نسل جوان ایران

فنی مهندسی برقالکترونیکالکترونیک

موتور DC

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۲۸ خرداد ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 792
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 49
فرمت فایل : word
حجم فایل : 778kb

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

مزيت اصلي استفاده از موتور DC در جهان امروز قابليت كنترل راحت سرعت و زاويه موتور آن است. خيلي از سيستم هاي كنترلي طراحي شده اند تا با كاهش اُورشورت ها و زمان نشست عملكرد بهتري را براي موتور ايجاد كنند. اين پايان نامه به كنترل سرعت موتور DC با استفاده از سيستم كنترل فازي –عصبي تطبيقي ( Adaptive Neuro- Fuzzy Inference System ) مي پردازد. اين كنترل كننده بر اساس كنترل فازي – عصبي تطبيقي پايه گذاري شده است و هدف كلي آن كاهش خطاي حالت ماندگار ( stady state error ) و زمان خيز ( rise time ) مي باشد.

يك كنترل كنندة PID در اين پايان نامه طراحي مي شود تا براساس اطلاعات يادگرفته شده از سيستم توسط ANFIS سرعت موتور را كنترل كند. ما اين سيستم كنترل را با نرم افزار MATLAB و با استفاده از قسمت Simulink آن شبيه سازي مي كنيم.

عملكرد دو نوع سيستم كنترل PID و ANFIS در گشتاورهاي بار مختلف در اين پايان نامه ارزيابي مي شود.

اجراي عملي اين سيستم در آزمايشگاه موتور DC با موفقيت بوسيلة رابط Dspace انجام شده است.

در اين پايان نامه نتايج حاصل از شبيه سازي كامپيوتري با نتايج عملي مقايسه مي شوند.

چكيده :

مقدمه:

اساس كار موتور DC

محور خنثي

اثر تغيير محور خنثي

كموتاسيون

انواع مختلف موتور DC

تحريك جداگانه (مستقل)

تحريك سرخود

· موتور تحريك شنت

مشخصات کاری موتور های DC سری

موتور تحريك سري

  • موتور كمپوند DC

راه اندازي موتور DC

راه اندازي مقاومتي موتور شنت

مقايسه كلي بين موتورهاي DC و AC

آزمايشات فارادي اساس پديد آمدن ژنراتورهاي DC است. در سال 1832 در دانشگاه «padua» در كشور ايتاليا از حركت يك آهنربا در مقابل سيم پيچ توانستند جريان الكتريكي را در هادي برقرار كنند. اين آزمايش باعث ايجاد جرقه هايي براي پيشرفت در زمينه ساخت ژنراتورهاي DC گرديد.

در سال 1879 اولين ژنراتور DC از لحاظ عملي توسط «ThomasEdison» ساخته شد. اين ژنراتور داراي مشخصات زير بود 1200 دور در دقيقه، 110 ولت، 5 كيلووات. به همراه گسترش منابع DC تحقيقات روي موتورهاي DC و ساخت آنها شروع گرديد. اولين موتور DC بصورت عملي در سال 1886 توسط «Eliha Thompson»‌ ساخته شد، توان موتور مذكور اسب بخار بود.

شكل 1-1

فصل اول

(یا آرمیچر خودمون) دارای دو سر هستند که اگر یکی رو به قطب + و دیگری رو به - باطری وصل کنیم باعث چرخش موتور در یک جهت می شیم و اگر جای سیم ها رو عوض کنیم موتور در جهت مع***** خواهد چرخید.

حالا ساده ترین نوع کنترلی که با دانش فعلی ما پیشنهاد میشه استفاده از همون آیسی ULN2803 هستش به این صورت که یک سر از یک موتور رو به یکی از پینهای خروجی این آیسی وصل کنیم (در مقالات قبلی گفتم که پینهای ۱۸تا ۱۱خروجی و ۱تا ۹ورودی های اونها هستند) و سر دیگر رو به قطب مثبت منبع مون وصل کنیم. حالا با صفر کردن ورودی (وصل کردن اون به ۰ولت یا ۰منطقی از میکرو) موتور روشن و با یک کردن اون (۵ولت یا ۱منطقی از میکرو) موتور خاموش خواهد شد. می تونیم این کار رو با دوموتور همانند مدار زیر انجام بدیم و در واقع ربات مسیریاب ساده ای بسازیم که میتونه خطوط تیره بدون انحرافات شدید (مثل پیچهای تند یا ۹۰) رو با سرعت دنبال کنه.

اساس كار موتور DC

وقتي كه از يك هادي در ميدان مغناطيسي جريان الكتريكي عبور كند. بر اين هادي نيرويي وارد مي شود كه طبق قانون دست راست فلمينگ مي توان جهت حركت هادي را تعيين نمود. قانون دست راست فلمينگ بيان مي كند اگر انگشت اشاره جهت ميدان مغناطيسي را نشان دهد و انگشت مياني به جهت عبور جريان اشاره كند، در اين صورت انگشت شصت جهت حركت هادي را نشان مي دهد و مي توان مقدار نيروي وارد بر هادي را تعيين نمود.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران