نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم تربیتیاقدام پژوهی

اختلالات رفتاری رقیه

ارسال کننده : جناب آقای مهدی جلالی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : njiran42[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۲۱ خرداد ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 821
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 21
فرمت فایل : word
حجم فایل : 50kb

قیمت فایل : 10,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

در سال تحصيلي 96-95 در پايه ششم آموزشگاه حضرت زهرا مشغول به خد مت شدم . با دانش آموزی مواجه شدم که دارای اختلالات رفتاری از قبیل شلوغي غير نرمال ، مسخره كردن ديگران، اذيت دادن به ديگر دانش آموزان ،حسادت ، بي حوصلگي ، فش دادن به ديگران ، لجبازي ، تنبلي ، سردرد مزمن بود. با توجه به اطلاعات بد ست آمده سوالات زير براي رفع مشكل رقيه در ذهن من ايجاد گرديد:

1 - آيا بيماري سردرد رقيه ، موجب اختلال رفتاري او شده است ؟

2-آ يا بيماري سردرد رقيه ، ناشي از فشارهاي رواني است ؟

3- آيا تربيت غلط رقيه، موجب اختلال رفتاري ايشان شده است ؟

4- آيا به خاطر روايط غلط با رقيه، ايشان دچار خود پنداري منفي از خود شده است؟

5- آيا رقيه دچار كمبود محبت شده است؟

6- آيا رقيه با رفتارهاي خويش مي خواهد د يگران را به خود متوجه سازد؟

7- چه راه حل هايي براي مشكل وجود دارد؟

8-چه نيروها يا چه كساني مي توانند در حل مشكل كمك كنند؟

9- من چگونه خود را تغییر دهم که مورد قبول رقیه باشم ؟

براي گرد آوري اطلاعات روشهاي متعددي وجود دارد ؛ با توجه به موضوع پژوهش ، به نظر مي رسد كه ما مجبور باشيم از چند روش به صورت تركيبي براي جمع آوري اطلاعات استفاده نماييم . در اين پژوهش روشهاي مشاهده ، مشاهده مشاركتي و مصاحبه را انتجاب نموديم.

- مقدمه :

2- توصیف وضعیت موجود و تشخیص مسئله

3- گرد آوري اطلاعات ( شواهد- ا )

4- تجزيه و تحليل وتفسيرها:

5- انتخاب راه جدید به صورت موقّت

5-1- آ موزش درمانی

5-2- روشهاي درمان حسادت :

5-3- تکنیک هایی لازم برای کنترل پرخاشگری

5-4- درمان پرخاشگری

5-5- قوانين يادگيري

6- اجرای طرح جدید و نظارت بر آن

7- گرد آوري اطلاعات (شواهد 2)

8- ارزشيابي تاثير اقدام جديد وتعيین اعتبار

9- ارائه راهکارها

10 - منابع

اختلالات رفتاری دانش آموزان ، یکی از مسائلی است که معمولاً معلمان با آن مواجه هستند . یکی از عوامل بازدارنده در امر تحصیل ، اختلالات رفتاری می باشد . معلّمان در برابر اختلالات رفتاری ، به شکل های متفاوتی از خود عکس العمل نشان می دهند . برخی از معلّمان آنان را به شدّت سرکوب می کنند . بعضی از معلمان ، در مقابل آنان کو تاه می آ یند ؛ بعضی دیگر آنان را به حال خود رها می کنند . امّا واقعیت این است که در این حالت مشکل ادامه خواهد یافت و مشکلات دیگری نیز به دنبال خواهد آورد .

به نظر می رسد راه منطقی این است که وقتی مشکلی در کلاس پیش می آید ؛ بهتر است ابتدا آن مشکل شناسایی شود سپس آن مشکل به صورت علمی مورد بررسی قرار گیرد . بعد از آن راه حل هایی جهت رفع مشکل پیدا کرده و به صورت عملی آن مشکل رفع گردد.


2- توصیف وضعیت موجود و تشخیص مسئله

 

در سال تحصيلي 95-96 در پايه ششم مشغول به خد مت شدم . معمولاً براي آشنايي بيشتر با وضعيت درسي و اخلاقي دانش آموزان پرونده هاي آنان را در آغاز سال تحصيلي مورد مطالعه قرار مي دهم. همچنين در مورد خصوصيات اخلاقي ودرسي دانش آموزان از معلم سال قبل سوالاتي را مطرح مي نمايم تا اطلاعات لازم در مورد دانش آموزان را بدست بياوريم . ودر دفتر جدا گانه اي مي نوسيم تا برنامه ريزي لازم را به عمل بياوريم.وقتي معلم سال قبل نام رقيه را ديد به من گفت: با رقيه كاري نداشته باش؛ چون ايشان هم سردرد ميقرني دارد و هم دانش آموز شلوغي است. وبه او ماركهای متعددي زد.

وقتي براي اولين بار به كلاس رفتم از فرا گيران خواستم خود شان را معرفي نمايند وقتي نوبت به رقيه رسيد ، ديدم دختری با پوست سياه وبا كلاه و روسري گوشه كلاس نشسته است . وبا صدايي بلند اما غير عادي خودش را معرفي كرد . اما وقتي دانش آموزی با صداي بلند خودش را معرفي مي كرد. رقيه از من می خواست كه به او بگويم با صداي پايين خودش را معرفي نمايد چون من حوصله سروصداي آنها را ندارم. واگر كسي حرف مي زد رقيه اورا مسخره مي كرد يا با او دعوا مي كرد ومي گفت صداي شما سر من را به درد مي آورد.

براي اينكه بيشتر با او آشنا شوم رفتارهاي اورا زير نظر گرفتم . علاوه از آن از معلمين سه سال قبل او وهمچنين از مدير ومعاون مدرسه خواستم كه در مورد رفتارهاي رقيه بيشتر به من توضيح بدهند. آنان نیز به رفتارهاي نابهنجار او از جمله شلوغي غير نرمال ، مسخره كردن ديگران، اذيت دادن به ديگر دانش آموزان ، بي حوصلگي ، فش دادن به ديگران ، لجبازي ، تنبلي ، سردرد مزمن اشاره نمودند. براي پي بردن به واقعيت مسئله ، مادر ايشان به آموزشگاه دعوت گرديد. ما در رقيه زني كم سن و سال وبي خيال بود . و براي فرزند ش چندان اهميتي قائل نبود وبابي خيالي به رفتارهاي رقيه نگاه مي كرد. به مادر رقيه گفتم آيا براي درمان سردرد رقيه اورا به پزشك برده اند. ايشان جواب داد كه فرزند ش را چند ين بار به پزشك برده اند ولي آنان نتوانستد اند اورا معالجه نمايند.و ضمناً مادر رقيه تذكر داد كه وقتي هوا سرد است در زنگ سياحت رقيه به بيرون نرود وكلاهش را نيز از سرش بيرون نياورد چون دچار سردرد مي شود . از او پرسيد م رفتار واخلاق رقيه در خانه چطور است ؛ ايشان گفت : خانم او خيلي بد اخلاق است وهميشه برادر كوچكش را مي زند؛ به حرف گوش نمي دهد ؛ خلاصه از دست او خسته شده ايم . از او خواستم كه همكاري لازم رادر مورد اصلاح رفتارهاي دخترش با ما بكند ولي ايشان گفت : به من مربوط نيست . لطفاً من را ديگر به مدرسه دعوت نكنيد. چون رفتارهاي او اصلاح نمي شود . از دعوت من به مدرسه نيز ناراحت شده بود . بنابراين متوجه شدم كه نمي توانم به كمك ايشان اميدوارم باشم . با توجه به اطلاعات بد ست آمده سوالات زير براي رفع مشكل رقيه در ذهن من ايجاد گرديد.

2-1 - آيا بيماري سردرد رقيه ، موجب اختلال رفتاري او شده است ؟

2-2-آ يا بيماري سردرد رقيه ، ناشي از فشارهاي رواني است ؟

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران