نسل جوان ایران

علوم انسانیعلوم سیاسیعلوم سیاسی

انزواگرایی یا حضوری فعال در روابط بین الملل از دیدگاه امام خمینی

ارسال کننده : جناب آقای رضا رحیمی
سطح فعالیت : مدیر کل
ایمیل : reza.rahimi663[@]gmail.com
تاریخ ارسال : ۷ اسفند ۱۳۹۳
دفعات بازدید : 4197
زبان نوشتاری : فارسی
تعداد صفحه : 13
فرمت فایل : word , pdf
حجم فایل : 224

قیمت فایل : رایگان
دانلود فایل

امتیاز مثبت : 15
امتیاز منفی : 0

پایگاه مقاله نسل جوان ایران

پیروزی انقلاب ایران به رهبری امام خمینی (ره) رویداد نوینی را در باب مسائل سیاسی ایران اعم از سیاست داخلی و خارجی به دنبال داشت. در بعد داخلی، تغییر در ساختار حکومت و نحوه ای اداره کشور و سپردن امور به دست مردم و در بعد خارجی و بین المللی، تغییر رفتاری - ارزشی که در هر دو بعد بر مبنای اسلام ناب محمدی خلاصه می شود. لذا سیاست خارجی ایران پس از انقلاب اسلامی به کلی با آنچه که در رژیم گذشته جاری و ساری بود تفاوت پیدا می کند. این تغییرات ناشی از رهنمودهایی است که امام راحل در احکام و فرامین، پیامها و توصیه ها، مکتوبات، سخنرانیها و مصاحبه ها در مواضع و مواقع مختلف بیان می نمودند.

در این پژوهش برآنیم تا انزواگرایی یا حضوری فعال در روابط بین الملل را از دیدگاههای نظری امام خمینی را در حوزه سیاست خارجی در شرایط و مناسبتهای مختلف بررسی نماییم.

چکیده:

مقدمه:

اصول سیاست خارجی حکومت اسلامی از دیدگاه امام

پاسخ قانون اساسی به ابهامات

پاسخ امام به ابهامات

نتیجه گیری:

منابع:

سیاست خارجی، همواره و در همه جا، از مناقشه انگیزترین حوزه های سیاست گذاری بوده است، ولی متأسفانه در ایران، اهمیت واقعی و نقش آن در رقم خوردن سرنوشت کشور و ملت و زمینه سازی فراز و نشیب ها و نیز ارزش بی چون و چرای اش به منزلة یکی از بزرگ ترین ابزارهای تأمین یک پارچگی ارضی، امنیت سرزمینی، وجهه و اعتبار بین المللی، پیشبرد اهداف و برنامه های ملی در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... چنان که باید و شاید، و به شیوه ای علمی بازشناخته نشده است.(رمضانی، 1380؛ 25)

و حتی دیگر کشورهای مسلمان خاورمیانه مانند دیگر دولت های در حال توسعه، تنها در همین اواخر با خود مفهوم «سیاست خارجی» آشنا شده اند.(پیشین؛31)

برای این فایل تا کنون نظری ارسال نشده است

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید

تعداد کاراکتر مجاز:

برچسب های مرتبط


فهرست کتابخانه نسل جوان ایران

تاییدیه های سایت


درگاه بانک ملت

شبکه های اجتماعی نسل جوان ایران


فن آوری های روز دنیا


آرشیو فن آوری های روز دنیا

جدیدترین اخبار سایت


پایگاه خبری نسل جوان ایران