نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم تربیتیاقدام پژوهی

چگونه توانستم مهارت کنترل خشم و جرات مندی (قدرت نه گفتن) را در قالب نمایش در داتش آموزان متوسطه ی اول را افزایش دهم؟

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 1410
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 27
فرمت فایل : word
حجم فایل : 81kb

قیمت فایل : 15,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

دانلود پایان نامه و مقاله
محل سفارش تبلیغات شما

برای بهتر زیستن احتیاج داریم که مهارتهایی را از طریق آموزش و در طی دوران زندگی تحت عنوان مهارتهای زندگی بیاموزیم.یکی از این مهارت ها مهارت های ابراز وجود می باشند که عبارتند از مهارت کنترل خشم و مهارت نه گفتن . در این مقاله سعی شده است که مهارت کنترل خشم و نه گفتن صحیح در دانش آموزان متوسطه ی اول تقویت نمایم. لذا بر این شدم که بهترین راه ها و روشها را با مشورت با افراد متبحر و آگاه در زمینه مهارتهای زندگی و صحبت با اولیا و مدیر مدرسه را برگزینم. که خوشبختانه با بنده همکاری لازم انجام شد . واز طریق آگاهی دادن به اولیا و خود دانش آموزان تا حدی این امر مثمر ثمر واقع شد.چرا که ایجاد مهارت قوی نه گفتن و کنترل خشم در دانش آموزان مستلزم آگاهی همه جانبه اولیا و نیز مسلط بودن معلمان بر مهارت کنترل خشم و نه گفتن و اجرای آن با استفاده از ابزار های مناسب است. یکی از این ابزارها این است که اگر دانش آموزان واقعا ارزشهای دین خود را بشناسند و مسیر آزادی را در آنها از طریق اعتقادات در آنان به صورت درست تفهیم نماییم.و ارزشها را به نحوه درست به آنان بشناسانیم. می توانیم آنان را در مسیر درست هدایت کنیم و مهارت های زندگی را از طریق شناساندن ارزشها در دانش آموزان ا زطرق نمایش شکوفا نماییم.در نگاه اول این امر کاری نشدنی است ولی مستلزم سعی و تلاش است.و زمان بر نیز است پس با توجه به این که دانش آموزان عناصر آینده اداره ی کشور هستند . این تلاشها بیهوده نخواهد.

انسان معمولا با ارزشهایش شناخته می شود و مورد تکریم یا تنفر دیگران واقع می شود.ما ارزشهایی بای خود قایل هستیم که با پرسیدن سوالاتی در باره ی خود مان می توانیم آنها را شناسایی کنیم مثلا با سوالاتی مانند آیا اهل ورزش هستم.؟ آیا راز دار هستم؟و .....و یا این که در موقعیت عملی زندگی نیز می توانیم به ارزشهای خود پی ببریم.مثلا برای سلامتی خود ارزش قایل باشیم با این حالکمتر ورزش کنیم و حتی سیگار نیز بکشیم. نا گفته نماندکه ارزشهای ما با بزرگ شدن ما از محله ی ساده وارد مرحله ی پیچیده ای وارد می شود.و ویزگی خاص خود را دارا می شود.

مثلا دختر بچه ای که قبلا بدون چادر در محضر دیگران ظاهر ملشد الآن بایدبا حجاب کامل درحضور دیگران قرار گیرد چون که بزرگتر شده است و ارزش کنونی وی به حجاب اوست.روشهایی که ما برای ابراز خواسته ها و نیازها و احساسات و یا عدم ابراز آنها بر می گزینیم را اصطلاحا سبکهای ارتباطی می گویند.که سه حالت داردحالت اول ابراز نکردن احساسات و نیازه و خواسته ها و یا ابراز آنها به حالتی ضعیف به طوری که شناخته نشود(رفتار انفعالی)حالت دوم:ابراز احساسات و نیازها و خواسته ها و گرفتن حق خود به حالتی تهاجمی و طلبکارانه (رفتار پر خاشگرانه) حالت سوم:ابراز احساسات و نیاز ها و خواسته ها بدون اضطراب و با قاطعیت و صراحت و احترام و گرفتن حق خود بدون پایمال شدن حق دیگران(رفتار قا طعانه)

انسان در طول زندگی خود از سه رفتار نام برده استفاده می کند.ولی باید در نظر بگیریم که بهترین نوع رفتار همان رفتار قاطعانه است. که بدون ضایع شدن حق دیگران و ناراحتی آ نها از حق خود دفاع کنیم.

رفتار قاطعانه همان مهارت های ابراز وجود هستند که به دو دسته مهارت تقسیم می گردد.1)مهارت در خواست کردن مثلا اگر دوستمان دوربینی همراه خود دارد و دوست داریم آن را مدتی داشته باشیم با قاطعیت به او بگوییم دوست عزیز امکان دارد دور بین تان را برای مدتی به من قرض دهی بهتر از این است که بگوییم حالا که دور بین داری ما را تحویل نمی گیری2) مهارت (نه گفتن)

برای همه ی ما موقعیتهایی پیش می آید که نمی توانیم به در خواست کسی راحت (نه) بگوییم.ممکن است او فرد بزرگتری باشد که برای او بسیار احترام قایل هستیم یا دوستی باشد که ارتباط بسیار نزدیکی با او داریم.و نمی خواهیم با (نه گفتن)او را از خود مان نا راحت کنیم این موقعیت ها تا حدودی طبیعی است ولی اگر زیاد تکرار شوند و ما احساس کنیم در اکثر ماقع نمی توانیم در مقابل خواسته های نا به جای دیگران (نه)بگوییم آن وقت برای ما مشکل ایجاد می شود.افرادی که نمی توانند (نه بگویند)با دیگران همیشه موافقت می کنند خواسته های خود را مطرح نمی کنند ولی خواسته های دیگران را به راحتی می پذیرند. ممکن استخود شان هم از این موضوع ناراحت باشند و فشارهای زیادی راتحمل کنند. آنها ممکن است نیاموخته باشند که حق دارند در بعضی مواقع باید طبق خواسته های خود عمل کنند. و مجبور نیستند همیشه با دیگران موافق باشند. آنها نمی توانندآن طوری که خودشان می خواهند و صلاح می دانندزندگی کنند.چون همیشه مجبورند به خاطر رضایت دیگران زندگی کنندو آنها را راضی نگهدارند.این افراد ممکن استدر موقعیت های پر خطر برای خود درد سر ایجاد کنند.مثل کسانی که تمایل به سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر را ندارند ولی اگر در موقعیتی قرار گیرند که دوستشان به آنها پیشنهاد می کندآنها (نه) نمی گویند وطبق خواسته ی دیگران عمل می کنند.

اگر در باره ی خواسته ی دیگران خوب فکر کنیم و سپس قاطعانه (نه)یا(بلی) بگوییمبه آنها نشان می دهیم که به خواسته ی آنها اهمیت می دهیم ولی در زندگی ما ارزشهایی حاکم است که ما طبق آنها رفتار می کنیم.و نمی توانیم هر در خواستی را بپذیریم. اگر چنین رفتار کنیم به تدریج دیگران هم یاد می گیرند که در خواستهای خلاف ارزشهای مرا از ما نداشته باشند.به اصطلاح حد و حدود ما با دیگران مشخص می شود.و در ارتباط با اطرافیان کمتر دچار مشکل می شویم.خلاصه وقتی کسی در خواستی از ما دارد.

اولین گام این است که بدانیم نظر واقعی ما در بارهی در خواست او چیست و چه دلیل و برهانی برای رد یا پذیرش آن داریم.

دومین گام ای است که نظر خود را محترمانه به او اعلام کنیم.

سومین گام این است که اگر لازم است دلیل و برهان خود را نیز برای او توضیح دهیم.

مثلا حسن به محمد می گوید که امروز به پارک برویم. محمد خیلی موافق این کار است ولی از قبل با یکی دیگر از دوستانش قرار گذاشته است. او به راحتی می گوید دلم می خواهد بیایم ولی نمی توانم چون با کسی قرار دارم.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

نویسندگان برتر و فعال نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران