نسل جوان ایران

علوم انسانیحقوقحقوق ثبت

پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی علل اختلافات و اشتباهات ثبتی در حقوق ایران

ارسال کننده : جناب آقای علی اردستانی
سطح فعالیت : مدیر ارشد
ایمیل : aliardestani55[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۷ بهمن ۱۳۹۶
دفعات بازدید : 428
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 160
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 800

قیمت فایل : 15,000 تومان
خرید فایل

امتیاز مثبت : 1
امتیاز منفی : 0

پایگاه مقاله نسل جوان ایران

چکیده
در بررسی علل اختلافات ثبتی می توان گفت: ۱ اختلافات ثبتی بین افراد و اداره ثبت در جریان عملیات مقدماتی ثبت، بر سر قبول یا عدم قبول تقاضای ثبت یا به صورت اعتراض بر نظریه رئیس ثبت ایجاد می شود. ۲- در مواقعی که در اثر حوادث غیر مترقبه که آثار اعیان املاک و مدارک ثبتی از بین رفته، بین اشخاص در تصرف یا مالکیت اختلاف حاصل شود. ۳- موقع تعیین وضع ثبتی اعیان املاکی که اشخاص تا تاریخ ۱۳۷۰/۱/۱ بر روی زمینها ایجاد کرده و نتوانسته اند به واسطه موانع قانونی سند رسمی دریافت دارند، بین اشخاص در تصرف اختلاف ایجاد شود. ۴- به منظور صدور سند مالکیت املاک واقع در بافت مس*****ی روستاها، در مالکیت و تصرف اشخاص اختلاف باشد.۵- نسبت به املاک مجهول المالک که به زارعی واگذار می شود ، اختلافاتی در تحديد حدود قطعات تقسیم شده ایجاد شود.
همچنین در بررسی موارد اشتباهات ثبتی اشتباهات ممکن است ۱- در جریان عملیات مقدماتی ثبت ۲-در مرحله قبول تقاضای ثبت ۳-در ثبت ملک ۴- صدور سند مالکیت ۵- در جریان تفکیک املاک ۶- در تنظیم اسناد رخ دهد.
مراجع رسیدگی به این اختلافات و اشتباهات ثبتی: ۱- هیأت نظارت موضوع ماده ۶ ق.ث ۲-هیأت حل اختلاف موضوع ماده ۵ قانون نحوه صدور اسناد مالکیت املاکی که اسناد ثبتی آنها از بین رفته اند۳- هیأت حل اختلاف مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ ۴-هيأت حل اختلاف موضوع بند ۲ ماده ۱۴۰ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ۵- هیأت تشخیص موضوع ماده ۱۴۵ ثبت اسناد و املاک است.

ندارد.

مقدمه
بطوری که محققین نوشته اند، ثبت املاک سابقه طولانی دارد و قدیمی ترین سندی که در این مورد از حفاری های تلو بدست آمده است مربوط به شهر دونگی واقع در کشور کلده است. این سند نقشه شهر دونگی در حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد را نشان می دهد که اراضی آن به قطعات ذوزنقه و مثلث تقسیم شده است. داریوش مقلب به کبیر دستور داد تا جمهوری های یونانی در آسیای صغیر ممیزی و اراضی ضروری را با قید مساحت و اضلاع در دفاتر دولتی ثبت نمایند و چون این روش از جهت تسهيل وصول مالیات اراضی مفید بود پس از مدتی یونان نیز به آن تأسی نمود و دفاتر برای ثبت خصوصیات اراضی از حیث مساحت و نوع زراعت محصول و نام مالک ترتیب دادند.
او در ایران نیز نخستین بار در زمان ناصر الدین شاه قاجار فرمانی صادر شد که اداره ای تحت ریاست میرزا حسن خان سپهسالار تشکیل شود که مرجع ثبت اسناد بوده و موافق دول متمدن تمبر زده و در دفاتر مخصوص ثبت و ضبط گردد و در عدلیه نیز برای اعتبار اسناد و جلوگیری از تقلب و تزویر اوراق و نوشته ها را مهر رسمی می زدند و بدین وسیله دارای اعتبار اسناد رسمی می شد ولی چون این کار اجباری نبود به ندرت به آن اقدام می شد و این روش تا برقراری مشروطه و تا دوره دوم قانون گذاری برقرار بود. "
پس از استقرار مشروطیت در دوره دوم تقنينيه در تاریخ ۱۲ جمادی الاولی ۱۳۲۹ هجری قمری مطابق ۲۱ ثور اردیبهشت ۱۲۹۰ هجری شمسی قانون تحت عنوان ثبت اسناد در ۱۳۹ ماده تصویب شد.
شاید بتوان اولین قانون ثبت اسناد و املاک را به سال ۱۳۰۲ شمسی نسبت داد و قانون بعدی ثبت اسناد و املاک در سال ۱۳۰۸ شمسی وضع گردید. تا این زمان ثبت املاک اختیاری بوده است. قانون ثبت فعلی در ۲۰ اسفند ۱۳۱۰ شمسی تصویب و در اول فروردین سال ۱۳۱۱ به مرحله اجرا گذاشته شد و طی آن قانون ثبت املاک اجباری اعلام گردید. آئین نامه قانون ثبت اسناد و املاک در سال ۱۳۱۱ به تصویب رسید و آئین نامه اجرایی مذکور تا سال ۱۳۱۷ پابرجا بود. در سال ۱۳۱۷ آئین نامه دیگری به تصویب رسید که با وضع این آئین نامه، آئین نامه قبلی فسخ گردید. از آن تاکنون، موادی از قانون ثبت اسناد و املاک مصوب ۱۳۱۰ و آئین نامه مربوط به مصوب سال ۱۳۱۷ با اندک اصلاح یا حذف و اضافه ملاک عمل می باشد.

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران