نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم سیاسیعلوم سیاسی

جنايت سازمان يافته فراملي در كنوانسيون پالرمو و آثار آن

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۱۱ آبان ۱۳۹۴
دفعات بازدید : 1208
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 44
فرمت فایل : pdf
حجم فایل : 390kb

قیمت فایل : رایگان
دانلود فایل

امتیاز مثبت : 0
امتیاز منفی : 0

پایگاه مقاله نسل جوان ایران

جنايات سازمان يافته فراملي از مهمترين معضلات قرن بيست و يكم محسوب مي شوند. اين جنايات توسط گروههاي جنايي كه داراي سه عضو يا بيشتر، سلسله مراتب، وحدت فرماندهي، نظم شديد و اهداف مالي و مادي هستند ارتكاب مي يابند. ارتكاب اين جنايات آثار سياسي، اقتصادي و اجتماعي زيانباري هم در سطح ملي و هم در سطح بين المللي به بار مي آورند و حتي موجوديت دولتها و ملتها را تهديد مي كنند. جامعه بين المللي و در رأس آن سازمان ملل متحد در اواخر قرن بيستم فكر تدوين يك سند بين المللي لازم الاجرا به منظور ايجاد هماهنگي و همكاري براي مبارزه با اين جنايات ميان دولتها را مطرح نمود . نهايتاً طرح كنوانس يوني تهيه و در دسامبر 2000 در پالرمو (ايتاليا) براي امضاي دولتها مفتوح گرديد و به امضاي 147 دولت از جمله ايران رسيده است . در اين نوشتار سعي بر آن است، ابتدا مفهوم جنايت سازمان يافته فراملي بيان گردد؛ آنگاه آثار مختلف اين جنايات كه ضرورت مبارزه با آنها را نمايان مي كنند، بررسي شوند.

مقدمه
چكيده

   گفتار نخست

مفهوم جنایت سازمان یافته فرا ملی
 گفتار دوم
آثار جنايت سازمان يافته فراملي

آثار اقتصادی

آثار انسانی فرهنگی

نتیجه گیری

منایع

جنايات سازمان يافته فراملي در نيمه دوم قرن بيستم در مقطعي كه جامعه بين المللي درگير اختلافات ابرقدرتها و جنگ سرد بود، همزمان با پيشرفت فن آوري و نتيجتاً گسترش مبادلات بازرگاني توسعه يافتند .
جنايات سازمان يافته به آن دسته از اعمال مجرمانه اي اطلاق مي شود كه توسط گروههاي جنايتكار با اعمال نفوذ در اركان حكومت با توسل به ارتشاء يا خشونت و قتل، معمولاً با سازماندهي خاص و به قصد تحصيل منافع مالي يا مادي ارتكاب مي يابند. اين گروههاي جنايتكار بعضاً داراي تشكيلات و بودجه بسيار عظيمي هستند كه حتي از بودجه سالانه خيلي از دولتها بيشتر است . به موجب اسناد بين المللي (مانند كنوانسيون پالرمو (، گروههاي جنايي سازمان يافته حداقل بايد داراي سه عضو باشند؛ ليكن عملاً تعداد آنها خيلي بيشتر از اين رقم است . اين گروهها معمولاً داراي سلسله مراتب، يك ر ئيس، تقسيم كار و نظم شديد همراه با ضمانت اجراهاي داخلي شديد عليه اعضاء متخلف خود هستند . براي انجام مأموريت و نيل به هدف خود به هر وسيله اي متوسل مي شوند؛ ابتدا سعي مي كنند از طريق افساد موانع را برطرف كنند و معمولاً در اركان مختلف حكومتي و نهادهاي عمومي نفوذ مي كنند. در صورت عدم توفيق، توسل به خشونت و حذف فيزيكي مأمورين و قضات سرسخت امري متداول محسوب مي شود .

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران