نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم تربیتیاقدام پژوهی

چگونه توانستم باکمک آموزه های دینی (دروغگویی) را در میان دانش آموزانم کاهش دهم؟

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱ خرداد ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 1180
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 26
فرمت فایل : word
حجم فایل : 155kb

قیمت فایل : 2,500 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

دروغگویی یکی از اختلالات رفتاری کودکان می باشد که باید در سنین کودکی و با استفاده از آموزه های دینی کنترل شود. والدین آرزو دارند که فرزندانشان دارای خصوصیات اخلاقی عالیه انسانی بوده و استعدادهای مثبت در آنها پرورش یافته و شخصیتی عالی داشته باشند. اما در صورتی که روند صحیحی در رساندن فرزندانشان به این مقصود نداشته باشند از همان قدمهای نخستین کودک را از مسیر درست خود دور می‌سازند. به جز محیط خانواده و رفتار والدین با کودک محیط اجتماعی و عامل محیط و حتی وراثت کودک در این راه حائز اهمیت است. برای جلوگیری از رفتارهای نامطلوب کودکان باید زمینه این رفتارهای نامطلوب را از زندگی کودک حذف کرد و او را در محیط سالم از نظر روحی و اجتماعی و خانوادگی قرار داد. اگر کودک در محیطی از هر نظر سالم زندگی کند، زحمت والدین و مربی در پیاده کردن مسائل تربیتی کمتر خواهد بود و برعکس. در واقع عامل محیط در هیچ یک از موجودات زنده بلاتاثیر نمی‌باشد. کودکی را که بتوان در یک محیط سالم خانوادگی و اجتماعی به سهولت و بطور مثبت تربیت کرد در یک محیط ناسالم به همان آسانی نمی‌توان در امر تربیت صحیح وی موقعیت کسب کرد

در مقابل«کتمان حقیقت» نوعی از دروغگویی است که مستلزم توانایی های ذهنی بیشتر است و معمولاً زمانی بروز می کند که ضمن برخورداری از توان استفاده از برخی سمبل ها و علائم در افکار و اعمال خود، تجارب و یادگیری هایی را در این زمینه دارد و از پوشیدن واقعیت به عنوان وسیله ای برای رسیدن به هدف هایش بهره می گیرد.به نظر می رسد راه منطقی این است که وقتی چنین مشکلی در کلاس پیش می آید ؛ بهتر است ابتدا آن مشکل شناسایی شود سپس به صورت علمی مورد بررسی قرار گیرد . بعد از آن راه حل هایی جهت رفع مشکل پیدا کرده و به صورت عملی آن مسئله رفع گردد.

اینجانب سعیده هداوند معاون پرورشی رسالت دین دبستان دخترانه در سال تحصیلی اخیر با مشکل دروغگویی دانش آموزانم روبرو بودم. این دانش آموزان مشکلات فراوانی داشتند و بنده تصمیم گرفتم دروغگویی های ایشان را به کمک راهکار های دینی برطرف نمایم.

واژه هایی نظیر «الکی»، «شوخی» و یا «دروغ» نباید در خانواده و مدرسه رواج داشته باشد و دانش آموز باید بداند دروغ در هر شکلی ناپسند است. یکی از دانش آموزان دخترانه رسالت دین ورامین به نام مریم با بیان این مطلب که بهتر است ریشه دروغگویی دانش آموز را دریابیم، تاکید می کند: بهتر است به جای در نظر گرفتن تنبیه یا تهدید دانش آموز تلاش کنیم به موضوع از دید دانش آموز بنگریم تا دریابیم دانش آموز از دروغگویی چه نفعی می برد و به دنبال چیست. سپس به او نزدیک شویم. همچنین هرگز انگ دروغگو بودن به دانش آموز نزنیم. بهتر است به تخیلات دانش آموز احترام بگذاریم و او را بابت حرف زدن درباره موضوعاتی مثل غول و فرشته و حیوانات عجیب و غریب سرزنش نکنیم.

گاهی آموزگاران و والدین از دروغگویی مقابل دانش آموز اجتناب می کنند اما در عوض پنهان کاری را به او یاد می دهند. پنهان کاری هم شکل دیگری از دروغ است و در طول زمان دانش آموز یاد می گیرد که چه طور حرف بزند تا متهم به دروغگویی نشود. همچنین کاهش اعتماد به نفس در دانش آموز با تمایل به دروغگویی در ارتباط است و بچه هایی که عزت نفس پایین دارند به «خودیاری کاذب» یا به عبارتی به اغراق در بیان توانایی ها و حوزه اختیارات خود روی می آورند تا آن خلاء را جبران کنند.

اگر دروغگویی در سال های ابتدایی درمان نشود همزمان با رشد دانش آموز شاخه و برگ بیشتری پیدا می کند و درمان آن دشوارتر می شود. می توان بیان داشت: یک دانش آموز ناخواسته دروغ نمی گوید بلکه با ظرافت و زیرکی واقعیت را طور دیگری جلوه می دهد. اغلب این دانش آموزان برای فرار از تنبیه یا دریافت پاداش دروغ می گویند. این امر حاکی از آن است که شالوده رفتار اخلاقی در دوران دانش آموزی آن ها به درستی پی ریزی نشده است و حالا در دوران بزرگسالی برای رسیدن به اهداف خاص دروغ می گویند. در این سنین فشارهای والدین موقعیت را بدتر می کند و راهی جز دروغگویی برایشان باقی نمی ماند.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران