نسل جوان ایران

علوم انسانیزبان و ادبیات فارسی ادبیات فارسی محضدستور و زبان ادبیات فارسی

تاثير شعراي تاجيك بر شعراي ايران

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۲۵ خرداد ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 775
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 24
فرمت فایل : word
حجم فایل : 88kb

قیمت فایل : 5,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

( عشق گم شده چون شعر رودکی ) فضل‌شاه، همشهری رودکی،شاعر کلاسیک فارسی‌گو و لایق شیرعلی شاعر زنده یاد تاجیک است و به این خاطر برایتاجیکان بسیار عزیز است.


افضل شاه از ناحیه سغد ولایت پنجکت است و خود راسمرقندی می‌داند چون این مناطق سرزمین سمرقند قدیم و زادگاه رودکی محسوب می‌شد کهبعد از 1000 سال شاعر ملی تاجیک لایق شیر‌علی در آن به دنیا آمد.


افضل‌شاهبیشتر ترانه‌های خود را بر اساسی شعر‌های لایق سروده است. لایق را استاد خودمی‌داند و می‌گویند که لایق اورا هم چون قرزند خود دوست می‌داشت و برای تربیت اوبسیار تلاش کرده است.


افضل شاه از آن آوازخوان‌هایی‌ است که با وجود هزاراندشواری و سختی در عروسی‌های سمرقند و محل‌های تاجیک‌نشین کشور ازبکستان شرکت می کردتا مردم فارسی‌گوی این کشور از تاجیکستان دورافتاده نباشند.


ما تاجیکان دردو حزنی داریم که نه در مردم افغان و نه در مردم ایرانی این را ندیدم. یک حزن خاصاست که تنها تاجیکان دارند و باید آنرا با منطق تاجیکانه درک کرد. من آنرا درکمی‌کنم چون خود آن ‌را دارم و بر این باورم که هیچ وقت از من نخواهد رفت. نهافسردگی‌ست نه ناخوشبینی و نه بیماری. بلکه حزن شیرینی‌ است آمیخته با آرمان تاریخیو این تنها وجه مشترک روشنفکران تاجیک است.

جان من از ناتوانی پای بر غربتمنه

رو به وحدت کن که آن بخت تمام ملت است

شعر و شاعری در تاجیکستان 3

تحولات در شعر معاصر تاجیک4

سهراب در سپهر شعر تاجیک 14

شعر محمدعلی عجمی،سیاوش، علی محمد مرادی و نظام قاسم از نظر زبان، شیوه بیان و درونمایه شعر فارسیمعيار است. زبان، طرز بیان و وسیله های تصویر ایشان نسبت به شاعرانی که در دایرهادبی تاجیکستان همیشه مقیم بودند، نوتر، غنی تر و روشن تر است. اما افسوس که اینشاعران در داخل تاجیکستان چندان شناخته شده نیستند.


نقاط ضعف و قوت شعرتاجیک در برابر شعر ساير پارسی گويان

آقای قناعت درباره برتریها و ضعف شعرامروز تاجیک در مقایسه با شعر شاعران پارسی گوی ديگر چنین می گوید:

محققانایرانی نیز می گویند که شعر کنونی تاجیکستان از نظر درونمایه، معنی آوری، واقعبینیو واقعنگاری نسبت به شعر شاعران فارسی زبان ديگر برتری دارد. اما یک نقص یا کمبودیکه در شعر تاجیک هست، به زبان، دانستن قانون و قواید شعر پارسی، یعنی عروض، قافیه،بدیع، بلاغت و ثلاثت سخن مربوط است. شاید شاعران ما از این هنرها، صنعت سخن وپیرایه سخن کمتر بهره ور باشند. زیرا در شعر آنها هدف و معنی واقعنگارانه هست، اماپیرایه آن معنی خاص همان معنی نیست، یعنی وسیله های تصویر تا جایی ضعیف و کهنه است.

سبک و شیوه تازه در شعر


به اعتقاد گل نظر، شاعر شناخته شدهتاجیک، امروز جوانانی به عرصه شعر تاجیکستان پا گذاشته اند که با سبک و شیوه تازهای می خواهند شعر بگویند.


من می خواهم گروه جواناني نام ببرم، مثل آذر،خاور، آفاق، رستم خامه رخش، مخلصه که اشعار آنها پیوسته در نشریه های ادبی به چاپرسیده و کتابهایشان نیز چندين مرتبه نشر شده و در بین هواداران ادبیات و عاشقان شعراعتبار پیدا کرده است.

گل نظر می گوید که موفقیت شعر این جوانان قبل از همهبه آشنايی خوب آنها با شعر معاصر ساير فارسی زبانان بستگی دارد.

این درحالی است که در تاجیکستان بسیاری از اهل شعر بر این عقیده اند که نقد ادبی در اینکشور در پایه شعر امروز تاجیک قرار ندارد.


لایق شیرعلی، پیوندگر کهنه ونو در شعر پارسی


مراسم بزرگداشت لایق شیرعلی در زادگاه وی، ناحیه پنجکنت کهدر شمال تاجیکستان واقع است، با پرده برداری از پیکره ای سنگی از این شاعر زبردستبرگزار شد که در آن مقامهای دولتی، اهل فرهنگ و دانش، روزنامه نگاران و دیپلماتهایخارجی شرکت داشتند.


شماری از نشریه های تاجیکستان نیز در یک ماه اخیرمطالبی آموزنده درباره روزگار و آثار لایق شیرعلی انتشار دادند و شاگردان شماری ازمدارس همگانی محافل لایق خوانی، یعنی برنامه های سرود و موسیقی بر اساس اشعار لايق،به مناسبت گرامیداشت وی برپا کردند.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران