در ارتباط با دادرسی در کشورمان تاثیر فناوری اطلاعات در دعاوی مدنی و کیفری نمایان شده است. و در دعاوی اداری با توجه به خصیصه ویژه آن باید در انتظار تحولات جدید بود.

فارغ از مقدمات مطرح شده، تحولات ناشی از ظهور تکنولوژی جدید، حقوق اسناد را نیز تحت شعاع قرار داده و به تناسب، موجبات وضع قوانین و تفسیر قواعد حقوقی را در پی داشته است. در این گذر، ماهیت، نحوه تنظیم و صدور اسناد نیز دستخوش تحول گردیده است. لازم به ذکر است مفهوم سند الکترونیکی صرفا مختص حقوق تجارت الکترونیکی و بانکداری الکترونیکی نیست و شامل اسناد عادی تنظیمی میان اشخاص و اسناد رسمی ثبت شده توسط دفاتر اسناد رسمی و سایر مامورین رسمی نیز می شود. بنابراین از منظر حقوق ثبت اسناد و املاک و در چارچوب قانون مدنی، برای آنچه که در بیان عموم و ادبیات عرفی به سند محضری یا سردفتری معروف است نیز، پدیده سند الکترونیکی جهت تنظیم عقود، تعهدات، ایقاعات و تمامی اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم و ثبت می شوند، کاربرد فراوان دارد.

با عنایت به اینکه در عصر حاضر داده های مندرج در اینترنت و دنیای مجازی در صورتیکه صحت انتساب آنها به اشخاص حقیقی یا حقوقی اثبات شود می تواند به عنوان ادله در دعاوی مطرح باشند لذا سعی شده است با معرفی اسناد الکترونیکی نقش این اسناد در نظام ادلة اثبات دعاوی ایران را بررسی نماییم.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران